SME

Amy, dráma z mobilného telefónu. To sme ešte nevideli

Dokumentaristi, špecializovaní na filmy o nebožtíkoch, sa museli prispôsobiť sile súkromných iPhonov.

Britský režisér Asif Kapadia nakrútil film o nezvládnutej sláve, zhubnom vplyve médií i peňazí, o krkavčích rodičoch a zlých manželoch.Britský režisér Asif Kapadia nakrútil film o nezvládnutej sláve, zhubnom vplyve médií i peňazí, o krkavčích rodičoch a zlých manželoch. (Zdroj: ASFK)

Film o speváčke Amy Winehousovej je ako kvalitná fiktívna dráma. Ako najvzácnejší materiál poslúžili videá jej kamarátov a rodiny.

Do kín prišiel film Amy a ľudia už asi bojujú s predsudkami, negatívnymi myšlienkami a vlastnými predstavami o tom, aký by mal byť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zažívame obdobie, keď možno iba sex fascinuje ľudí tak ako smrť. Celovečerné dokumenty o čerstvo nebohých hviezdach športu či šoubiznisu vždy zasmrádzajú pachom hyeny, vieme o nich, že dobre zarábajú. Tak ako si filmy o sexe vytvorili vlastné pornografické impérium, vyvinul sa aj druh filmov o slávnych nebožtíkoch do akéhosi svojského subžánru.

SkryťVypnúť reklamu

Má svojich majstrov, oddaných divákov, ktorí spravidla lámu rekordy návštevnosti a zaslúžili by si konečne i svoj vlastný, trošku morbídny špecializovaný festival. Hoci na prelome októbra a novembra.

Prípad filmu Amy je iný. S akýmikoľvek myšlienkami sa naň človek vyberie, po 128 minútach vyjde zo sály očarený a v povznesenej nálade.

sm-0812-012f-fotky.rw_res.jpg

Horšie ako v horore

Film Amy ukázal, ako sa práca dokumentaristov, špecializovaných na slávnych nebožtíkov, radikálne mení vďaka médiám, digitálnym fotoaparátom a najmä mobilným telefónom. Viac už netreba dolovať vzácne zábery a hrať sa s nimi v postprodukcii, aby boli pozerateľné.

Naopak: tvorca zavalený hodinami obrázkov a videí z mobilov musí trpezlivo sledovať, študovať a skladať z množstva materiálu obraz, príbeh podľa svojho videnia.

SkryťVypnúť reklamu

sm-0812-012f-gitara.rw_res.jpg

sm-0812-012f-mikrof.rw_res.jpg

Britský režisér Asif Kapadia už svojím dokumentom Senna z roku 2010 o pretekárovi F1 získal cenu BAFTA za najlepší dokument a za strih. Jeho film o Amy pripomína kvalitnú fiktívnu drámu o nezvládnutej sláve, zhubnom vplyve médií i peňazí, o krkavčích rodičoch a zlých manželoch. Nie obyčajne zlých, ale démonických, ktorí akoby vystúpili z najsilnejších hororov Stephena Kinga.

Zoznamuje nás s talentovanou speváčkou ako rebelujúcim židovským dievčaťom z dysfunkčnej rodiny. Napriek energii, ktorej mala na rozdávanie, bola vždy vo vleku okolia aj okolností. Tak sa dostala k spevu a vlastnej tvorbe, ale i k bulímii, alkoholu a drogám. Na dráhu svetoznámej autorky a interpretky ju vyslali jej blízki, ale jej blízki – manžel a otec – svojou bezohľadnosťou, bezcitnosťou, lakomosťou a potrebou niekým manipulovať predčasne ukončili nielen jej dráhu, ale i život.

SkryťVypnúť reklamu

Toto sme ešte nevideli

Ako to už v tomto žánri býva, aj vo filme Amy vidíme obligátne výpovede kolegov, priateľov a známych, záznamy koncertov, ale najsilnejšie, najúprimnejšie a najbezprostrednejšie sú práve videá z telefónov, doplnené textami piesní. Postupne utvárajú charaktery hlavných aktérov, odkrývajú ich povahy aj motívy. Predstavujú skutočnú Amy, názory a reakcie nekorigované oficiálnym mediálnym imidžom.

sm-0812-012f-strom.rw_res.jpg

Pravdaže, nevieme, do akej miery Kapadiova mozaika vytvára pravdivý obraz, ale pôsobí presvedčivo. A navyše je veľmi zábavná, lebo autor ju skladá podľa najlepších pravidiel a zákonitostí hranej filmovej drámy.

Obratne klenie príbeh, stupňuje napätie, pracuje s emóciami. Ukazuje publiku celkom inú Amy, ako nás roky presviedčali médiá, ale nedehonestuje, nezhadzuje, nehľadá senzácie, zaobíde sa bez vlastných, explicitne vyjadrených hodnotení a komentárov. A hoci oslovuje city viac než rozum, z jeho snímky cítiť zámer dopracovať sa ku skutočnosti, k pravde. Čo, ak nie toto, by malo byť podstatou dokumentu?

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 102 869
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 677
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 460
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 581
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 657
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 306
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 575
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 522
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu