Berlín 15. februára (TASR) - Známy americký režisér Oliver Stone vyjadril v Berlíne nádej, že jeho nový dokument o kubánskom prezidentovi Fidelovi Castrovi vytvorí vo verejnosti vyváženejší pohľad na posledného živého revolucionára. Uviedol to po piatkovej premiére filmu na nemeckom festivale Berlinale.
Stonov nový 90-minútový snímok nesúci názov Commandante (Veliteľ) vznikol z 30-hodinového materiálu, ktorý režisér získal počas troch dní rozhovorov s Castrom vo februári 2002. Rozhovory sú vo filme popretkávané iným dokumentárnym materiálom.
V dokumente, ktorý bude mať v USA televíznu premiéru 11. mája, si kubánsky vodca kladie aj otázku, či je skutočne zlé byť diktátorom. "Všimol som si, že USA majú s niektorými diktátormi veľmi priateľské vzťahy," odpovedá si obratom Castro.
Americký režisér verí, že diváci sa dokážu na film pozerať bez predsudkov, hoci je presvedčený o tom, že v USA ho zrejme označia za propagandu. Kritici, ktorí najnovší Stonov počin videli na prebiehajúcom filmovom festivale v Berlíne, už signalizovali svoje výhrady, pretože Stone bol údajne príliš opatrný pri kladení otázok diktátorovi, ktorý sa snažil prezentovať v čo najlepšom svetle.
Po dokumente o Castrovi si Stone trúfa na podobný projekt aj s irackým prezidentom Saddámom Husajnom. "Pokúsim sa s ním nejako skontaktovať. Kto vie, aký vlastne je? Americké médiá z neho urobili netvora," komentoval svoje plány režisér.
Ako veterán vietnamskej vojny sa dôrazne postavil proti plánom administratívy amerického prezidenta Georgea W. Busha začať vojnu v Iraku: "Nechápem prečo by sme mali bojovať proti Iraku. Som za vojnu proti terorizmu. Myslím, že bojovať treba proti al-Káide".
Rovnaký názor k irackej kríze má aj hrdina Stonovho dokumentu Fidel Castro, ktorý dnes USA varoval pred možnými vážnymi následkami vojnovej operácie. Podľa neho by v Iraku mohlo dôjsť k dlhotrvajúcej občianskej vojne, ktorá by mala za následok mnoho ľudských obetí i materiálnych škôd. Zdôraznil tiež, že Irak pre USA nepredstavuje žiadnu reálnu hrozbu.
1 3 alz juh