SME
Streda, 26. február, 2020 | Meniny má Viktor

Na Kotlebov extrémizmus reagujú divadlá tichom

Banskobystrický župan nepodpísal divadelníkom už druhý projekt. Volá sa príznačne, Stop extrémizmu!

Po zásahu extrémistu Kotlebu proti projektu Divadla na Rázcestí Stop extrémizmu!  si Banskobystričania začali  priväzovať na ruku bielu stužku.Po zásahu extrémistu Kotlebu proti projektu Divadla na Rázcestí Stop extrémizmu! si Banskobystričania začali priväzovať na ruku bielu stužku.(Zdroj: SME – JÁN KROŠLÁK)

Umelecká spoveď bielej matky, ktorá porodí čierneho syna, neprešla cez úradníkov banskobystrickej župy. Divadelníci chcú preto sprehľadniť kompetencie tých, čo rozhodujú o prideľovaných grantoch.

BANSKÁ BYSTRICA. V Banskej Bystrici majú umelci problém. Najprv nedostal prisúdený grant medzinárodný festival Štyri a dva dni tanca pre vás, ktorý na jeseň pripravovalo Štúdio tanca. Teraz sa v ťažkej situácii ocitá Bábkové divadlo na Rázcestí.

Scenár je veľmi podobný. Župan Marian Kotleba, extrémista a volebný líder Ľudovej strany – Naše Slovensko, sa tentoraz rozhodol nepodpísať jeho projekt s názvom Stop extrémizmu!

Článok pokračuje pod video reklamou

Grantovú dotáciu pritom divadlo získalo od ministerstva zahraničných vecí v oblasti podpory ľudských práv. Na realizáciu projektu teda stačil iba podpis župana. Napriek tomu, že sa ho nedočkali, podľa umeleckého šéfa divadla Mariána Pecka projekt realizovať budú.

Prečítajte si tiež:Kotlebovi sa podarilo zastaviť nakazenie žiakov myšlienkami porozumeniaČítajte 

Diery v systéme

Prvé predstavenie už odohrali v strednej škole v Lučenci a diskusia ukázala, že pre študentov je projekt prínosom. Aby v ňom mohli pokračovať, vypísali na jeho podporu verejnú zbierku.

Riaditeľka Bábkového divadla na Rázcestí Iveta Škripková vraví, že počas projektu mali vo viacerých školách odohrať inscenáciu List čiernemu synovi, ktorá vznikla adaptáciou poviedky Ireny Brežnej. Je to intímna umelecká spoveď bielej matky, ktorá porodí čierneho syna.

„Po predstavení mali vždy nasledovať semináre odborných lektorov z mimovládnej organizácie Amnesty International a diskusia so študentmi o problémoch xenofóbie a rasizmu,“ dodala Škripková. Peniazmi zo zbierky by pokryli predovšetkým náklady na dopravu do jednotlivých škôl v kraji.

Marián Pecko dodal, že zároveň by chceli otvoriť aj tému, či je systém pri prideľovaní grantov nastavený správne. Ak už raz o jeho pridelení rozhodne ministerstvo, je podľa neho na zváženie, či treba na jeho potvrdenie ešte podpis samosprávneho kraja. Môže sa totiž stať, že podobné prípady, aké sa stali banskobystrickým súborom, nebudú posledné.

sm-0930-015f-divadlonarazcesti-rw_r4468_res.jpg

FOTO SME - JÁN KROŠLÁK

Boja sa umenia i o umenie

Iveta Škripková informovala aj o tichom nenásilnom proteste Biela stuha, ktorým chcú bojovať za právo slobodne tvoriť. Protest má mať širšie súvislosti a už teraz nachádza podporu divadelníkov z viacerých kútov Slovenska. Pripojili sa k nim aj organizátori festivalu Divadelná Nitra, ktorý sa práve končí.

„Od roku 1989 sa nestalo, aby vrcholný predstaviteľ kraja nepodpísal schválený projekt a takýmto spôsobom hrubo, nekompetentne a totalitne zasiahol do dramaturgického plánu divadla,“ dodala riaditeľka.

Bábkové divadlo na Rázcestí podporili aj riaditeľka Divadla Štúdio tanca Zuzana Hájková a Alžbeta Lukáčová, dramaturgička Štátnej opery v Banskej Bystrici.

„Spájaním sa chceme ukázať, že takéto praktiky nemajú v spoločnosti miesto a zďaleka sa to netýka iba divadelníkov. Verím projektu Bielej stuhy aj preto, lebo som presvedčená, že na tom nie sme až tak zle, aby sme sa začali báť,“ konštatovala Zuzana Hájková. Hovorí, že na viacerých miestach Slovenska bude tanečný súbor organizovať cyklus verejných diskusií, v ktorých sa chcú venovať téme umeleckej slobody, cenzúry, ale aj otázkam extrémizmu.

Ani pre Alžbetu Lukáčovú nie je súčasná situácia prijateľná. „Divadelníctvo potrebuje slobodu prejavu,“ hovorí. „Ak ju nemá, umenie nahradí lacná zábava.“

Problém je v Amnesty

Riaditeľ Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja Milan Uhrík zdôvodnil nepodpísanie projektu najmä tým, že sa na ňom podieľa Amnesty International. „Táto mimovládna organizácia v minulosti opakovane obvinila Slovákov z rasizmu, xenofóbie a údajnej diskriminácie Cigánov,“ hovorí. Nepozdávala sa im však ani samotná inscenácia, kde je boj proti rasizmu prezentovaný podľa neho ako „boj proti bielym“.

Dodal, že politika do kultúry nepatrí a pôsobenie mimovládok v školách označil za neprijateľné. „Okrem toho majú mimovládne organizácie v dotačnom systéme väčší priestor ako tradične orientované súbory. Považuje to za nespravodlivé. “

Najčítanejšie na SME Kultúra

Hlavné správy zo Sme.sk

CYNICKÁ OBLUDA

Psychosomatické príčiny

Vedci dostali cez víkend dva veľmi významné subjekty na otestovanie vplyvu duševného stresu na fyzické zdravie.

Druhý neverejný prieskum potvrdzuje predpovede analytikov

Preferencie sa budú šíriť internetom.

Ilustračná fotografia.
AUTORSKÁ STRANA PETRA ŠABATU

Nová vláda to bude mať vlastne veľmi jednoduché (píše Petr Šabata)

Rada ja prostá: Robte opak Ficových vlád.

Prvá predvolebná debata denníka SME v Luna Bar - Igor Matovič a Zuzana Kovačič Hanzelová.

Odborníci: Kiskovi môžu uškodiť videá, Smeru a SNS zasa diskusie

V Smere predvádzajú najhoršie diskusné výkony v histórii.

Fotografia z utorkovej predovolebnej debaty SME s Igorom Matovičom (OĽaNO), Andrejom Kiskom (Za ľudí) a Michalom Trubanom (PS).