BRATISLAVA – V Slovenskej televízii dostávalo 170 zamestnancov každý mesiac príspevok na cestovanie MHD bez toho, aby ho vydokladovali. Okrem toho si STV platí v zime firmu, ktorá jej 24 hodín denne zabezpečuje dvoch ľudí na odpratávanie snehu. Celý deň sedia na vrátnici a čakajú či napadne a či nie, za sedenie dostávajú 120 korún za hodinu, ak odhrabávajú, 140 korún.
Krízový manažment televízie tieto a ďalšie socialistické vymoženosti ruší.
Pri výrobe sa napríklad často používali dve autá, technik a kamera išli v jednom a štáb v druhom. Na všetky spravodajské akcie chodí okrem kameramana, zvukára a redaktora aj osvetľovač. Osvetlenie sa odteraz namontuje na kameru, ako je to bežné v ostatných televíziách.
Slovenská televízia bude v krízovom režime fungovať niekoľko mesiacov. Bez vedomia nového vedenia sa v STV nesmie podpísať žiadna finančná transakcia. „A to zmluvy od niekoľko miliónov až po tie na niekoľko skrutiek,“ povedal štatutárny zástupca Marcel Para.
Šéf televízie Richard Rybníček včera vypovedal aj nevýhodnú zmluvu so spoločnosťou Arbo media, ktorá je výhradným dodávateľom reklamy pre STV. Zmluvu s ňou podpísal ešte Igor Kubiš. Vypovedateľná je 31. 12. 2003.
Pri prešetrovaní zmlúv nové vedenie zistilo, že mnohé zmluvy boli pre televíziu nevýhodné. Na preverovaní spolupracuje vedenie STV s Najvyšším kontrolným úradom aj s finančnou políciou. Medzi zmluvami sú mnohé nevypovedateľné, nemožno ich do istého času zrušiť, dokonca ani preradiť programy z vysielacích časov, a to aj keď nie sú sledované.
Pri podpisovaní koprodukčných zmlúv často STV brala na seba záväzky, ktoré podľa štatutára Paru zjavne nebola schopná uhradiť. Pri týchto zmluvách sa často obchodovalo s reklamným priestorom televízie.
Rybníček zastavil výrobu dvoch filmových projektov Dom koní a Konečná stanica. STV za ne doteraz zaplatila 5,5 milióna, ale o výrobe filmov nemá žiadnu informáciu. Zmluva z roku 2001 hovorí, že by už mali byť ukončené alebo v záverečnom štádiu výroby.
Príkladom nevýhodnej zmluvy je koprodukčná zmluva na animované seriály Bob a Bobek, Mach a Šebestová a na niekoľko hraných filmov za 23,2 milióna plus ďalšie peniaze na slovenskú výrobu, pričom STV ešte v roku 2001 zrušila štúdiá animácie.
Externí tvorcovia sú nespokojní s nedávnym rozhodnutím o znížení ich honorárov na najnižšiu sadzbu a pozastavením niektorých relácií. S STV prestali na mesiac podpisovať ďalšie zmluvy.
Rybníček včera povedal, že za svojím rozhodnutím si stojí. „Budeme podpisovať také zmluvy, ktoré budú výhodné pre obe strany.“ Povedal, že včera sa začalo s vyplácaním honorárov, ktoré STV externistom dlhuje od septembra.
Problém s programom podľa Rybníčka nehrozí do 30. júna.
MIRKA HOROBOVÁ
Stav STV v číslach* k 31. 12. 2002 bol čerstvý dlh televízie 689 miliónov. Rok čo rok vedenie schvaľovalo stratový rozpočet. Minulý rok STV skončila so stratou 380 miliónov, nový rozpočet rátal so stratou 372 miliónov korún
* náklady na mzdy sú 45 miliónov mesačne
* mesačná strata pred Rybníčkom bola 27 miliónov, po úsporných opatreniach 20 miliónov (keby televízia mala splatiť staré záväzky do roka, tak mesačný nedostatok by bol 76 miliónov)
* STV má aktívne súdne spory alebo predsúdne kauzy vo výške 652 miliónov korún, pritom STV má pohľadávky len vo výške 6 miliónov korún
* počet interných zamestnancov je 2015 (r)