351 litografií pohľad na život parížskeho polosveta koncom 19. storočia. Umelcove grafické práce vznikli počas posledných desať rokov jeho života. Medzi nimi sa nachádza i 28 plagátov, ktoré priniesli už v rannom období významnému grafikovi slávu.
Lautrec bol kronikárom parížskych nočných podnikov, tančiarní, nevestincov obdobia Belle Époche. Ako prvý prekročil striktne vymedzenú hranicu medzi aristokratickou štvrťou v okolí Champs-Elysées a zábavnou štvrťou Paríža Montmartre. Jeho obrazy, litografie a plagáty nemilosrdne a bez pozlátka poukazujú na charakter tohto „polosveta“, kde nerozhoduje meštianska morálka, mieša sa v ňom vznešenosť s podlosťou a vedľa seba nažívajú slušnosť a hriech. Toulouse-Lautrec nezobrazuje krásy života, ale ukazuje pôsobivé realistické obrazy bez arogancie či ľútosti. V umení predchádzajúceho obdobia dominovali krásy krajiny a estetika impresionizmu. Lautrec do stredobodu svojho záujmu stavia jednotlivca. Paralely medzi dielom Henriho de Toulouse-Lautreca a jeho súčasníka Egona Schieleho, ktorý má v múzeu stálu expozíciu, sú neprehliadnuteľné Napriek rozdielnemu spoločenskému pôvodu -Toulouse-Lautrec je šľachtic, Schiele pochádza z meštianskej rodiny - ich spája záujem o "skutočných“ ľudí, o pohľad „za kulisy“. Vo svojich dielach zobrazujú duševnú rozorvanosť ľudskej existencie a hľadanie vo vzťahoch medzi mužom a ženou. Postavy svojich umeleckých diel nachádzali v predmestských lokáloch (Schiele) a v nočných podnikoch parížskeho Montmartru (Toulouse-Lautrec).
Ako dodáva agentúra Compress, vystavovaná zbierka grafických diel Henriho de Toulouse-Lautreca vznikla ešte pred 1. svetovou vojnou zásluhou berlínskeho zberateľa Otta Gerstenberga. Otvorená je pre návštevníkov múzea Leopold (v Museumsquartier na námestí Museumsplatz 1) do 31. augusta denne od 10:00 do 19:00 hod., v piatok do 21:00 hod. Základné vstupné do múzea je 9 EUR.