Bojnice 4. apríla (TASR) - Vzácnu kamennú dýku, starú približne 5000 rokov po prvý raz môžu uvidieť návštevníci výstavy Pravek a ranný stredovek, ktorú dnes otvorili v Bojniciach. Výstava je druhou v poradí v rámci výstavného cyklu Bojnice od prvopočiatkov, pri príležitosti 890. výročia prvej písomnej zmienky o meste.
Autor výstavy, archeológ Hornonitrianskeho múzea Jozef Šebesta na výstavu vybral najzaujímavejšie archeologické nálezy z Bojníc a okolia. Okrem spomínanej dýky, ktorú používal neolitický lovec, sú tam tiež kosti z mamuta, nosorožca, jaskynného medveďa ale aj hroty oštepov a pracovné nástroje pravekých ľudí, ktorí obývali Prepoštskú jaskyňu na pokraji Bojníc už pred stotisíc rokmi. Usídlili sa v blízkosti tam vyvierajúcich termálnych prameňov.
Bohaté nálezy archeológovia našli aj z neskoršieho obdobia. Sú to predovšetkým dôkazy o rozvoji remeselníctva v ranom stredoveku. Nielen tradičné hrnčiarstvo, ale predovšetkým výroba dechtu bola charakteristická pre tento región. Decht sa využíval na mazanie kolies, v ovocinárstve, medicíne i zverolekárstve. V čase vojen aj na obranu hradov. Na dechtárstvo nadväzovalo kolárstvo, povrazníctvo a grabiarstvo.
Koncom 11. storočia postavili na travertínovej kope hrad, ale je pravdepodobné, že iba upravili pôvodné slovanské hradisko. Bojnice sa potom stali centrom správy okolitých kráľovských majetkov. Dokazuje to prvá písomná zmienka o bojnickom podhradí v listine zoborského opátstva zo roku 1113.
Výstava potrvá do konca júla 2003. Múzeum pripravuje ešte ďalšie dve výstavy, ktoré budú dokumentovať históriu Bojníc od stredoveku po súčasnosť. Inštalujú ich v treťom a štvrtom štvrťroku.