SME
Štvrtok, 27. február, 2020 | Meniny má Alexander

Hviezdou tretieho večera maďarského Szigetu boli britskí básnici Alt-J

Ich texty trápia aj skalných fanúšikov. Alt-J z britského Leedsu donútili niekoľkotisícový dav počúvať a nechať sa unášať premenlivou štruktúrou ich pesničiek a pohlcujúcim vizuálnym sprievodom.

Luminarium.Luminarium.(Zdroj: Szigetfestival.com)

„Je obdivuhodné, koľko tento materiál vydrží,“ čuduje sa architektka, ktorá má na festivale Sziget na starosť údržbu masívnej sochy ručne vyrobenej z látky podobnej PVC. Volá sa Luminárium a nájsť ju môžete pri vchode do areálu, podobá sa na obrovský nafukovací hrad.

Na základe kresieb tvorcu žijúceho vo Francúzsku, Alana Parkinsona vzniklo niekoľko prepojených miestností zachytávajúcich pastelovo sfarbené svetlá. Práve skúmanie jednotlivých jeho premenlivých podôb je cieľom konštrukcie. Inak vyzerá cez deň, inak večer.

Článok pokračuje pod video reklamou

Pri jednotlivých bunkách sa inšpiroval prírodnými tvarmi, ale aj islamskými chrámami. Jedna pripomína katedrálu, druhá rozvetvený strom. Luminárium vznikalo niekoľko mesiacov v anglickom Nottinghame, než ho po častiach letecky preniesli na budapeštiansky festival. Tu je jednou z jeho fascinujúcich atrakcií.

Prečítajte si tiež:Objímte ma, pozývala v Budapešti speváčka Florence and The MachineČítajte 

Potrápia aj básnikov

So svetlami sa radi hrajú aj členovia britskej kapely Alt-J, ktorá bola hviezdou tretieho festivalového večera. Ich vizuálny sprievod pozostával z jednoduchých kombinácií geometrických tvarov a premenlivých štruktúr.

Nečudo, že ich názov znamená klávesovú skratku pre symbol delta – radi totiž okolo svojej hudby povzbudzujú záhadnú auru. Na mnohých textoch ich piesní si lámu hlavu nielen zarytí fanúšikovia, ale aj básnici. Najviac však zrejme rozumejú tej o vojnovom fotografovi Frankovi Capovi, ktorej názov Taro odkazuje na jeho milenku – získala si na festivale totiž najväčšie ovácie.

Spieva sa v nej o tom, ako sa Capa v posledných minútach svojho života po výbuchu míny v Indočíne snaží v očiach zachovať jedinú fotografiu: obraz stratenej lásky. Nešťastné príbehy sú častým zdrojom motívov pre skupinu združenú okolo speváka s krehkým prejavom, Joe Newmanom, už predsa inšpirovalo aj Americké psycho, či film Leon.

Prečítajte si tiež:Šéf Szigetu: Ľutujem, že ešte neprišli Red Hot Chilli PeppersČítajte 

Zo Slovákov sa predstavil Jimmy Pé

Ich koncert prebehol bezchybne, tak ako väčšina štrukturálne premyslených pesničiek s neustálymi zmenami rytmov. Živé vystúpenie len vyzdvihlo ich majstrovstvo v manipulovaní s náladami a pocitmi. Na festivale s masovou účasťou dokázali vytvoriť komornú atmosféru, kde sa skôr pozorne počúvalo, než tancovalo. A pri takom obecenstve na hlavnom pódiu je to obdivuhodné.

Zo slovenských interpretov stredu po polnoci na pláži Dunaja zahral elektronický producent Jimmy Pé a v piatok sa napríklad čaká ešte na mladú kapelu z Vranova nad Topľou, Frequency.

Najčítanejšie na SME Kultúra

Inzercia - Tlačové správy

Hlavné správy zo Sme.sk

Začne nosiť Kočner väzenský odev a prečo nejde Rusko do basy? (otázky a odpovede)

Kedy začne rozhodovať Najvyšší súd a ďalších 10 odpovedí.

Marian Kočner odchádza zo súdu 27. februára 2020 pred rozhodnutím o vine a treste za falšovanie zmeniek TV Markíza.
Marian Kočner na Špecializovanom trestnom súde 27. februára 2020 pred rozsudkom za falšovanie zmeniek TV Markíza.
Marian Kočner a Pavol Rusko.