V piatok navštívili maďarský festival Sziget. Myslia si tiež, že ich z väzenia prepustili preto, aby mohla vláda v Rusku zakryť iné politické uväznenie.
Diskusiu s ruskými aktivistkami Pussy Riot mohli návštevníci maďarského festivalu Sziget v oficiálnom programe hľadať ťažko. Oznam o ich príchode organizátori zverejnili pred štyrmi dňami a miesto s časom konania len deň vopred – možno sa obávali, že by sa na akcii mohli zjaviť nejakí extrémisti. Takto sa jej zúčastnili hlavne novinári.
V stane LGBT
Za symbolické možno považovať aj skutočnosť, že vystúpili v stane, ktorý hostil podujatia LGBT komunity. Tu vystúpili v piatok popoludní. „Boli sme vo väzení, potom sme založili neziskovku a tiež sme tancovali v kostole a neboli sme vôbec nahé,“ tak sa predstavili Nadežda Tolonnikovová a Marija Aľochinová, dve z členiek Pussy Riot, ktorých identita je známa.
Snažia sa šíriť svoje myšlienky cez moderné umenie, pretože je nutné naň v Rusku upozorňovať. Málo sa o ňom vyučuje podľa nich preto, že politici nechcú, aby obyvatelia krajiny vedeli kriticky rozmýšľať. „Umením môžete mnohých zmeniť,“ myslia si. „Každý systém závisí na kultúrnych zmenách a spoločenských náladách.“
Sociálne siete
Dôvodom toho, že v Rusku nie je skupina populárna, je podľa nich to, že nevlastnia politickú stranu a veľké televízie, či denníky o nich informovať nechcú – Pussy Riot sa tak vedia prezentovať len cez sociálne siete. Aj preto si založili vlastnú stránku, kde naživo premietajú politicky zamerané súdne procesy.
„My už dnes sme súčasťou politickej opozície,“ vyhlásili na diskusii, pretože v Rusku vraj každý, kto nesúhlasí s Putinom je vnímaný ako aktivista. Niekoľko jeho skrytých kritikov vraj možno nájsť aj v ruskej vláde. Toho potom ešte nazvali najväčším sexistom na planéte. Zastávajú feminizmus, pretože ruské ženy vraj nevedia, ako za seba bojovať. Príliš ich spútali spoločenské tradície a zastarané myslenie.
Diváci sa ich na festivale aj pýtali to, prečo súhlasili s účinkovaním na koncerte Madonny alebo v seriáli House of Cards. „Ľudia nás chceli vidieť, ako vyzeráme po dvoch rokoch strávených vo väzení,“ hovoria a so žartom dodávajú: „Našim hlavným cieľom je objavovať sa v médiách.“ Skupina pritom neustále narastá a dnes vraj nevedia presne povedať, koľkí v nej sú.
Foto: Róbert Németi
Rozširujú rady
Snažia sa svoje rady neustále rozširovať, pretože ak by počas niektorého z vystúpení niektorú z nich chytili policajti, ostatné ju môžu nahradiť. Dnes už nejde ani o čisto ženskú skupinu. Dôkazom je aj účasť aktivistu Pyotra Verzilova na diskusii na Szigete, ktorý je mimochodom aj Nadeždiným manželom.
Aj v čase, keď sedeli vo väzení sa vraj neustále snažili bojovať proti nespravodlivosti a mučeniu. Dôvodom toho, že ich nakoniec oslobodili bolo vraj to, že sa ruská vláda snažila zakryť iné politicky motivované uväznenie.
Či sa v takej atmosfére neobávajú o vlastný život? „Nemôžeme sa stále báť, ináč by sme zošaleli.“
Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu