V Kníhkupectve K.K. Bagalu budú znieť vety spisovateľky Jany Beňovej a kiná ovládne české podsvetie.
Annum per Annum
KONCERT / Dóm svätého Martina 20.00
Trápilo ho, že nemohol počúvať hudbu zo západných krajín. Estónsky skladateľ Arvo Pärt sa dlho snažil emigrovať s manželkou a dvoma synmi zo Sovietskeho zväzu, až v roku 1980 konečne nahliadol za oponu a získal rakúske občianstvo.
V rovnakom období zložil skladbu Annum per annum, ktorej pompézne tóny si predstavoval, že znejú v organových píšťalách a rozliehajú sa v mohutných chrámových priestoroch. Chcel tak osláviť významné jubileum speyerskej katedrály.
Asi ho poteší, keď sa dozvie, že práve toto dielo si vybral komorný festival Konvergencie, aby ním oslávil významné jubileum samotného skladateľa (11. septembra mal osemdesiat rokov) a že ho predstavia pod gotickými oblúkmi Dómu svätého Martina, kde sa stretnú dejiny, viera a hudba.
Pärtovu tvorbu zaraďujú teoretici totiž do svätého minimalizmu – skladateľ sa počas obdobia kreatívneho bloku snažil spojiť svoj emocionálny, hudobný a duchovný svet. Do rovnakého žánru patria aj skladby od Johna Tavenera a Vladimíra Godára, ktoré budú nasledovať v programe koncertu.
Na vystúpenie sa teší aj operný spevák Peter Mikuláš, skladbu Vladimír Godár Bikít Gilgamesh považuje za geniálne dielo. „Po jeho spoznaní si neviem predstaviť, akoby sa v muzikantskej kompozícii dali silnejšie vyjadriť bôľ a zármutok nad stratou blízkeho človeka,“ hovorí. Skladbu zaspieva v sprievode riaditeľa festivalu Konvergencie violončelistu Jozefa Luptáka.
Ak pôjde o podobne silný zážitok, akým bol úvodný koncert Longitalu so sláčikovým kvartetom, tak sa máme na čo tešiť.
Gangster Ka
Kinotip
Ako vyzerá český organizovaný zločin a kam až siaha? To si nevieme ani predstaviť, tvrdia českí filmári, ktorí nakrútil film Gangster Ka. Je inšpirovaný historkami z českého prostredia a podnikateľa Radovana Krejčířa, z ktorého rokmi vyrástol regulárny gangster.
Hrdinom filmu je Radim Kraviac, prezývaný Káčko, režisér a scenárista Jan Pachl o ňom pre agentúru TASR povedal, že je to neuveriteľný asociál. "Jeho reakcie sú odlišné od bežného sociálneho modelu. Ten chlap je ako najčernejší vtip." Gangster je v našich kinách od štvrtka, v hlavnej úlohe uvidíme Hynka Čermáka, ktorý hovorí: "Tento film ma núti zamýšľať sa nad tým, aký je skutočný svet okolo nás. Často nie je taký, ako sa nám snažia ukázať tí, ktorí nám vládnu. Človek sa musí starať sám o seba a riadiť sa svojím rebríčkom hodnôt." Keď vraj teraz pozerá správy, len sa smeje nad tým, aké sú naivné. Väčšina reportáží sa mi zdá nepravdivá, pretože, kto vie, čo kto dostal. Neverím vôbec ničomu, čo je dosť zúfalé."
Popri ňom sa v českej novinky ukážu Jaromír Hanzlík, Ján Révai, Vlastina Svátková a Filip Čapka.
Lucia Piussi číta Janu Beňovú
Literárny večer / Kníhkupectvo K. K. Bagalu 17.00
Jana Beňová. FOTO SME – VLADIMÍR ŠIMÍČEK
Minulú sezónu sa rozbehla séria literárnych akcií Čau o piatej a po prázdninách úspešne pokračuje. Besedy a literárne čítania v Kníhkupectve K. K. Bagalu na Laurinskej v Bratislave sú v týchto dňoch súčasťou festivalu Dni slovenskej literatúry 2015. Každý septembrový pracovný deň bude o 17.00 patriť literárnym vedcom, kritikom, autorom aj redaktorom, ktorí budú diskutovať o súčasnej literárnej tvorbe na Slovensku. Kníhkupectvo postupne navštívia Juraj Malíček s témou slovenskej fantastiky, Dado Nagy so súčasnou slovenskou literatúrou, Radoslav Passia o časopise Romboid, Zoltán Rédey s tvorbou Ivana Štrpku a mnohí ďalší.
Festivalové podujatia v Čau o piatej odštartuje herečka, hudobníčka a spisovateľka Lucia Piussi – zajtra (utorok) bude čítať z reedície knihy Jany Beňovej Dvanásť poviedok a Ján Med. Beňová začínala ako originálna poetka, neskôr svoju poetiku prevtelila do próz o bizarnej každodennosti nášho života. „Mám rada jej humor a sarkazmus,“ hovorí Lucia o jej štýle. „Z konkrétnej veci, ktorá človeka v živote deprimuje, dokáže vyrobiť poetický šperk. Sedí mi, ako dokáže niečo vtipne vystihnúť, ako spája fiktívnu realitu s absurdnosťou toho, v čom denne žijeme.“
Autor: ea