SME

Čo vlastne hrajú, sa dozvedeli neskôr

Slovenskí Veneer remixovali slávneho rockera Lennyho Kravitza a domov sa dostanú veľkou okľukou cez Prahu„Mne sa to už zdá normálne, že všetko musíme riešiť cez Prahu,“ napísal do e-mailu slovenský hudobník Pavol Hubinák, keď sme z Prahy zohnali kontakt .


Paľo Hubinák, za ním Simona Danielová a Dano Bihány.


FOTO - BETA HRIADEĽOVÁ


Slovenskí Veneer remixovali slávneho rockera Lennyho Kravitza a domov sa dostanú veľkou okľukou cez Prahu„Mne sa to už zdá normálne, že všetko musíme riešiť cez Prahu,“ napísal do e-mailu slovenský hudobník Pavol Hubinák, keď sme z Prahy zohnali kontakt na jeho kapelu Veneer. Tú poznámku určite nemyslel ako sťažnosť, lebo osud trnavskej formácie Veneer s Českom užšie súvisí. Nahrávaciu zmluvu podpísali s českým vydavateľstvom Escape, jedným z labelov EMI, kde v apríli vyjde platňa.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Nahrávajú ju v Prahe a Kopřivnici a producentom je Milan Cais (Tata bojs) a zvukový inžinier Dušan Neuwerth. České EMI im ponúklo možnosť remixovať amerického rockera Lennyho Kravitza.

Kvalita z jednoizbového bytu

Najprv však triphopový Veneer museli zaujať v internetovej hitparáde Demovnica. Druhý člen Dano Bihány hral s Klendrou a Hubinák v kapele Queryen. Ako všetky budúce formácie, aj táto vznikla na vysokej škole a potrebovala už len speváčku. Simone Danielovej, ak nechcela aby k nim do bytu chodila iná žena, neostávalo než sa stať vokalistkou. A vymyslela názov, Veneer je menej poeticky lišta a krajšie pozlátka.

Šéf amerického alternatívneho vydavateľstva Mark Resbie na ich prvé nahrávky povedal, že ak to s tým Lo-fi zvukom (zvuk nízkej kvality) myslia ako žart, tak je to dobré. Nevedel, že pesničky vznikli v jednoizbovom byte. Rovnako Veneer netušili, že robia triphop, štýl aký hrala Björk, Morcheeba alebo Massive Attack. „Páčila sa mi melancholická hudba, akú sme v Queryen nehrali,“ hovorí Hubinák. „Skúsil som v počítači nahrať niečo pomalšie, ale že je to triphop som zistil až potom, keď nás začali prirovnávať k tým kapelám na francúzskej a viedenskej scéne. Teraz sa už trochu vyznám.“

SkryťVypnúť reklamu

Máme radi pop

V štúdiu, ktoré výslednému zvuku nahrávky odobralo prívlastok „domorobo“, Veneer pridali k elektronike živé gitary, trúbku, klavír a Milan Cais, bubeník Tata bojs, nahral svoje party.

O ich producentovi Dušanovi Neuwerthovi sa hovorí, že dokáže zabaliť poprock tak, aby bol zaujímavý pre hudobného dramaturga a ani kapele neuberie na cti. „Nechceme byť alternatívni, máme radi pop, a preto sme nemuseli robiť žiadne kompromisy. Jeho úlohou bolo skôr čistiť a vyhadzovať nadbytočné zvuky, ktoré sme do skladieb napchali. Báli sme sa totiž, aby sa ľudia pri počúvaní nenudili.“

Na debutovom albume budú z jedenástich piesní dve po slovensky: „Na radosť vydavateľa sme to skúsili,“ hovorí hudobník. Jednu napísala textárka-speváčka a druhú napísal Maroš Hečko, hudobník, ktorý má vždy nejaké šuplíkové texty pre iných. „Len chcem upozorniť, že platňa nebude triphopová, pomalá ani melancholická, bude pestrá.“

SkryťVypnúť reklamu

Počul ich Kravitz?

Ešte na základe domácich nahrávok Veneeru ponúkol vydavateľ Lennyho Kravitza na mixovanie. Zabral aj ich remix českej vychytenej kapely Here, ale aj Muchowovho projektu Ecstasy Of Saint Theresa a Kočandrleho OK Band. Ponuku vzali, veď „nie každý deň si môžeš siahnuť na sample z amerického štúdia“.

Výzva sa zmenila na trápenie, ale napokon sa jedna z troch verzií skladby dostala ku Kravitzovmu manažmentu. „Sám Lenny ju asi nepočul, ale manažér dal súhlas na publikovanie a vypýtal si o nás informácie,“ hovorí Hubinák.

Prvý slovenský umelec, ktorý ich oslovil, bol Ivan Tásler. „Som rád a myslím, že sme neublížili ani jemu, ani nám.“ Ozvali sa aj iní domáci umelci Shellwoy alebo Frogski Pop. Všetky remixy zaradili kapely na albumy alebo na svoje výberovky.

SkryťVypnúť reklamu

DENISA VOLOŠČUKOVÁ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 347
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 482
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 276
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 318
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 930
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 465
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 554
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 088
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu