Dallas 21. marca (TASR) - Fotografie Jacqueline Kennedyovej z roku 1963 ako smútiacej vdovy dojali celý národ a odzrkadľovali smútok Ameriky po zavraždení prezidenta Johna F. Kennedyho.
Pre umelca pop-artu Andyho Warhola sa fotografie stali východiskom pre jeho dielo Jackie, sériu malieb a tlačí z obdobia 1963-68, v ktorých zachytil momenty pred a po atentáte, keď sa pôvabná prvá dáma zmenila na smútiacu vdovu.
Obrazy je od dnes možné po prvý raz vidieť na mieste tragédie v centre Dallasu. Výstava umiestnená na siedmom poschodí múzea hneď nad historickými exponátmi, potrvá do 26. októbra. Potom sa presunie do múzea Andyho Warhola v Pittsburghu, práve včas, aby bola sprístupnená 22. novembra, v deň 40. výročia Kennedyho smrti.
Prvá dáma Warhola fascinovala. Podobne ako Marylin Monroe a Elizabeth Taylorovú ju prenasledoval tieň smrti. "Bol najgeniálnejším kronikárom svojej doby," povedal Tom Sokolowski, riaditeľ Warholovho múzea.
Umelec chcel zvečniť tragický historický okamih, avšak použitie fotografií prezidenta pri atentáte považoval za nevkusné, uviedol Sokolowski. "Všetko teda stelesnil v mladej vdove," povedal.
V rámci výstavy sa objaví 30 Warholových portrétov spolu s usmievajúcou sa "Red Jackie", zachytenou tesne pred streľbou, a dvoma autoportrétmi. Väčšinu z diel vytvoril Warhol vo svojom newyorskom ateliéri The Factory v období niekoľkých mesiacov po atentáte.