Čistič
Cinematik / Dom umenia, Piešťany 20.00
Bratislava asi ešte nevyzerala pochmúrnejšie ako v novom filme režiséra Petra Bebjaka Čistič. Sivé betónové budovy, medzi ktorými blikajú zelené a žlté svetlá, zamračená obloha a prázdne ulice plné mlák. Podobnú atmosféru navodzovalo hlavné mesto v seriáli Mesto tieňov od rovnakých tvorcov.
Talentovaný kameraman Martin Žiaran urobil všetko preto, aby ste sa v tomto prostredí cítili úzkostlivo. Rovnako ako hlavný hrdina Tomáš, ktorý sa však doňho nesnaží zapadnúť. On sa chce stratiť.
Upratuje totiž stopy po násilných trestných činoch. Ak by ste predpokladali, že motívom jeho príbehu bude detektívne pátranie alebo kriminálna zápletka, tak ste na omyle. V jeho jadre totiž stojí, respektíve sa skrýva tragický portrét nezvyčajného samotára.
Ten takmer pripomína prototyp neviditeľného muža zo sci-fi fikcie, ktorý je v scéne takmer stále prítomný, ale nikto si ho nevšíma. Oko kamery sa spolu s ním často vnára do tieňa skríň či pod posteľ.
Niekde hlboko v tele krehkého mladíka však drieme násilie a divák čaká, kedy sa prebojuje na povrch. Na svoje pocity a život sa totiž Tomáš snaží zúfalo zabudnúť, radšej sleduje osudy neznámych. Jeho hľadanie skutočných emócií dopĺňajú dramatické husľové slučky.
Čo sa však stane, ak sa kvôli láske pokúsi z tmy vystúpiť? Bude pre druhých opäť viditeľným? Dozviete sa na filmovom festivale Cinematik, ktorý dnes film uvedie v predpremiére. Do ostatných kín príde Tomáš vyčistiť v októbri.
Dekor
VÝSTAVA / Galéria X, Bratislava
Používať frézu na výrobu keramiky? Znie to čudesne a možno aj nepredstaviteľne, ale aj takéto moderné technológie môžu byť súčasťou dnešnej keramickej tvorby. Osvojilo si ich umelecké duo, ktoré si hovorí si.li. a patrí k výberu pätnástich mladých slovenských a českých výtvarníkov, ktorí svoju fantáziu najradšej pretavujú do keramických objektov. Predstavia sa na spoločnej výstave v bratislavskej Galérii X.
Uvidíte napríklad orgovánové vázy, svojské porcelánové zvieratá a aj originálne dekorované misky, tanieriky či šálky. U niektorých výtvarníkov možno zbadáte vplyv grafického dizajnu, u iných zas chuť experimentovať s farbami, tvarmi či trojrozmernými reliéfmi, ba dokonca kombinovať keramiku so sklom. Svoje si tu však nájdu aj priaznivci minimalizmu a jednoduchých, čistých línií. Výstava potrvá až do 24. októbra.
Egon Krák: PÚTNICI
Mimoriadny koncert SF
Reduta 19.00 hod
Fragmenty poézie Ľudovíta Štúra, Jána Bottu, Janka Kráľa, Sama Chalupku a Andreja Sládkoviča sa stali námetom nového melodramatického diela Pútnici skladateľa Egona Kráka, ktoré skomponoval k Roku Ľudovíta Štúra. Skladba je sledom hudobnodramatických obrazov, v ktorých sa recitátorské výstupy miešajú s hudbou, symfonické postupy s tými s javiskovými. „Cieľom je predstaviť až romanticky oratórnu víziu postáv a tvorby vybraných štúrovských básnikov“ vyjadril sa autor.
Pútnici mali už svoju premiéru začiatkom septembra v Chráme Nanebovzatia Panny Márie v Banskej Štiavnici, po Bratislave si hu budú môcť vypočuť aj v Paríži, Berlín, Martine či Žiline. V bratislavskej Redute dielo zaznie v interpretácii Slovenskej filharmónie i Slovenského filharmonického zboru, recitovať budú Dušan Jamrich a Štefan Bučko. Mimoriadny koncert doplní dielo Mikuláša Moyzesa Ctibor ako aj balada na slová Jána Bottu ktorú zaspieva Michal Lehotský. Dirigovať bude stály hosťujúci dirigent SF Rastislav Štúr.
Autor: mog, zu