Bratislava 4. februára (TASR) - Pod názvom Umenie socialistického realizmu 1948-1963 pripravuje Galéria mesta Bratislava (GMB) netradičnú výstavu, ktorá má verejnosti priblížiť výtvarné diela z obdobia komunistického Československa. Vernisáž sa uskutoční v sobotu 8. februára v Mirbachovom paláci.
Väčšina českých a slovenských autorov musela po druhej svetovej vojne a nástupe totalitného režimu prijať tézy a princípy realistického zobrazovania skutočnosti. Sloboda estetického prejavu, ktorá je základom umenia ako takého, bola potlačovaná a dominantou vznikajúcich obrazov a plastík sa stala oslava kolektívnych ideí a ich predstaviteľov. Maliarstvo, sochárstvo a rovnako tak i ďalšie druhy umenia podľahli mocenským vplyvom, pričom moderné diela sa často menili na ideologické manifesty socializmu a kultu osobnosti.
Pre mnohých výtvarníkov bolo toto obdobie skľučujúce a existencia jednotných pravidiel pri umeleckom zobrazovaní sa stala ich osobnou tragédiou. Ďalší sa však s touto ideológiou stotožnili a preto je dnes podľa kurátora výstavy Ivana Jančára ťažké odhaliť, kto so socialistickým chápaním kultúry súhlasil len navonok, a kto konal v rámci vnútorného presvedčenia. "Naša inštalácia je skôr obzretím sa za dobou a jej mementom v čase, keď už emócie ustúpili," uviedol Jančár.
Súčasťou expozície sú diela viacerých výtvarníkov, napríklad Rudolfa Pribiša, Jána Kulicha, Jozefa Šturdíka, Petra Matejku, Michala Staudta, Dezidera Millyho, Štefana Bednára a ďalších. Sprístupnená bude pravdepodobne do 16. marca.