Berlín 29. januára (TASR) - Využívanie infračerveného žiarenia nie je v umeleckých galériách ničím novým. Historikom umenia a reštaurátorom pomáha táto jednoduchá metóda už dlho skúmať obrazy a odhaľovať ich identitu.
Kurátori londýnskej National Gallery prišli však na nevšedný nápad. Vystavili 20 diel majstrov renesancie a doplnili ich novými "röntgenovými" snímkami, ktoré vynikajúco dokumentujú, ako to-ktoré dielo vznikalo od prvých ťahov kriedou, prípadne hlinkou, až po posledný ťah štetcom, píše dnešné vydanie nemeckého denníka Die Welt.
Vystavené exponáty tak umožňujú nahliadnuť do metód tvorby takých majstrov, akými boli Brueghel, Rafael, Crivelli či Pontormo, a umožňujú ukázať aj to, čo chceli umelci naveky schovať pod nánosom farieb.
V prípade Jacopa Pontorma infračervené lúče napríklad prezradili, že majster sa v poslednej chvíli rozhodol zmeniť celú štruktúru svojho obrazu Jakub v Egypte a scénu úmrtia preložil z ľavého horného okraja obrazu do pravého.
Známe dielo Útek do Egypta, vydávané za obraz neznámeho majstra z roku 1518, sa zase bude musieť v katalógoch umeleckých diel prekvalifikovať. Infračervené lúče totiž prezradili, že neznámy majster musel mať pomocníkov a obraz nemaľovala len jedna ruka.