SME

Novinári a ich konšpirácie? Dobrá zábava pre Umberta Eca

Ak si novinári niečo myslia, ľahko to premenia na skutočnosť, píše v románe Nulté číslo populárny taliansky spisovateľ

Umberto Eco napísal nový román Nulté číslo. V slovenskom preklade Stanislava Valla vyšiel veľmi rýchlo po talianskom vydaní.Umberto Eco napísal nový román Nulté číslo. V slovenskom preklade Stanislava Valla vyšiel veľmi rýchlo po talianskom vydaní. (Zdroj: FOTO – FANPAGE)

Ak si novinári niečo myslia, ľahko to premenia na skutočnosť, myslí si populárny taliansky spisovateľ. Preto im venoval nový román Nulté číslo.

Už žiadne stredoveké tajomno ani objavné cesty svetom, Umberto Eco sa tentoraz pustil do súčasnosti. V románe Nulté číslo je cynickou groteskou o hlúposti a povrchnosti a začína sa v roku 1992.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

O mobiloch sa hovorí ako o zábavke niekoľkých bláznov, predpokladá sa, že sa rýchlo skončí. Postavy – novinári stoja na prahu internetovej éry a počítače sú pre nich iba pasívnou skrinkou na archivovanie textov.

SkryťVypnúť reklamu

Lúzri, ktorí sú hrozbou


Colonna sám seba považuje za lúzra, nedokončil vysokú školu, pár rokov sa živil čítaním mizerných rukopisov, robil ghostwritera a napriek zrelému veku trčí sám v malom milánskom byte.


sm-0916-014f-kniha.rw_res.jpgTeraz dostáva ponuku, ktorú nemôže ignorovať. Má pripraviť knižné spomienky novinára, rozprávanie o roku práce na prípravách denníka, ktorý nikdy nevyjde. Nápad vyšiel od oligarchu (tak im dnes hovoríme) nazývaného Komendátor. V denníku Zajtra sa nebude písať o tom, čo sa stalo. Noviny budú zastrašovať a vydierať protivníkov svojho majiteľa.

Aj keď tie noviny nikto čítať nebude, už aj tá hrozba je dosť.

Tím novinárov, ktorí sa nechali zlákať vidinou dobre plateného džobu a novinárskej slávy, teda chystá „nulté číslo“. Jeden z redaktorov postupne pred Colonnom odkrýva šokujúci príbeh: Mussolini nezahynul na sklonku vojny, partizáni zastrelili len jeho dvojníka. Po vojne podnietil vznik tajnej polovojenskej organizácie, ktorá sa postupne angažovala vo väčšine vážnych udalostí v druhej polovici 20. storočia.

SkryťVypnúť reklamu

Paródia na hľadačov pravdy a súvislostí

Samozrejme, Eco nenapísal Nulté číslo, aby si získal popularitu (a čitateľov) medzi milovníkmi konšpiračných teórií. Zabáva sa a verný svojej povesti sa vysmieva z médií kultivovane, vtipne a s fantáziou. Nerieši údajnú hranicu medzi serióznymi médiami a ich nedôveryhodnou konkurenciou.

Báchorky, historky a fámy sú všeobecným úkazom. Novinári sú paródiou hľadačov pravdy a súvislostí. „Strážny pes demokracie“ občas breše, ale málokto tuší, v záujme koho a proti komu.

Lenže k novinám vie byť Umberto Eco aj milosrdný, a tak denníku L’ Humanité poskytol pri príležitosti vydania Nultého čísla zaujímavý rozhovor. „Médiá dnes premenili akýkoľvek názor na preukázanú skutočnosť,“ hovoril v ňom, napríklad.

SkryťVypnúť reklamu

Objasňuje v ňom tiež, prečo román datuje do roku 1992. Pretože ho považuje za prelomový rok vo vývoji talianskej spoločnosti. Všetci verili, že sa čosi zmení, veď sa začalo veľké protikorupčné ťaženie. Lenže po dvoch rokoch sa dostal k moci Berlusconi a situácia sa ešte zhoršila.

Eco vie, že napísal intelektuálne prístupnejšiu knihu. Zistil, že starší človek sa už nemusí toľko predvádzať: „Moje predchádzajúce romány boli ako Mahlerove symfónie, tento je viac džez,“ hovorí. Román Nulté číslo je písaný suchým žurnalistickým štýlom, Eco je predsa profesionál v hre jazyka a žánrov.

Dnes v ére pochybných webov sa situácia v novinárskom svete pohla ešte ďalej. Stiera sa hranica medzi médiami a ich publikom – každý sa môže z čitateľa reinkarnovať na autora. Je nepochybné, že Umberto Eco ešte bude mať nové podnety a impulzy, ktoré by ho priviedli k ďalším prózam. Ak bude mať osemdesiattriročný historik, filozof a estetik dosť energie, Nulté číslo isto nebude posledné.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 018
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 000
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 812
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 926
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 605
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 553
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 932
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 533
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu