SME
Sobota, 23. september, 2023 | Meniny má Zdenka

Alternatíva sa tvári oveľa priateľskejšie

V slovenských komerčných rádiách sú menšinové žánre vytlačené úplne na okraj. Po zániku alternatívneho rádia Ragtime neexistuje stanica, ...


Americkí R.E.M. (na fotografii vľavo) sa po rokoch pôsobenia v alternatíve upísali koncom 80. rokov veľkej firme a stali sa nadnárodnou hviezdou. Podľa hudobných kritikov podobný osud čaká nu-jazzovú skupinu Jazzanova. FOTO - ČTK/ARCHÍV

V slovenských komerčných rádiách sú menšinové žánre vytlačené úplne na okraj. Po zániku alternatívneho rádia Ragtime neexistuje stanica, ktorá by sa tomuto druhu hudby výhradne venovala. Tretí okruh verejnoprávneho Slovenského rozhlasu však nočné vysielacie časy vyhradil práve alternatíve ako protiváhe k popmusic.

Komerčné stanice, aby prežili, majú pred sebou heslo: počúvanosť, počúvanosť, počúvanosť. Tomu úplne prispôsobujú hudobný formát, založený na koktejloch strednoprúdovej hudby. Nechcú človeka vyrušovať, aby neprepol na inú stanicu, hovoria rozhlasoví odborníci.

Daniel Baláž a Robo Gregor, moderátori Nočného života v Rock FM chcú presný opak: „Hudba môže plniť aj funkciu kulisy. My však chceme vyrušovať, a púšťame hudbu, ktorú sa oplatí nielen počuť, ale aj počúvať, vnímať,“ hovoria Baláž s Gregorom.

Takže, čo sú to vlastne menšinové žánre - alternatíva, underground. Alternatívne country, trip-hop, house alebo drum and bass? Očami dramaturga slovenskej komerčnej stanice sú to štýly, ktoré bežný poslucháč strávi ťažšie než bežný pop, rock alebo soul. Ale ako je to v zahraničí?

Hlavný prúd je aj alternatíva

Situácia v hudobnom šoubiznise je dnes iná ako pred desiatimi rokmi, keď nezávislí umelci väčšinou pôsobili v opozícii voči hlavnému prúdu. Príklad za všetky: v relácii Power Week o kanadsko-americkej NHL vyhráva Flaming Lips, alternatívna kultová skupina, ktorá dnes v USA patrí do stredného prúdu. U nás Flaming Lips spadajú do kolónky - okrajový žáner.

„Ľudia sa nových vecí boja. A v USA a Británii sa boja o čosi menej, to je všetko,“ vysvetľuje Daniel Baláž a dodáva: „Táto skupina je súčasťou americkej popkultúry a u nás je to stále prudká alternatíva.“

A kto si vlastne medzi desiatou a dvanástou hodinou večer naladí Nočný život? Podľa Gregora vek poslucháča tejto relácie sa pohybuje od 15 do 35 rokov a denne si ju naladí od päť do dvadsaťtisíc ľudí. „Neviem, či sú skôr z veľkých alebo malých miest. Viem iba, že sú zvedaví a majú chuť vypočuť si niečo iné,“ dodáva Daniel Baláž.

K Nočnému životu sa priraďujú satelitné relácie Stereo s Davidom zo Senca (funk, hip-hop), Kompas s DJ-om Tiborom Holodom a Balážom (house, nu jazz, techno), Folkfórum so Soňou Horňákovou, Hudba sveta (worldmusic) s Robom Gregorom či Coldcut‘s Solid Steel.

Pestrý kotol

Žánrová pestrosť je ale jeden z problémov relácie. To, čo si Ragtime rozvrhol na celý deň, musí nočný život stráviť za dve hodiny. „V našich nočných reláciách odohráme za dve hodiny vysielania asi päťkrát viac rôznych žánrov, ako sa objaví v priebehu dňa v akomkoľvek rádiu. Menšinové žánre sú tak vlastne v rámci popmusic v drvivej väčšine!“ hovorí Daniel Baláž.

Moderátori Nočného života sa neriadia rebríčkami počúvanosti alebo predajnosti. Ich zdrojmi sú renomované hudobné časopisy, rádiá a TV. Nový rozmer dostala nezávislá scéna prostredníctvom internetu. Takto je dosiahnuteľná kdekoľvek na svete.

Chystá sa nová revolúcia?

Začiatkom deväťdesiatych rokov sa alternatíva dostávala do rádií a televízií po celom svete a ovplyvnila stredný prúd. Nezávislí REM, Nirvana, Oasis alebo Nick Cave udávali tón. Súčasný úpadok hudobného šoubiznisu by mohol spôsobiť v tomto tisícročí novú hudobnú revolúciu.

„Alternatívne žánre vycítili svoju chvíľu a snažia sa v rámci svojich možností robiť hity. Oproti temnej minulosti sa tvária priateľskejšie,“ vysvetľuje Baláž.

Na MTV je relácia MTV New, ktorá vysiela len alternatívne novinky, ktoré by sa v budúcnosti mohli dostať do rebríčkov. Svedčí to o tom, že menšinové žánre v posledných rokoch ovplyvňovali priamym alebo nepriamym spôsobom hlavný prúd.

Podľa Baláža by bez Cocteau Twins nebolo The Cranberries, bez Echo and The Bunnymen zasa Coldplay. To, že si Madonna necháva radiť od Rakúšanov Krudera a Dorfmeistra či Williama Orbita nepotrebuje komentár. V budúcnosti určite vzrastie záujem o hip-hop, datapop, nu jazz a najmä worldmusic.

Odpad popmusic

U nás je situácia trochu iná. Podľa Gregora si veľké nahrávacie spoločnosti poplietli východoeurópske štáty s odbytiskom odpadu popmusic a veria v neinformovanosť miestnych poslucháčov a ich ochotu prijať všetko, čo má veľkú reklamu.

A Baláž dodáva: „Liekom je originálna domáca scéna, ktorá niečo nové ponúka a vie sa predať. Ľudia by cez slovenského umelca prijímali alternatívy ľahšie. Malý Island dobyl prostredníctvom Björk, Gus Gus či Sigur Rós svet, a každému je jedno, či počúva pop alebo underground. Nám zatiaľ silná scéna chýba. Asi je nám príliš dobre.“

Menšinovým žánrom sa u susedov darí

Alternatívna relácia Nočný život funguje na rádiu Rock FM, okruhu verejnoprávneho Slovenského rozhlasu. Aká je situácia v susedných krajinách? Majú menšinové žánre podobný osud ako na Slovensku?

Pod ochranným krídlom rakúskeho verejnoprávneho ORF pôsobí stanica FM4, ktorá vysiela dvadsaťštyri hodín denne výlučne nekomerčnú hudbu. Presadila ju časť redakcie stanice Ö3. Najprv to bola hodina vysielania, neskôr pol dňa a nakoniec si vytvorili vlastný okruh. FM4 vysiela pol dňa v angličtine a zvyšok v nemčine. „Jediným meradlom je kvalita. Redaktori nepoznajú žiadne kompromisy. Stretávame sa s otázkami poslucháčov, prečo Nočný život netrvá 24 hodín hodín ako Ragtime alebo rakúske FM4. Lenže u nás neexistuje suverénna domáca scéna s alternatívnym zameraním. Rakúski kolegovia z ORF mi povedali, že FM4 by nikdy nevzniklo, keby Rakúsko nemalo svojbytnú scénu,“ hovorí Daniel Baláž.

V Čechách vysiela komerčné Radio 1, ktoré obsahovou štruktúrou pripomína zaniknutý Ragtime. Dá sa naladiť iba v Prahe a jej okolí. Menšinové žánre si všímajú aj okruhy verejnoprávneho Českého rozhlasu. Zaberajú asi 16 percent vysielania stanice Vltava a v iných formách je ich možné naladiť aj na prvom okruhu ČR Radiožurnál alebo na rádiu Praha.

V Poľsku je podľa Daniela Baláža vďaka tradícii niekoľko rozhlasových staníc, ktoré sa venujú menšinovým žánrom. (peb)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Rivalita až na dreň. Pozrite si najväčšie súboje v F1
  2. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom
  3. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom
  4. Oblačno, miestami roboti. Ďalší diel pútavého sci-fi komiksu
  5. Spoločnosť EY vyhlásila 18. ročník súťaže na Slovensku
  6. Septembrové číslo krížovkárskeho magazínu Lišiak v denníku SME
  7. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty
  8. Plánujete nové bývanie o pár rokov? Čas na jeho kúpu je teraz
  1. Hladinka smeruje do Košíc!
  2. Rivalita až na dreň. Pozrite si najväčšie súboje v F1
  3. Union zdravotná poisťovňa prináša novinku vo vzdelávaní
  4. Tento domáci nápoj vzpruží lepšie než káva, šlofík a energiťák
  5. Geniálne, čo dokáže minca v mrazničke!
  6. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom
  7. Novesta predstavuje novú kolekciu pre jeseň/zimu 2023
  8. Katolícka univerzita vykročila na ďalšiu misiu
  1. Už len dnes za vás Fellner zaplatí polovicu dovolenky 11 888
  2. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 9 317
  3. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty 6 282
  4. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom 3 680
  5. Plánujete nové bývanie o pár rokov? Čas na jeho kúpu je teraz 3 563
  6. Získajte 50% zľavu na predplatné SME.sk. Tu zistíte viac 3 229
  7. Vianoce a Silvester v teple: Pätnásť tipov, kam sa vybrať 3 188
  8. Hladinka smeruje do Košíc! 2 797
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

  1. Vladimír Hebert: Death of Love - Nešťastie v láske riešené motorovou pílou
  2. Katarína Chudá: Stredoveké rukopisy: pestrofarebné monštrá, pohromy a draky
  3. Milan Buno: Ako si získavať priateľov a pôsobiť na ľudí | 7 knižných tipov
  4. Martin Barto: Pozoruhodné kúsky z minulosti Eurovision Song Contest
  5. Samuel Ivančák: Provisorium Deža Ursinyho má 50 rokov
  6. Rudolf Schütz: Erotika a horror po taliansky (4. časť) – La bambola di Satana (1969)
  7. Milan Buno: Riskovala život, aby zachránila 2500 židovských detí | 7 knižných tipov
  8. Samuel Ivančák: The Dark Side of the Moon má 50 rokov
  1. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 63 960
  2. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 28 565
  3. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 21 595
  4. Michael Achberger: Kľúč k rýchlemu metabolizmu: Začnite každý deň týmito raňajkovými zvykmi 10 702
  5. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 10 123
  6. Ivan Mlynár: Zo skrine biskupov Slovenska vypadol ďalší kostlivec. 7 396
  7. Ladislav Matejka: Ako Slovensko vyhralo Volvo (skutočný príbeh) 7 325
  8. Igor Kossaczký: Matovičova akcia ukázala pravdu o slovenských médiách 6 595
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  4. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  5. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
  7. Monika Nagyova: Pedagógovia aj dnes trestajú deti za to, že odmietajú jesť to, čo im nechutí.
  8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
SkryťZatvoriť reklamu