Praha 26. marca (TASR) - Autorské práva na nestarnúce postavičky Spejbla a Hurvínka zostávajú riaditeľke ich domovského Divadla Spejbla a Hurvínka Helene Štáchovej. Rozhodol o tom dnes pražský mestský súd v prípade žaloby Mestského ústavu sociálnych služieb v Plzni, ktorý si nárokoval na práva na Hurvínka a taťuldu Spejbla.
Plzenský ústav, ktorý je dedičom zakladateľa divadla Josefa Skupu, chcel, aby riaditeľka divadla nemohla používať ochrannú známku na bábky. Súd ale rozhodol, že ústav má právo na podobu postavičiek a hry len do smrti Josefa Skupu v roku 1957. Divadlo má vo svojom repertoáre len jedinú hru z tohto obdobia. Ústav sa chce proti verdiktu súdu odvolať.
Súd tak dal za pravdu Helene Štáchovej, že postavičky nevymyslel Skupa, ale vyšli z rúk rezbárov Gustava a Karla Noskových. Ochrannú známku zaregistroval v roku 1994 až Skupov nástupca Miloš Kirschner a po jeho smrti ich zdedila jeho manželka, riaditeľka divadla Helena Štáchová. Zakladateľ postavičiek dal súhlas svojmu nástupcovi a pokračovateľovi Kirschnerovi, aby vytváral dielo nové. "Zápis ochranných známok bol na dielo iné, ako pôvodné, nemohol tak byť neoprávneným zásahom do autorských práv," uviedla dnes sudkyňa Jaroslava Lobotková.
Spor o Spejbla a Hurvínka trval takmer osem rokov. Divadlo Spejbla a Hurvínka založil ako prvú profesionálnu scénu nového typu Josef Skupa v Plzni v roku 1930. Gestapo zatklo profesora Skupu v januári 1944 a divadlo zatvorilo. Skupovi sa vo februári 1945 podarilo ujsť z horiaceho väzenia v Drážďanoch a po skončení vojny v roku 1945 otvoril stálu scénu Divadla Spejbla a Hurvínka v Prahe, kde sídli dodnes. Po Skupovej smrti prevzal Spejbla a Hurvínka jeho žiak Miloš Kirschner, ktorý už za jeho života postavičky alternoval. Profesor Skupa ho na sklonku svojho života verejnou listinou vymenoval za svojho nástupcu a pokračovateľa.
(spravodajkyňa TASR Katarína Korgová) juh