Bratislava 29. januára (TASR) - Najpútavejšími podujatiami v rámci Mesiaca slovenskej kultúry v kanadskom Montreale boli doposiaľ prehliadka celovečerných filmov režiséra Martina Šulíka, netradičná expozícia slovenských bábok s názvom Bolo, nebolo... a výstava grafických diel Metamorfózy média. Prehliadka sa začala 15. januára a potrvá do 12. februára, pričom na programe je ešte niekoľko hudobných a divadelných vystúpení.
Generálny riaditeľ sekcie umenia Ministerstva kultúry SR (MK SR) Andrej Zmeček zdôraznil, že ide o najväčšiu prezentáciu slovenskej kultúry v zahraničí v tomto roku, a to nielen finančne, ale aj počtom vystavených artefaktov a participujúcich inštitúcií. Celkové náklady na zorganizovanie tejto prehliadky dosiahli výšku približne 20 miliónov korún, z čoho slovenská strana zaplatila z rezortného rozpočtu asi 3,5 milióna. Zvyšné položky boli charakterizované ako dar alebo ich uhradili spolupracujúce kanadské inštitúcie.
V rámci slávnostného otvorenia podujatia organizátori sprístupnili výstavu ilustrácií kníh pre deti zostavenú z archívnych diel medzinárodnej prehliadky Bienále ilustrácií Bratislava. Nasledovala vernisáž expozície bábok, ktorej súčasťou boli folklórne tyčové postavičky, takmer dvestoročné marionety, ale i figúrky súčasných slovenských bábkarských majstrov. Okrem toho si návštevníci mohli v prvý deň pozrieť i tvorbu najvýznamnejších grafikov zo Slovenska a výstavy fotografií, venovaných tanečnému divadlu a hokeju. Autormi prezentovaných umeleckých diel sú Ctibor Bachratý, Peter Brenkus, Miroslav Cipár, Albín Brunovský, Dušan Kállay, Vladimír Gažovič, Viktor Hulík a mnohí ďalší. Spomedzi Šulíkových filmov diváci videli Nehu, Záhradu, Krajinku a snímku Všetko, čo mám rád.
V priebehu budúceho týždňa sa kanadskému publiku predstaví speváčka Adriena Bartošová spoločne so Štefanom Bučkom, ktorý vo francúzskom preklade prednesie niekoľko básní z pera slovenských spisovateľov. Prvého a 2. februára tu vystúpi Anderleho Tradičné bábkové divadlo a pripravené sú aj výstavy fotografií, ktoré mapujú život na Slovensku a revolučné udalosti z augusta 1968. Mesiac slovenskej kultúry v Montreale je zároveň pripomienkou 10. výročia vzniku samostatnej SR.