SME

Kto má ambície, je dnes už na festivale v Benátkach

V Benátkach sa dnes začína ďalší prestížny filmový festival. Jeho program naplnili mnohé hviezdy, len Slovensko sa zdržalo.

Michael Keaton (vľavo) a Mark Ruffalo vo filme Spotlight.Michael Keaton (vľavo) a Mark Ruffalo vo filme Spotlight. (Zdroj: MOSTRA)

V stredu sa na benátskom Lide začne 72. ročník najstaršieho filmového festivalu. Mostra Internazionale d'arte Cinematografica začala písať svoju históriu v roku 1932 a prekonala búrlivý vývoj. Hoci v posledných rokoch jej vplyv na svetový film klesá, stále patrí k najuznávanejším európskym prehliadkam po boku Cannes a Berlína.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

francofonia-shooting-4_r2842_res.jpg

Do Benátok prichádza Alexander Sokurov s filmom Francofonia. Nakrúcal ho v Louvri. FOTO - MOSTRA

Dobrého býva málo

Benátsky festival sa orientuje na umelecky náročné ambiciózne diela. Kvalitu uprednostňuje pred kvantitou. V hlavnom programe od 2. do 12. septembra ponúkne len 57 celovečerných a 16 krátkych filmov. Ďalších 20 tvoria obnovné premiéry čerstvo zrekonštruovaných klasických diel svetovej kinematografie. Na festivale sa podieľa 45 krajín, medzi nimi dokonca aj Vatikán, Afganistan, Čierna Hora, Katar a Kirgizsko. Slovensko ani Rusko zastúpenie nemajú, Česká republika a Maďarsko len ako menšinoví koproducenti.

SkryťVypnúť reklamu

V ústrednej súťaži sa stretne 21 diel. Sú medzi nimi aj novinky známych tvorcov ako Marco Bellocchio, Atom Egoyan, Amos Gitai či Jerzy Skolimowski. Po úspechu s Faustom v roku 2011 sa do Benátok vracia aj ruský majster Alexander Sokurov s filmom Francofonia. Vo francúzsko-nemecko-holandskej koprodukcii rozpráva o dramatických osudoch umeleckých pokladov Louvru počas nacistickej okupácie. Pozornosť pútajú i celovečerný animovaný film Charlieho Kaufmana (Oscar za scenár Svit nepoškvrnenej mysle) s názvom Anomalisa a britsko-americká životopisná dráma The Danish Girl Toma Hoopera (Oscar za réžiu Kráľovej reči).

cuaron_res.jpg

Porotu vedie Mexičan Alfonso Cuarón, režisér Gravitácie. FOTO - IMDB

Súťažné snímky bude hodnotiť medzinárodná porota pod vedením mexického režiséra Alfonsa Cuaróna. Jeho Gravitácia otvorila benátsky festival predvlani. V porote, rozhodujúcej o Zlatých levoch, zasadnú aj poľský filmár Pawel Pawlikowski (Ida), nemecká herečka Diane Kruger (Nehanební bastardi), britská filmárka Lynne Ramsay (Musíme si pohovoriť o Kevinovi) či americká herečka a režisérka Elizabeth Banks (Ladíme 2).

SkryťVypnúť reklamu

Klasici a debutanti

Festival otvorí nesúťažná britsko-americká dráma islandského režiséra Baltasara Kormákura Everest o výstupe na najvyššiu horu sveta, ktorý sa premenil na tragédiu. Účinkujú v nej Keira Knightley, Robin Wright, Jake Gyllenhaal, Josh Brolin, Emily Watson a ďalšie hviezdy. Mimo súťaž uvidíme tiež thriller Go With Me švédskeho režiséra Daniela Alfredsona (Millenium) s Anthonym Hopkinsom a Rayom Liottom, kriminálnu drámu Black Mass Scotta Coopera s Johnnym Deppom a Benedictom Cumberbatchom či drámu o zneužívaní detí katolíckymi kňazmi Spotlight Thomasa McCarthyho s Michaelom Keatonom a Markom Ruffalom. Mimo súťaž uvedie svoj dokument Sobitije (v holandsko-belgickej koprodukcii) aj známy ukrajinský filmár Sergej Loznica.

Porotu v súťaži prehliadky novátorských a priekopníckych diel Horizonty vedie americký režisér Jonathan Demme (Mlčanie jahniat). Jej devätnásť celovečerných a 15 krátkych filmov nakrútili prevažne arabskí, ázijskí a latinskoamerickí tvorcovia, ale nájdeme tu i americkú drámu Dita Montiela Man Down so Shiom LaBeufom a Garym Oldmanom či vojnovú drámu Krigen dánskeho scenáristu a režiséra Tobiasa Lindholma (Hon, Únos).

SkryťVypnúť reklamu

everest_res.jpg

Jake Gyllenhaal vo filme islandského režiséra Baltasara Kormákura Everest. FOTO - MOSTRA

O cenu Lev budúcnosti – Cena Luigiho de Laurentiisa dotovanú sumou 100 000 dolárov sa bude uchádzať 22 debutantov. Víťaza určí porota pod vedením úspešného talianskeho filmára Saveria Costanza (Osamelosť prvočísel, Hladné srdcia). Na túto cenu ašpirujú aj snímky, uvádzané na sprievodných prehliadkach Týždeň filmovej kritiky a Dni autorov a interpretov. Prvá, organizovaná Národným syndikátom talianskych filmových kritikov, zaradila na program sedem debutov. Druhú pripravuje Národná asociácia talianskych filmárov a na jej programe je dvanásť filmov.

Zlatý lev pre Taverniera

Porota filmových študentov udelí ocenenia za najlepšie zreštaurované filmy v prehliadke Venezia Classici. Vo vynovenej podobe budeme môcť vidieť majstrovské diela Akiru Kurosawu, Sergeja Ejzenštejna, Federica Felliniho, Claude Chabrola, Ernsta Lubitscha, Piera Paola Pasoliniho a ďalších. Najmä tieto filmy bude uvádzať aj nové – ôsme festivalové kino prístupné verejnosti pod holým nebom zdarma v záhradách Casina. Úvodné slovo k predstaveniam obstarajú poprední talianski filmári ako Giuliano Montaldo, Giuseppe Tornatore, Gianni Amelio. Filmárskemu dorastu je určený aj štvrtý ročník série workshopov a prednášok Biennale College – Cinema.

SkryťVypnúť reklamu

Ako každý rok festival rozdá aj čestné ocenenia za celoživotné dielo a prínos svetovej kinematografii. Čestného Zlatého leva získa francúzsky majster Bertrand Tavernier, držiteľ Oscara za film Čistka (1981). Ocenenie Jaeger - LeCoultre Glory to the Filmmaker si príde prevziať Brian De Palma (Zjazvená tvár, Nepodplatiteľní, Carlitova cesta). Festival pri tejto príležitosti uvedie celovečerný dokument Noaha Baumbacha a Jake Paltrowa s názvom De Palma.

scarface_res.jpg

Pocta Brianovi de Palma patrí napríklad aj za film Zjazvená tvár s Al Pacinom. FOTO - IMDB

Mimoriadnu cenu benátskeho Biennale udelia mexickému režisérovi Arturovi Ripsteinovi pri príležitosť jeho päťdesiat rokov trvajúcej filmárskej kariéry. Ripsteinov najnovší film La calle de la amargura festival uvedie mimo súťaž. Storočnicu režiséra Maria Monicelliho zasa v centre festivalového diania pripomenie výstava výtvarných diel jeho dlhoročnej partnerky Chiary Rapaccini nazvaná Fantasmi.

SkryťVypnúť reklamu

Nedočkavcov možno 1. septembra uspokojí mimoriadne predfestivalové premietanie zrekonštruovaného nedokončeného farebného filmu Orsona Wellesa Kupec benátsky, nakrúcaného v roku 1969 v meste na lagúne a jeho Othella z roku 1951. Sedemdesiaty druhý benátsky filmový festival ukončí v sobotu 12. septembra po vyhlásení výsledkov premiéra čínskej drámy režiséra Guana Hu Lao pao er (Mr. Six).

Načítavam video...

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 673
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 699
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 334
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 205
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 462
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 822
  7. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 2 447
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 312
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Tridsaťpäťročný veterán Rustam Altyjev vo februári tohto roka opití umlátil kladivom ženu (86 rokov) a jej syxna (52) v dedinke v Permskom kraji.

Ruskí navrátlici z frontu vraždia, mučia a týrajú. Beztrestne. Veď sú hrdinovia.


16
Zľava: Roman Foltin, predseda SaS Branislav Gröhling a Mária Kolíková počas tlačovej konferencie po skončení kongresu strany SaS v Bratislave.

Strana si volila nových členov do orgánov.


SITA 2
Jakub FIlo

Sú späť. Trvalo to 80 rokov.


38
Rekordne veľké zafíry v bazalte, ktoré našiel Ladislav Oravec v horách nad Gemerským Jabloncom.

Unikátna lokalita vydala aj rekordné kúsky.


5

Neprehliadnite tiež

Jason Momoa, Emma Myers, Danielle Brooks a Sebastian Hansen v Minecraft vo Filme.

Vypočujte si tipy na filmové novinky v podcaste Vertigo.


a 3 ďalší
„Tak, ako máme nastavenú dramaturgiu, vízie a plány, tak v nich pokračujeme bez ohľadu na to, kto je na aktuálne ministerstve,“ povedal pre SME Pilař.

Miesto Lúčnice je v spoločnosti silné, myslí si.


1
Herec Kristián Baran ako telocvikár v seriáli Sľub.

S postavou telocvikára v seriáli Sľub má skoro všetko spoločné.


Jana Labajová, Marián Mitaš a Liv Bielovič v seriáli Lásky v Istanbule.

Seriál Vina odhalí nový prípad, Ranč vystriedajú Lásky v Istanbule.


  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 865
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 65 995
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 47 396
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 293
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 980
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 938
  7. Rado Surovka: Raši dostal padáka 18 391
  8. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 13 210
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťZatvoriť reklamu