Macík 2
Medvedík sa oženil. To už je škandál
John a jeho najlepší kamarát, plyšový macko Ted majú radi pohodu pri fajčení marihuany. Aj si za to odskákali nejaké tresty, inak však idú celkom štandardne životom ďalej a majú približne také isté problémy ako všetci naokolo. Rozpadnuté manželstvo, rozhádané manželstvo, komplikácie v práci, na úradoch - evidentne je jedno, či ste muž, žena, alebo medveď.
Film Macík 2 je komédia, ktorá vyzerá, ako keby rezignovala na zdravý rozum. Nejakým zázrakom sa jej však podarilo, že nie je nezmyselná a dokázala, že ani druhý diel, postavený na tom istom fóre, nemusí byť zbytočný.
Pred troma rokmi sme videli, ako bola Johnova priateľka nešťastná z toho, aký vzťah medzi ním a medveďom je. Ten kúsok plyšu bol preňho najdôležitejší na svete, tak veľmi si želal, aby ožil, až naozaj ožil, a keď počúvala ich spoločné diskusie, nabrala správne podozrenie, že John sa ešte asi na manželstvo nehodí.
Druhá časť ukazuje, že to už aj Ted ho vo vnímaní manželstva predbehol, pretože sa správa celkom ako rozumný dospelý človek. Akurát vo chvíli, keď s manželkou začnú uvažovať nad adopciou dieťaťa, úrady si všimnú, že neopodstatnene využíva status ľudskej bytosti. Chcú ho vyhlásiť za vec, obyčajný ľudský majetok. Musí ísť teda pred súd obhajovať svoje práva.
Že takýto koncept môže v drsnom filmovom priemysle vzniknúť, by sa dal na prvý pohľad vysvetliť tým, že režisér Seth MacFarlane bol pri písaní scenára tiež nejaký omámený a v jednej nestráženej chvíli stratili vedomie aj producenti a herci, ktorí takéto úlohy prijali.
V skutočnosti však mohlo byť všetko jednoduchšie a je iný dôvod na to, aby mal ich film veľké publikum. Možno len stačila odvaha niekoľkých ľudí, ktorí majú celkom dobrý zmysel pre humor, duchaplne ním komentujú veci okolo, nebrzdia sa pri drzých komentároch a neboja sa, že neuspejú, ak svoj štýl nebudú osekávať a neprispôsobia sa nedefinovateľnému, akémusi všeobecnému vkusu.
To je niekedy v kinách rovnako vzácne ako rozprávajúci medvedík.
Kristína Kúdelová
Underground (historky z bratislavského metra)
DIVADLO / Zichyho palác, Bratislava 20.30
V roku 2038 bude mať hlavné mesto metro. Ktovie, či aj v skutočnosti, no v hre umeleckého šéfa divadla GunaGu celkom určite. Viliam Klimáček ju napísal aj režíroval, herecky do hlavnej postavy obsadil Viktora Horjána.
Ten hrá malého chlapca, ktorý upratuje v bratislavskom metre so zastávkami Námestie Bohonožiek, Pervitínová, Ministerstvo korupcie, Bulvár Mečiarových amnestií či Trieda relatívnej slobody.
Foto: Ctibor Bachratý
„Keďže nie je elektrina, vagóny ťahajú čuvače a on sa o tie psy stará. Je to príbeh človeka, ktorý odspodu - z metra -, sleduje našu spoločnosť,“ uviedol pre TASR Klimáček minulý rok, keď divadlo GUnaGu oslavovalo tridsiatku, a tak vznikla aj táto absurdná komédia.
V bizarnej verzii blízkej budúcnosti je uletené naozaj všetko vrátane postáv. Hrá v nej aj očná šošovka, minister korupcie, gorila alebo diktátor Stalin II.
(mog)
Titanic
VÝSTAVA / Incheba, Bratislava
Putovnú výstavu videli vo svete už milióny návštevníkov. Zo slávneho vraku na dne Atlantiku bolo vylovených množstvo artefaktov, ktoré aj dnes pripomínajú nešťastný aprílový deň v roku 1912 - nepoškodený porcelán, zamatový cylinder, zlomený klarinet, topánky či lodné kufre.
Atmosféru Titanicu navodzujú aj verné kópie kajút, strojovní alebo kapitánskeho mostíka, odkiaľ dovidieť na ľadovec, ktorý zmaril jeho panenskú plavbu. Zaujme aj nápad s palubným lístkom konkrétneho pasažiera, ktorý návštevník dostane pri vstupe.
Foto: vystavatitanic.sk
Tak bude môcť celú prehliadku prežiť ako osoba, ktorá sa pred vyše sto rokmi naozaj ocitla na palube „nepotopiteľnej“ lode a na konci dychtivo hľadať svoje meno na zozname tých, ktorí prežili.
Keďže sa na legendárnom parníku plavili aj Slováci, výstava je doplnená aj o ilustračné zábery pomerov na Slovensku v čase jeho potopenia. V Bratislave potrvá až do 6. decembra.
(mog)
Autor: mog