Bratislava 2. apríla (TASR) - Fiktívny výtvarný dialóg medzi otcom a synom - Rudolfom a Michalom Uhrom predstavuje výstava Rozhovor v bratislavskej galérii SPP.
Z uzavretého diela sochára Rudolfa Uhra vybral jeho syn asi 50 drobných bronzových plastík, ktoré dopĺňa 28 vlastnými čiernobielymi obrazmi vytvorenými prevažne v minulom roku.
"Tvorba Rudolfa Uhra najmä v 60. rokoch bola porovnateľná so svetovými trendmi, o čom svedčia jeho diela v Japonsku a USA," uviedla na dnešnej tlačovej konferencii kurátorka expozície a generálna riaditeľka Slovenskej národnej galérie Katarína Bajcurová.
Podľa nej Rudolf Uher patril a dodnes patrí k najosobitejším a najviditeľnejším postavám moderného slovenského sochárstva, ktorý novým spôsobom formuloval principiálne vývojové problémy sochárskeho tvaru. Jeho diela vypovedajú o tvorivom príbehu autora, na malej a úspornej ploche komentujú základné princípy sochárstva obsiahnuté v jeho celoživotnom diele. Je to jednoduchý, robustný, vnútorne monumentálny tvar vytvorený energickým gestom, zdôrazňujúcim úsporné, autonómne pôsobenie sochy.
Michal Uher sa usiluje o reflexiu základných princípov otcovho sochárstva, jeho myslenia v hmote. Ticho, uvážlivo a bez zbytočných slov sústredene vedie svoj dialóg s otcom.
R. Uher (1913-1987) študoval u profesora Jozefa Kostku na Oddelení kreslenia a maľovania pri Slovenskej vysokej škole technickej v Bratislave. Sochárstvu sa začal venovať od roku 1944, je spoluzakladateľom sympózia vo Vyšných Ružbachoch. Jeho úspešný tvorivý rozlet zastavilo ideologické oklieštenie kultúry po nástupe normalizácie v roku 1972. Osobnou tragédiou autora bolo búranie jeho sôch na bratislavských sídliskách, perzekúcie i odsun umelca na okraj výtvarného diania.
M. Uher (1945), absolvent bratislavskej Vysokej školy výtvarných umení pracuje ako architekt a venuje sa maľbe. Vystavuje od roku 1965, žije v moravskej obci Lukovečka pri Zlíne.
Výstavu otvoria vernisážou vo štvrtok a potrvá do 27. apríla.