Divadlo Thália: Spiatočka
Hra o bezdomovcovi, ktorý veril nesprávnym ľuďom
Festival Divadelná Nitra / Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre 18.00
Ďakujem, Slovensko, ďakujem, Košice! – tešil sa herec Tamás Gál nedávno na odovzdávaní cien Dosky. Jednu z nich totiž získal práve on. Kritici ho ocenili za najlepší mužský výkon minulej sezóny. Úspech mu priniesla postava z hry súčasného maďarského spisovateľa a dramatika Istvána Kerékgyártóa Spiatočka.
V Bratislave sme ju už mohli vidieť, keď k nám prišiel hosťovať budapeštiansky súbor Katona József Színház. Hlavnú úlohu dokonca stvárnil u nás známy János Bán alias Otík z filmu Vesničko má středisková.
Postava Zsolta Vidru je však celkom iná. V detstve mu síce predpovedali šťastnú budúcnosť, ale jeho osud sa vyvíjal úplne opačne. A tak sa z obyčajného človeka stáva antihrdina, ktorého príčiny a následky v živote dobehnú len preto, lebo verí nesprávnym ľuďom.
Po páde režimu sa aj v jeho krajine diali podobné veci ako u nás: ľudia si slobodu pomýlili s bezhraničnými možnosťami dovoliť si čokoľvek, a tak rozkrádali spoločný majetok, kde sa len dalo, a na špinavú robotu si najímali naivných ľudí, ktorých si pripútali vo vidine dobrého zárobku.
Zsolt Vidra bol dobrák a doplatil na to, stal sa z neho bezdomovec. Jeho príbeh sa odvíja v retrospektíve a vyznieva o to krutejšie.
V košickom divadle Thália hru naštudoval József Czajlik a rozvinul v nej aj ďalšiu tému – problém rokmi sa zmenšujúcej maďarskej menšiny na Slovensku. Mohla by vyznievať aj príliš nacionalisticky, no tvorcovia s ňou chcú pracovať citlivo a vnímajú ju zo širšieho uhla pohľadu – otvárajú otázky, aké hodnoty spolu s menšinou miznú.
Košická inscenácia je jednou zo štyroch, ktoré festival Divadelná Nitra vybral do svojho programu z ponuky domácej produkcie. Uvedie ju dnes, v druhý festivalový deň. Súčasťou dnešného programu je aj inscenačné dielo Domov, eros, viera slovenského divadelného zoskupenia Med a Prach.
Obe určite obohatia aj večernú debatu na tému Empatia – zdieľať a dávať. Diskutovať na nej budú s moderátorom Bohdanom Smieškom Martin M. Šimečka, Alexander Duleba, Zuzana Kusá, Laco Oravec, Sergej Kára a Igor N. Barilik.
Eva Andrejčáková
Chutilo vám, páni?
DIVADLO/ Nástupište 1-12, Topoľčany 19.00
V repertoári veľkých divadelných scén by sme takýto typ predstavenia hľadali asi márne. Nie sú v ňom takmer žiadne rekvizity okrem dvoch stoličiek, stola a utierky a všetku akciu na javisku zvláda jediný herec. Na energii, bohatosti vnemov a obľúbenosti u divákov sa to však vôbec nepodpisuje negatívne, skôr naopak.
FOTO: archív Pavla Seriša
Talentovaný absolvent Janáčkovej akadémie múzických umení v Brne Pavol Seriš dokáže veľmi kreatívnym spôsobom stvárniť až dvadsiatku bizarných postáv z reštauračného prostredia. Raz je hrbatý, raz úplne ľavý, inokedy je z neho chatrný a slabý čašník.
Zo štylizovaných skečov plynulo prechádza do civilného prehovoru, tancuje, vtipkuje slovom a zároveň aj celým svojím telom. Po celý čas však dbá o to, aby nepôsobil prvoplánovo, servíruje publiku prirodzenosť v kombinácii s inteligentným humorom, divák podchvíľou žasne nad toľkou invenčnosťou. S predstavením od roku 2011 pochodil veľa európskych krajín, úspešné bolo aj v Maroku, Iráne či v Libanone a získal zaň aj veľa prestížnych ocenení.
(mog)
Cluster ensemble hrá Philipa Glassa
KONCERT/ Nová synagóga, Žilina 19.00
Aj samotného Glassa prekvapilo, keď si mladí slovenskí hudobníci trúfli natrénovať vlastnú verziu jeho skladby Music With Changing Parts, napísanej ešte v 70. rokoch. Hoci pre umelca znamenala jeden z vrcholov jeho minimalistického obdobia, hrával ju len sporadicky a rýchlo sa vytratila z jeho repertoáru.
FOTO: Cluster ensemble
Súbor Cluster ensemble sa chopil výzvy s nadšením, veď od čias najväčšej slávy skladbu nik nepočul, dokonca ani umelec, ktorý ju zložil. Do dávnych, hypnoticky dlhých tónov svojho obsiahleho diela sa mohol znovu započúvať osobne na ich júlovej premiére v košických Kasárňach/Kulturparku.
Glass žasol nad talentom novej generácie hudobníkov, dokonca ich na svojom blogu pochválil aj ruský klavirista Anton Batagov, ktorý hráva Glassove pianové etudy. Súbor okolo klaviristu a dirigenta Ivana Šillera po novom vyrazil so skladbou aj na turné po slovenských mestách.
Včerajší koncert v Dolnom Kubíne strieda ten dnešný v Žiline, súbor sa chystá ešte aj do Ružomberka, Nových Zámkov, Bratislavy a Piešťan.
(mog)
Autor: mog