
ILUSTRAČNÉ FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
V Bratislave v súčasnosti existuje osem aktívnych filmových klubov. Skupina náročných divákov, ktorí si tu chcú vychutnať filmové lahôdky, stále vzrastá. Záujem o činnosť Asociácie filmových klubov prejavili aj veľké multiplexy – od februára bude jedna sála v kine Palace orientovaná na art filmy.
Vedie Nostalgia
Prvenstvo v návštevnosti, ale i v počte členov si drží FK Nostalgia. Je zároveň i najväčším klubom na Slovensku. Vznikol v roku 1991 a zmestí sa sem až 700 divákov, i keď podľa slov dramaturga klubu Petra Gavaliera návštevnosť je okolo 100 ľudí a jej tendencia je celkovo skôr mierne klesajúca. Ako sa vyjadril, jediné kritérium, ktoré musia filmy splniť, aby tu boli uvedené, je kvalita. „Je úplne jedno, či je to produkcia z východnej, alebo západnej Európy, Ázie, či Ameriky, klasická alebo súčasná,“ doplnil. Ťažisko programu tvoria každý mesiac profil významnej osobnosti, tematický večer a celosezónny cyklus zameraný na národné kinematografie. Len pred polrokom vznikol z bývalého Charlies na Špitálskej nový filmový klub IC.SK. „Za ten krátky čas si tu miesto našli predovšetkým filmy pre náročnejšie publikum alternatívne, umelecké a archívne filmy, i keď divák si u nás môže pozrieť aj komerčné tituly,“ hovorí riaditeľka programu Gabriela Krivošíková.
Malé štvorsálové multikino má kapacitu viac ako 400 miest. Prevádzkovateľ Istropolis Cinema, ktorý spravuje aj veľmi obľúbené Artkino v Istropolise, zabezpečil nové komfortnejšie zariadenie a kvalitné ozvučenie DTS.
Jediné európske kino
FK Mladosť je jediné kino, ktoré má na Slovensku štatút „európskeho kina“, čiže je členom podpornej siete Rady Európy a špecializuje sa na európsku kinematografiu. „Kapacita kina je 120 miest a darí sa nám napĺňať ju k našej spokojnosti aj kvalitnými filmami, aj kvalitnými divákmi,“ teší sa riaditeľ a dramaturg Mladosti Ernest Húska.
Kino má klimatizáciu, špeciálny akustický obklad a na nových celočalúnených sedadlách je namontované tlmočnícke zariadenie. Klub každoročne organizuje krátke prehliadky národných kinematografií, festivaly a bienále (Ekotopfilm, Febiofest, festival Jeden svet, Dni indického filmu, …).
Vo FK Múzeum, mladšej sestre Mladosti (bývalá prednášková sála Mestského múzea), sa hrá takmer denne. „Stále existuje komunita kinofilov, ktorí hľadajú komornú atmosféru malého kina v historickom centre,“ hovorí Húska. Dramaturgicky sú však tieto dva kluby nezávislé, s vlastnými programami a životmi. Premietané snímky sú zamerané na konflikt vojny a jeho vplyvu na človeka, islam alebo judaizmus. Na tento rok je pripravený „Zlatý fond kinematografie 20. storočia“.
FK 901 bol jedným z prvých
Návštevnosť v 901-tke oproti „zlatým časom“ o niečo klesla. „Stále však patrí medzi najvyššie u nás,“ potvrdil nám predseda klubu Anton Ondrejka. „Spôsobil to nárast počtu filmových klubov v Bratislave. Pamätám si časy, keď tu bola v podstate iba Nostalgia a 901.“ Hrá sa všetko, čo sa považuje za kvalitný klubový film. „Predovšetkým to, čo sa dá zohnať z domácich a zahraničných zdrojov. Nie je však jednoduché dostať sem niečo špeciálne, najmä filmy z východnej Európy alebo Ázie.“
Filmové kluby mimo centra
V Petržalke existuje FK Za zrkadlom, obnovený pred dvoma rokmi, ktorý premieta 4-krát do mesiaca zväčša pre pravidelné publikum. Orientuje sa na tituly z komerčného hľadiska často nezaujímavé i pre filmové kluby.
Rovnako ako predchádzajúci klub, aj FK Lúky patrí pod Kultúrne zriadenia Petržalky. Obsahovo sa zameriava na profily režisérov alebo na filmy spolu súvisiace. „Ide väčšinou už o klasiku, na ktorú sa veľa milovníkov strieborného plátna príde pozrieť aj po n-tý raz,“ zmienila sa Maruška Snopková, dramaturgička kina.
Dom kultúry Dúbravka na Saratovskej prevádzkuje Filmový klub Igric s kapacitou 350 osôb. Najväčší a stály záujem je zo strany divákov tradične o tituly E. Kusturicu, F. Felliniho, D. Lyncha, P. P. Pasoliniho a K. Kieslowského.
Vstupné do filmových klubov v Bratislave sa po zakúpení preukazu, ktorý platí jeden školský rok (jednotná cena 60 korún) pohybuje od 30 až po 95 Sk. k