Bratislava 24. apríla (TASR) - Vo foyer Štúdia L+S dnes v bratislavskej premiére otvorili výstavu českého maliara, kresliara, ilustrátora, scénografa a dlhoročného člena Černého divadla v Prahe Bohumila Žemličku nazvanú Obrazy.
Expozícia približuje 20 autorových plátien, na ktorých dominujú osamelé postavy klaunov, komediantov a mímov. Autora, ako na vernisáži povedal kurátor výstavy Bohumil Bachratý, oslovuje nielen ich umenie a mlčanlivosť, ale aj ľudský prejav a výkrik. Ten Žemlička umocňuje fragmentom postavy či tváre, detailom ruky, očí a farebným ladením úsporných monochrómov. Okrem divadelných či komediantskych postáv sa však zameriava aj na tragické postavy sebaobetujúcich sa ľudí, preto je medzi obrazmi možné vidieť napríklad Prométhea.
Výstavu v spolupráci so Štúdiom L+S usporiadalo České centrum v Bratislave. Pri jej inštalácii a vernisáži spolupracovali poslucháči Katedry dejín výtvarného umenia a Katedry kulturológie FiF UK. Potrvá do 13. júna.
Bohumil Žemlička (1938) patrí medzi významných predstaviteľov tradičnej českej figurálnej maľby a expresívnej figurácie. Svoje výtvarné štúdiá započal v rokoch 1953-57 v rodnom meste, neskôr pokračoval na Akadémii výtvarných umení, v škole portrétnej a figurálnej maľby u prof. K. Součka. V rokoch 1960-83 bol členom Černého divadla v Prahe, kde od roku 1971 vytvoril a realizoval scénické návrhy k desiatim inscenáciám súboru. Rok tiež pôsobil ako výtvarník Klicperovho divadla v Hradci Králové. V európskom i českom výtvarnom kontexte sa hlási k modernej i postmodernej figurácii. Pravidelne sa zúčastňuje na kolektívnych aj individuálnych výstavách a jeho tvorba je zastúpená v zbierkach Národnej galérie Praha, Stredočeskej galérie Praha, Ministerstva kultúry ČR, Českého fondu výtvarných umení a v súkromných zbierkach doma i v zahraničí.