(Dziobem i pazurem). Porota na tri roky vyrábanom 52-minútovom filme ocenila "objavné a dramatické obrazy zo života divokých zvierat," pričom ako dnes na tlačovej besede v Banskej Bystrici uviedol predseda poroty Dušan Hanák, autor stvoril výpoveď o rituáloch vtákov predovšetkým filmovým obrazom, len s hudobným sprievodom.
V kategórii spravodajských a publicistických programov si 1.cenu odnesie indický režisér Sanjay Kak za "emotívne a ľudsky vnímavé spracovanie sociálnej témy" vo filme Slová na vode. V kategórii dokumentu patrí prvenstvo Pavlovi Barabášovi za "empatický prístup k hodnotám starodávnej a neznámej kultúry" v snímke Mustang, ktorý získal aj Cenu detských divákov a Cenu riaditeľa festivalu za najlepší slovenský film. V kategórii vzdelávacích a náučných filmov 1. cena smeruje do SRN Sabine Kemperovej a Bente Miltonovi za film Černobyľ - miliónový kryt vďaka "presvedčivej analýze ekologickej katastrofy a funkčnému využitiu archívnych materiálov". Medzi dielami dramatickej formy prím hrala Mapa miest svätých a preklínaných Josefa Císařovského z ČR s "citlivým pohľadom na tému pominuteľnosti a trvácnosti duchovných hodnôt". Dovedna porota udelila 14 cien, ktoré autorom odovzdajú dnes večer vo Zvolene. Štyri si odniesli slovenskí autori, tri rakúska televízia ORF a dve nemecká ZDF. Rakúšania pritom vo svojich dokumentoch zachytili slovenských bobrov na Morave, maďarskú pustu a Saharskú púšť.
D. Hanák označil IX. Envirofilm za vydarený ročník a tlmočil odporúčanie poroty, aby víťazné filmy kúpila STV. V tom chce intervenovať aj riaditeľ festivalu, vedúci služobného úradu MŽP SR Tamás Dömény. Podľa neho je treba pokračovať v ľudskom poslaní festivalu a navrátiť spoločnosť od konzumu k prírode.
ku;zd;zp