SME

Jozef "Dodo" Šošoka oslávi svoje šesťdesiate narodeniny

Bratislava 14. marca (TASR) - Jozef "Dodo" Šošoka, vynikajúci muzikant, svetoznámy bicista a perkusionista sa narodil 16. marca 1943 v Hronských Kosihách, ...

Bratislava 14. marca (TASR) - Jozef "Dodo" Šošoka, vynikajúci muzikant, svetoznámy bicista a perkusionista sa narodil 16. marca 1943 v Hronských Kosihách, okres Levice. V roku 1964 vyštudoval Pedagogickú fakultu v Nitre a v roku 1988 Berklee College of Music v Bostone.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Má za sebou viac ako 40 rokov umeleckej činnosti, ktorá mu vyniesla významné postavenie medzi uznávanými sólistami bicích nástrojov a perkusií na Slovensku a vynikajúcu medzinárodnú povesť.

Už počas štúdia v Nitre, v rokoch 1962-1963 viedol úspešnú amatérsku skupinu leader tria (Viktor Zapner - klavír, Tibor Platzner - kontrabas). V roku 1963 sa stal členom skupiny Istropolitana, v rokoch 1966-1967 ako člen Combo 4 Karola Ondreičku účinkoval na Československom amatérskom jazzovom festivale. V roku 1967 absolvoval súťaž mladých interpretov na Medzinárodnom jazzovom festivale v Prahe, v tom istom roku účinkoval so svojou skupinou na súťaži v rámci festivalu v Salgotarjáne.

SkryťVypnúť reklamu

Šošoka v roku 1967 spoluzaložil skupinu The Gentlemen, ktorá zohrala svoj význam pri formovaní slovenského rocku, získala 1. miesto na Univerziáde v Českých Budějoviciach v roku 1968. Skupina sa zúčastnila na 1. beatovom festivale v Prahe 1969, kde získala 1. miesto v súťaži skupín a Šošoka cenu ako najlepší inštrumentalista. V roku 1973 skupina Gentlemen vystupovala v SRN, Rakúsku, Švajčiarsku, Egypte, Iráne, Libanone, Sýrii. Pod vplyvom tohto turné sa v ňom začal budiť záujem o autentickú hudbu a jej instrumentárium. V súčasnosti vlastní najväčšiu zbierku bicích nástrojov v Európe, 150 nástrojov tohto druhu, na ktoré aj hrá.

Od roku 1968 pôsobil v skupine Braňa Hronca, od roku 1977 sa venoval výlučne jazzu a organizovaniu jazzových koncertov, koncom sedemdesiatych rokov bol líder Slovenského jazzového kvinteta. Začiatkom osemdesiatych rokov pôsobil ako stály člen Kvarteta Ladislava Gerhardta. Koncertovali spolu na Bratislavských jazzových dňoch (1981, 1982), na Medzinárodnom jazzovom festivale v Prahe (1980), absolvovali turné po SRN.

SkryťVypnúť reklamu

Na štúdiách v Bostone mal možnosť hrať s mnohými vynikajúcimi hudobníkmi a potom začal intenzívne koncertovať po Európe, USA a v Afrike. Je členom a zakladateľom česko-slovensko-amerického jazzového kvarteta (1991), ktoré vydalo CD Bop Top. Preslávil sa aj ako úspešný jazzový organizátor medzinárodných projektov na Slovensku, v Čechách a Európe, spolupracuje s mnohými slávnymi muzikantmi, medzi ktorých patria najmä: Charlie Mariano, Linda Stanko, Paulo Cardoso, Hans Koller, Phil Wilson, Lee Konitz, Tomasz Stanko, Larry Smith, Rick Margitza, Jeff Gardner, Barbara Montgomery, Lee Harper, Lils Mckintosch, Etta Cameron, Monty Waters, Heinrich von Kalnein, Attila Zoller, Wolfgang Pusching, Harry Sokal, Karen Edwards, Rick Keller, Barbara Dennerlein, Wayne Darling, Paulo Cardoso, Jan Jankeje, Tom Nicholas, Birelli Lagrene, Eugen Cicero, Wolfgang Lackerschmied a mnohí ďalší. V roku 1995 natočil CD s Larry Smith and Company Live at Slovak Philharmonic. So svojim Slovenským Quintetom s vynikajúcimi slovenskými interpretmi ako sú Juraj Bartoš - trúbka, Matúš Jakabčic -gitara, Juraj Griglág - basgitara účinkoval na najväčšom európskom jazzovom festivale vo Viedni. S touto skupinou vystupoval v roku 1997 v Jeruzaleme, v roku 1998 na Dňoch slovenskej kultúry v Záhrebe a v Londýne.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 1993 absolvoval turné po Gambii, kde študoval hru na exotické nástroje po predchádzajúcom záujme o instrumentár Blízkeho východu. Účinkoval aj na 4. ročníku festivalu Týždeň európskej kultúry vo Viedni v sólovom projekte Drums and Percussions Acoustic Music a ako hosťa si prizval perkusionistu z USA L. Fleminga. Koncertoval so skupinou International percussions Ensemble (K. Latham-USA, Y.Israel-USA, W.Lackerschmid-SRN). V auguste 2000 absolvoval sólový koncert v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca v Bratislave (hudba pre bicie nástroje, perkusie, congá, 18 ladených gongov a symfonické zvony).

Šošoka vychádza z hard bopového štýlu (A. Blakey), ktorý transformoval do osobitého prejavu. Spája v ňom rôzne exotické vplyvy - africkej hudby a Blízkeho východu. Jeho prejav je plný výbušnosti, gradácie a kontrastu. Napätie v jeho sólovej hre vzniká ako výsledný kontrast rôznych zvukovo odlišných plôch a rytmických sekvencií priraďovaných k sebe za sebou. Vplyvy autentickej hudby sa odrážajú v používaní rôznych modelov a zvukomalebných pasáží, vyludzovaných na pôvodnom inštrumentári. V kontexte slovenského jazzu sa Šošokovi podarilo vytvoriť osobitý spôsob hry na nástroji, ktorý bol ocenený aj v zahraničí a konfrontovaný na koncertoch s významnými hudobníkmi z rôznych krajín sveta.

SkryťVypnúť reklamu

Mal niekoľko sólových koncertov v Berlíne, absolvoval turné s legendárnym Aldáom Peoem, s Kathy Segal Garcia a Jarkom Smietanom, ako aj s černošskou speváčkou Yvonne Benettovou v Londýne. Je členom Pražského džezového kvarteta a laureátom americkej ceny za hudbu Leo Danihelsa a ceny Slovenského hudobného fondu za celoživotné hudobné dielo a propagáciu jazzu doma i v zahraničí a za vernosť jazzu. V poslednej dobe absolvoval koncerty v Londýne, Kodani, Budapešti, Jeruzaleme, Prahe, Pasove, vo Viedni a Stuttgarte.

Jozef "Dodo" Šošoka sa v roku 1992 stal viceprezidentom Perkusijnej spoločnosti v Čechách a na Slovensku, v rokoch 1992-1994 bol viceprezidentom Slovenskej jazzovej spoločnosti.

Spolu s priateľkou vlastní Jazz Art Gallery Art v Piešťanoch, kde usporadúva koncerty popredných hudobných kapiel.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  2. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  3. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  4. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých
  5. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože
  6. Nízke úspory a dôchodky? Tieto 3 faktory ovplyvnia Slovensko
  7. Veda je pre Jaroslava Ferenca spôsob, ako zužitkovať kreativitu
  8. Hotely Falkensteiner: Letný raj na chorvátskom pobreží
  1. Kaufland pozýva na letnú oslavu plnú farieb: príde Tina aj Kali
  2. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  3. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  4. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  5. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých
  6. Nízke úspory a dôchodky? Tieto 3 faktory ovplyvnia Slovensko
  7. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože
  8. Lesopark Hlboké slávnostne otvára svoje brány
  1. Čo môže spôsobiť minúta navyše pri pražení kávy? 6 735
  2. Hotely Falkensteiner: Letný raj na chorvátskom pobreží 6 680
  3. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože 6 203
  4. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 5 470
  5. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 5 174
  6. Nízke úspory a dôchodky? Tieto 3 faktory ovplyvnia Slovensko 3 957
  7. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých 2 756
  8. Nový symbol Bratislavy je hotový. Pozreli sme sa, ako vyzerá 2 094
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (13. - 19.6.1925)
  2. Eva Gallova: Vyšetrovanie podozrivej smrti slávneho maliara Raffaela Santi a druhý raz bol slávnostne pochovaný
  3. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  4. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  5. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  6. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  7. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  8. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  1. Janka Bittó Cigániková: Cirkev na gynekológii? Žiaľ, Cigániková nepreháňala 13 456
  2. Radko Mačuha: Viete na čom jazdí Šimečka? 11 679
  3. Radko Mačuha: Je to také Smerácke. 7 925
  4. Michael Achberger: Prestaňte držať diéty! Týchto 7 návykov vám predĺžia život aj zlepšia postavu 6 755
  5. Ivan Čáni: Všetci držme huby a nechajme Roberta Fica pracovať! Lebo len on JEDINÝ vie, čo je najlepšie. 5 402
  6. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú. 4 976
  7. Richard Lunter: Za 30 rokov vznikli na Slovensku "tri nové Bratislavy" 4 067
  8. Věra Tepličková: Tri čisté okresy? Volám po vyvodení zodpovednosti! 3 961
  1. Roman Kebísek: Britka objavila hrob Adele Harms, modelky maliara Schieleho
  2. Věra Tepličková: Čím väčšia škola, tým lepšie výsledky...
  3. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú.
  4. Věra Tepličková: Šok v Martine alebo Alimachalala a 40 lúpežníkov(voľné pokračovanie Šoku v Levoči a Šoku v Bratislave)
  5. Radko Mačuha: Prezident bol v SNG podporiť kolabujúci rezort Šimkovičovej
  6. Věra Tepličková: Tri čisté okresy? Volám po vyvodení zodpovednosti!
  7. Marcel Rebro: Dnipro v slzách: Keď sa deti stávajú terčom
  8. Radko Mačuha: Je to také Smerácke.
SkryťZatvoriť reklamu