Bratislava 5. marca (TASR) - Kolumbijskému temperamentu, káve, hudbe, literatúre, ale aj problémom drog, násilia či bojom medzi vládnymi jednotkami a guerillami bol venovaný dnešný multikultúrny večer v bratislavskom V-klube nazvaný Kolumbia - štyridsať rokov násilia.
Besedu i následnú tanečnú latino párty pripravila v spolupráci s holandským vyslanectvom organizácia Amnesty International (AI), ktorá chce aj týmto spôsobom poukázať na humanitnú krízu a situáciu v krajine, vzniknutú po stroskotaní mierových rokovaní medzi vládou a opozičnými ozbrojenými skupinami vo februári 2002. Ozbrojený konflikt v krajine známej ako producent kávy, drog či telenoviel trvá už takmer 40 rokov. Počet obetí sa od roku 1985 vyšplhal k číslu 60 tisíc obetí, pričom osemdesiat percent z nich tvoria civilisti. "Každý, kto má perspektívu, odchádza z krajiny," povedal na margo životných podmienok mladých ľudí jeden z hostí večera - prekladateľ Cástor Sanches. Podľa jeho informácií z Kolumbie každoročne odíde okolo 300 tisíc ľudí. Ich kroky najčastejšie vedú legálne či nelegálne do USA a Kanady. Život v Kolumbii má však podľa neho dve tváre. Odvrátenú, ktorá súvisí s každodenným násilím, vraždami a vyľudnením vidieka, a druhú reprezentovanú kolumbijskou kultúrou. V krajine sa miešajú tri vplyvy - černošský, indiánsky a španielsky, pričom v ani jednom už podľa Sanchesa nenájdeme "čistého reprezentanta."
Kolumbijčania sú mentalitou najbližší obyvateľom Venezuely, ale ako tvrdí, najviac sa s nimi aj nenávidia. Život na Slovensku, v ktorom žije už 20 rokov, mu však v mnohom rozdielny nepripadá. Všetky rozdielne kultúrne zvyky zapríčiňuje údajne zima, ktorá bola najväčším šokom aj pre druhého hosťa večera - študentku Jackeline Trejos. Tej u nás chýba najmä väčšia ústretovosť v prejave k druhým a pozitívnejší pohľad na svet.
Kolumbia, pomenovaná na počesť Krištofa Kolumba, sa rozprestiera na severozápade Južnej Ameriky. Na ploche viac ako milión kilometrov štvorcových tam žije 37 miliónov obyvateľov. Nezávislosť od Španielska získala v roku 1819. Krajina sa zmieta v občianskej vojne, v ktorej podľa údajov AI bolo iba v roku 2001 z politických dôvodov zabitých 4 tisíc ľudí a unesených 1700 civilistov.