Los Angeles 3. apríla (TASR) - Mnohé hviezdy amerického šoubiznisu, či už je to Madonna, Sean Penn, Dixie Chicks či Susan Sarandonová, ktoré sa otvorene postavili proti vojnovému konfliktu v Iraku, začali na svoj pacifistický postoj doplácať. Niektorých z nich dokonca verejná mienka či ekonomické záujmy prinútili k ospravedlneniu.
Najčerstvejším príkladom je speváčka Madonna, ktorá sa rozhodla nevysielať videoklip k svojmu najnovšiemu albumu American Life život práve kvôli jeho protivojnovému naladeniu. Hviezda sa totiž obáva, že jej kariéra by v súčasnom oživení amerického nacionalizmu mohla vydaním pacifistického videoklipu veľmi utrpieť.
Madonna nakrútila video ešte pred začiatkom konfliktu, a preto sa jej nezdá vhodné ho momentálne púšťať. Na svojej internetovej stránke speváčka vyjadrila úctu americkým jednotkám v Iraku, ktoré podporuje a za ktoré sa modlí.
V klipe k piesni Americký život z rovnomenného albumu, ktorý mal mať premiéru 22. apríla, sa Madonna objavuje vo vojenskej uniforme na pozadí výbuchov. Na jeho konci hádže speváčka granát na nehybného dvojníka prezidenta Georgea W. Busha, ktorý si s ním pripáli cigaru.
Madonnin klip už stihol zožať búrku kritiky, ktorú sa hviezda snažila upokojiť vyhlásením, že "nie je ani proti Bushovi ani za Irak, ale za mier". Tento víkend na svoju obhajobu vyhlásila, že sa svojou piesňou snažila vyjadriť svoje "pocity z našej kultúry a hodnôt, z našich ilúzií o americkom sne, v ktorý mnohí veria".
Aj tri členky slávnej country skupiny Dixie Chicks už po nápore ostrej kritiky začali prevracať kabát. Kým speváčka skupiny Natalie Mainesová 10. marca na londýnskom koncerte vyhlásila, že sa hanbí za to, že pochádza z Texasu rovnako ako americký prezident, dnes sa na internetovej stránke skupiny verejne ospravedlňuje.
"Ako americká občianka sa prezidentovi Bushovi ospravedlňujem, pretože moja poznámka nebola úctivá," pokorne napísala Mainesová. Dôvodom je aj rapídne zníženie predaja najnovšieho albumu skupiny s názvom Home, ktorý klesol zo 124.000 na 72.000 predaných kusov za týždeň.
Proti postoju americkej vlády sa na berlínskom filmovom festivale vyjadril aj legendárny americký herec Dustin Hoffman. Svoje názory sa chystal prezentovať aj na americkej pôde pacifistickým prejavom v Los Angeles, no po spŕške výhražných mailov sa ho vzdal.
Veľká vlna verejnej kritiky sa zosypala takisto na herca Martina Sheena, ktorý v seriáli Západné krídlo stelesnil amerického prezidenta. Sheen totiž verejne žiadal predĺženie mandátu inšpektorov OSN v Iraku a v televíznom šote vyzval všetkých Američanov, aby sa spojili proti vojne.
Ďalšia hollywoodska hviezda Sean Penn, ktorý Irak navštívil tesne pred začatím invázie, vyhlásil, že jeho protivojnový postoj ho už stál jednu filmovú rolu.
Herečka Susan Sarandonová, známa svojou politickou angažovanosťou, musela zrušiť charitatívnu akciu z obavy pred škandálom kvôli svojím kritikám americkej intervencie v Iraku.
4 jl juh