SME

Jozef "Dodo" Šošoka oslávi svoje šesťdesiate narodeniny

Bratislava 14. marca (TASR) - Jozef "Dodo" Šošoka, vynikajúci muzikant, svetoznámy bicista a perkusionista sa narodil 16. marca 1943 v Hronských Kosihách, ...

Bratislava 14. marca (TASR) - Jozef "Dodo" Šošoka, vynikajúci muzikant, svetoznámy bicista a perkusionista sa narodil 16. marca 1943 v Hronských Kosihách, okres Levice. V roku 1964 vyštudoval Pedagogickú fakultu v Nitre a v roku 1988 Berklee College of Music v Bostone.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Má za sebou viac ako 40 rokov umeleckej činnosti, ktorá mu vyniesla významné postavenie medzi uznávanými sólistami bicích nástrojov a perkusií na Slovensku a vynikajúcu medzinárodnú povesť.

Už počas štúdia v Nitre, v rokoch 1962-1963 viedol úspešnú amatérsku skupinu leader tria (Viktor Zapner - klavír, Tibor Platzner - kontrabas). V roku 1963 sa stal členom skupiny Istropolitana, v rokoch 1966-1967 ako člen Combo 4 Karola Ondreičku účinkoval na Československom amatérskom jazzovom festivale. V roku 1967 absolvoval súťaž mladých interpretov na Medzinárodnom jazzovom festivale v Prahe, v tom istom roku účinkoval so svojou skupinou na súťaži v rámci festivalu v Salgotarjáne.

SkryťVypnúť reklamu

Šošoka v roku 1967 spoluzaložil skupinu The Gentlemen, ktorá zohrala svoj význam pri formovaní slovenského rocku, získala 1. miesto na Univerziáde v Českých Budějoviciach v roku 1968. Skupina sa zúčastnila na 1. beatovom festivale v Prahe 1969, kde získala 1. miesto v súťaži skupín a Šošoka cenu ako najlepší inštrumentalista. V roku 1973 skupina Gentlemen vystupovala v SRN, Rakúsku, Švajčiarsku, Egypte, Iráne, Libanone, Sýrii. Pod vplyvom tohto turné sa v ňom začal budiť záujem o autentickú hudbu a jej instrumentárium. V súčasnosti vlastní najväčšiu zbierku bicích nástrojov v Európe, 150 nástrojov tohto druhu, na ktoré aj hrá.

Od roku 1968 pôsobil v skupine Braňa Hronca, od roku 1977 sa venoval výlučne jazzu a organizovaniu jazzových koncertov, koncom sedemdesiatych rokov bol líder Slovenského jazzového kvinteta. Začiatkom osemdesiatych rokov pôsobil ako stály člen Kvarteta Ladislava Gerhardta. Koncertovali spolu na Bratislavských jazzových dňoch (1981, 1982), na Medzinárodnom jazzovom festivale v Prahe (1980), absolvovali turné po SRN.

SkryťVypnúť reklamu

Na štúdiách v Bostone mal možnosť hrať s mnohými vynikajúcimi hudobníkmi a potom začal intenzívne koncertovať po Európe, USA a v Afrike. Je členom a zakladateľom česko-slovensko-amerického jazzového kvarteta (1991), ktoré vydalo CD Bop Top. Preslávil sa aj ako úspešný jazzový organizátor medzinárodných projektov na Slovensku, v Čechách a Európe, spolupracuje s mnohými slávnymi muzikantmi, medzi ktorých patria najmä: Charlie Mariano, Linda Stanko, Paulo Cardoso, Hans Koller, Phil Wilson, Lee Konitz, Tomasz Stanko, Larry Smith, Rick Margitza, Jeff Gardner, Barbara Montgomery, Lee Harper, Lils Mckintosch, Etta Cameron, Monty Waters, Heinrich von Kalnein, Attila Zoller, Wolfgang Pusching, Harry Sokal, Karen Edwards, Rick Keller, Barbara Dennerlein, Wayne Darling, Paulo Cardoso, Jan Jankeje, Tom Nicholas, Birelli Lagrene, Eugen Cicero, Wolfgang Lackerschmied a mnohí ďalší. V roku 1995 natočil CD s Larry Smith and Company Live at Slovak Philharmonic. So svojim Slovenským Quintetom s vynikajúcimi slovenskými interpretmi ako sú Juraj Bartoš - trúbka, Matúš Jakabčic -gitara, Juraj Griglág - basgitara účinkoval na najväčšom európskom jazzovom festivale vo Viedni. S touto skupinou vystupoval v roku 1997 v Jeruzaleme, v roku 1998 na Dňoch slovenskej kultúry v Záhrebe a v Londýne.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 1993 absolvoval turné po Gambii, kde študoval hru na exotické nástroje po predchádzajúcom záujme o instrumentár Blízkeho východu. Účinkoval aj na 4. ročníku festivalu Týždeň európskej kultúry vo Viedni v sólovom projekte Drums and Percussions Acoustic Music a ako hosťa si prizval perkusionistu z USA L. Fleminga. Koncertoval so skupinou International percussions Ensemble (K. Latham-USA, Y.Israel-USA, W.Lackerschmid-SRN). V auguste 2000 absolvoval sólový koncert v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca v Bratislave (hudba pre bicie nástroje, perkusie, congá, 18 ladených gongov a symfonické zvony).

Šošoka vychádza z hard bopového štýlu (A. Blakey), ktorý transformoval do osobitého prejavu. Spája v ňom rôzne exotické vplyvy - africkej hudby a Blízkeho východu. Jeho prejav je plný výbušnosti, gradácie a kontrastu. Napätie v jeho sólovej hre vzniká ako výsledný kontrast rôznych zvukovo odlišných plôch a rytmických sekvencií priraďovaných k sebe za sebou. Vplyvy autentickej hudby sa odrážajú v používaní rôznych modelov a zvukomalebných pasáží, vyludzovaných na pôvodnom inštrumentári. V kontexte slovenského jazzu sa Šošokovi podarilo vytvoriť osobitý spôsob hry na nástroji, ktorý bol ocenený aj v zahraničí a konfrontovaný na koncertoch s významnými hudobníkmi z rôznych krajín sveta.

SkryťVypnúť reklamu

Mal niekoľko sólových koncertov v Berlíne, absolvoval turné s legendárnym Aldáom Peoem, s Kathy Segal Garcia a Jarkom Smietanom, ako aj s černošskou speváčkou Yvonne Benettovou v Londýne. Je členom Pražského džezového kvarteta a laureátom americkej ceny za hudbu Leo Danihelsa a ceny Slovenského hudobného fondu za celoživotné hudobné dielo a propagáciu jazzu doma i v zahraničí a za vernosť jazzu. V poslednej dobe absolvoval koncerty v Londýne, Kodani, Budapešti, Jeruzaleme, Prahe, Pasove, vo Viedni a Stuttgarte.

Jozef "Dodo" Šošoka sa v roku 1992 stal viceprezidentom Perkusijnej spoločnosti v Čechách a na Slovensku, v rokoch 1992-1994 bol viceprezidentom Slovenskej jazzovej spoločnosti.

Spolu s priateľkou vlastní Jazz Art Gallery Art v Piešťanoch, kde usporadúva koncerty popredných hudobných kapiel.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  2. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  3. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  4. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  5. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  6. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  7. Na Marka oharka do jarka
  8. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 19 368
  2. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 16 047
  3. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 8 723
  4. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 522
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 397
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 175
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 517
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 3 457
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  2. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  3. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  4. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  5. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  6. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  7. Jozef Černek: Ako vznikajú kulisy
  8. Ľuboš Vodička: Technické múzeum vo Viedni
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 867
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 371
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 77 229
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 735
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 14 235
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 13 262
  7. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 10 819
  8. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 9 747
  1. Tupou Ceruzou: Businessman
  2. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  3. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  4. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  5. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  6. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  7. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  8. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
SkryťZatvoriť reklamu