SME

Eva Pavlíková: Myslia si, že žena po päťdesiatke nemôže byť normálna

Nitrania ju poznajú ako skvelú divadelnú herečku. Televíznych divákov pobavila ako bláznivá ezoterička Salome v Búrlivom víne. EVA PAVLÍKOVÁ.

EVA PAVLÍKOVÁ (54) má dcéru Katarínu, ktorá vystupuje ako speváčka pod menom Katarzia. Jej mladší brat Peter Pavlík je basgitarista, od roku 1986 žije v Prahe a bol členom českej skupiny YoYo Band. 17. septembra oslávi herečka 55 rokov. Budúci rok osláviaEVA PAVLÍKOVÁ (54) má dcéru Katarínu, ktorá vystupuje ako speváčka pod menom Katarzia. Jej mladší brat Peter Pavlík je basgitarista, od roku 1986 žije v Prahe a bol členom českej skupiny YoYo Band. 17. septembra oslávi herečka 55 rokov. Budúci rok oslávia (Zdroj: FOTO Collavino)

Nitrania ju poznajú ako skvelú divadelnú herečku. Televíznych divákov pobavila ako bláznivá ezoterička Salome v Búrlivom víne. Médiá ju v poslednom čase prezentujú aj ako mamu speváčky Katarzie. A mnohých zaskočila, keď sa objavila v recesistickom videoklipe skupiny Horkýže slíže. EVA PAVLÍKOVÁ.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo teraz nakrúcate?

Hrám v novom seriáli televízie Markíza Kukučka. Som Darina, bývalá policajtka, pomocnica starostu. Táňa Kulíšková si natiahla šľachu na nohe, tak som sa dostala k tejto postave, pôvodne som mala mať menšiu úlohu.

SkryťVypnúť reklamu

Spomeniete si občas na svoje prvé nakrúcanie?

Jasné, bola to rozprávka Konôpka v druhom ročníku vysokej školy. Pani režisérka Zora Bachnárová stavila na úplne neznámu tváričku. Zosvetlili mi vlasy, aby boli ako konope.

Ste skôr divadelná a televízna herečka. Nebolo vám ľúto, že ste nedostali viac príležitostí vo filme?

Hrala som vo filme Tábor padlých žien a v Šiestej vete, v réžii Štefana Uhra. Keby nebol zomrel, naša spolupráca by bola pokračovala a bolo to úžasné. Sám si ma vyhliadol. Chodil po divadlách a hľadal. Našiel ma v Nitre. Bola som vtedy asi rok po škole.

foto_collavino_02_r205_res.jpg
FOTO Collavino

Hrala som Anču Zmiju z Ťapákovcov. Chodila som do ústavu pre postihnuté deti učiť sa chodiť o barlách. Štefan Uher bol pre mňa nesmierne charizmatická osobnosť. Škoda, že tak skoro odišiel.

SkryťVypnúť reklamu

A Tábor padlých žien?

To bola tiež dobrá práca. Hrali sme tam samé ženy, režíroval to Laco Halama. Ten film bol podľa mňa veľmi dobrý, len doplatil na to, že naň dal príspevok vtedajší minister kultúry Ivan Hudec, ktorý bol v našej brandži nepopulárny.

Veľa ste pracovali najmä s režisérom Jozefom Bednárikom. Aký bol?

Vedel, čo chce. Bol veľmi direktívny, pretože muzikál je kolos, je to nesmierne náročný žáner. Kričal, bol energický, vždy ho bolo plné divadlo, ale vždy bol dobrý výsledok. Bol aj veľmi dobrý pedagóg, chodil na každé predstavenie a hovoril nám, čo robíme zle, čo sa mu páči. A bol veľmi múdry.

Chodil po svete a stále nám radil: „Toto si prečítaj, tento film si pozri.“ Za socializmu sme si robili výlety, išli sme napríklad na tri dni do Budapešti, zaplatili sme si lacnejší hotel a taxíkmi sme pendlovali po meste. Za tých pár dní sme videli veľmi veľa, ledva sme všetko stihli. Robili sme si večery, kde sme varili a debatovalo sa. Keď sa vrátil z Anglicka, Nemecka, Francúzska alebo z Japonska, vždy doniesol veľa kaziet s filmami.

SkryťVypnúť reklamu

Chcel, aby sme neboli hlupane herecké. Vždy vravel: „Musíte čítať, nesmiete byť hlúpe. Nie je nič horšie, ako hlúpa herečka! To je tragédia!“ A mal pravdu.

Nebolo vám nikdy ľúto, že ste nežili v Bratislave a vašou domovskou scénou nebolo niektoré z bratislavských divadiel?

Už na škole som odišla do Nitry. V Divadle Andreja Bagara som videla Dom Bernardy Alby, a tiež Tita Andronika v réžii Jozefa Bednárika, a veľmi sa mi to páčilo. Z jeho predstavení som vždy odchádzala s obrovským zážitkom. Keď sme hrali absolventské predstavenie Čapkovo R.U.R., v hľadisku som zbadala Beďa, a tiež riaditeľku Hildu Augustovičovú.

Po predstavení za mnou prišli a spýtali sa, či by som nešla do Nitry, okamžite som súhlasila.

Poznali ste Nitru?

Predtým som v Nitre nebola. Prvého mája 1983 som podpísala zmluvu a robila som potom veľmi veľa inscenácií s Beďom aj s Karolom Spišákom. Boli to režiséri, ktorí veľa točili aj v televízii a nitrianski herci boli známi aj cez rozhlas a televíziu.

SkryťVypnúť reklamu

televizny-film-obrus-s-monogramom_rok-19_r8853_res.jpg
Televízny film Obrus s monogramom. Foto Petra Géciová.

Takže nič lepšie som nemohla urobiť. Ešte na škole som účinkovala so spolužiakmi vo Fujarovovej šou, kde som mala slávnu scénku s Mirom Nogom Osmijanko, a potom v šou Rýchlokurz geniality.

Pre mladších treba vysvetliť, že išlo o populárne programy Lannyho Jánošova, ktoré vypredávali sály. Hviezdami v nich boli aj – vtedy ešte študenti VŠMU – Štefan Skrúcaný, Miro Noga, Stano Kráľ, Zuzana Tlučková, Paľo Juráň.

Mali sme veľmi veľa predstavení a boli sme slávni. Chlapci zostali na voľnej nohe a ja som mala zostať s nimi. Bola som rozhodnutá, ale do toho prišiel Bednárik a ponuka z Nitry, tak boli na mňa aj nahnevaní. Lenže o rok sa Paľo Juráň utopil a celé sa to rozsypalo.

Vždy som mala inštinkt a správne som vycítila, čo je pre mňa lepšie. Chcela som robiť divadlo. Divadlo je grunt.

SkryťVypnúť reklamu

Čo vás na ňom fascinuje?

Baví ma, že je každý večer iné, aj keď hráte rovnaké predstavenie, lebo závisí od iskry, ktorá preskočí medzi publikom a javiskom. Vždy som dojatá, keď ľudia stoja a kričia bravó. A stále musíte dokazovať, že ste vo forme. Baví ma proces tvorby, od nuly, nepopísaného papiera, kým sa k niečomu dopracujete. Som veľký pracant, narodená v znamení panny a to nepustí. S Beďom sme sa narodili v jeden deň, aj preto sme si možno tak rozumeli.

Mám rada, keď sa predstavenie rozjasňuje, rozmýšľam o ňom, učím sa texty, rozmýšľam nad významami, ako by sa čo dalo zahrať. Milujem chvíle, keď prídu generálky a predstavenie sa už len zdokonaľuje. A potom je premiéra, v sále sedia diváci a ja čakám, aká bude reakcia. Teším sa do práce. A to je veľké šťastie, mať prácu, ktorá vás nestresuje, ale robí šťastnou.

SkryťVypnúť reklamu

Aj vám hranie dobije baterky?

Presne. Po predstavení, po ťažkej hre, mám chuť piť a fajčiť – čo je tragédia – a vôbec sa mi nechce spať. Niekedy si posedím s mladými v bufete a pokecáme. Únava príde až o dve-tri hodiny.

Ako sa vám hrá Tisícročná včela?

Hrám samotnú tisícročnú včelu, čo je alegorická postava. Už som hrala aj Život v Grékovi Zorbovi. Je zvláštne hrať postavu, ktorá je metaforou. Nemám tam veľký priestor, mala som už aj náročnejšie muzikály, ale hrá sa mi dobre. Vidím, že ľudia sú dojatí.

Mnohí nám hovorili, že sa veľmi báli, aká bude divadelná verzia, lebo už skoro každý videl film, ktorý bol nádherný, aj román je výborný, ale dostali sme pochvalu, diváci boli spokojní.

Sedí vám skôr komediálna poloha alebo vážnejšie úlohy?

SkryťVypnúť reklamu

Som rada, keď sa to strieda. A hlavne som rada, keď mám čo hrať. Je pravda, že ženám po päťdesiatke zostávajú len postavy frustrovaných, opitých žien, alebo takých, ktoré sú na zajačikov. Doktorka, čo mi kedysi liečila dcéru, hovorí:

„Chcela by som ťa vidieť vždy len peknú, a ty stále hráš ženy, ktoré majú nejaký problém.“ Autori také píšu. Asi si myslia, že žena po päťdesiatke nemôže byť normálna. (Smiech)

Načítavam video...

Sú aj výrazné charakterové úlohy pre túto vekovú kategóriu, nie?

Sú. Vzťahové americké hry, ktoré by som vedela zahrať, lebo už na to mám skúsenosti, ale teraz hrám v dobrom predstavení Druh: žena. Táto hra bola jednou z troch nominovaných komédií roka 2009 v prestížnych cenách Olivier Awards.

Hrám feministickú spisovateľku Margot Masonovú a mám rada to predstavenie. Robili sme ho s mladou režisérkou Adrianou Totikovou Aj scénu robila mladá výtvarníčka. Bol to ženský tím a vznikla veľmi dobrá spolupráca.

SkryťVypnúť reklamu

Je vám blízka tá postava?

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom G3U89 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  2. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  3. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  4. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  5. Na Marka oharka do jarka
  6. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 18 967
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 950
  3. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 9 141
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 366
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 3 800
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 3 087
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 2 680
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 2 492
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 752
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 320
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 74 073
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 671
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 17 218
  6. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 11 929
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 734
  8. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 9 550
  1. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  2. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  6. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  7. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
SkryťZatvoriť reklamu