Nicole Kidmanová vo filme Dogville.
FOTO – ČTK
ilých režisérov. Tento rok sa teda popri hollywoodskych veľkohviezdach ako Clint Eastwood či Nicole Kidmanová prejde po červenom behúni toľko canneských nováčikov ako málokedy predtým.
Ako ústupok mainstreamu uvedie Cannes v svetovej premiére mimo súťaže Matrix Reloaded, druhý diel veľkého trháku Matrix. Už o niekoľko dní neskôr sa Matrix Reloaded rozbehne do kín po celom svete.
Fórum amerikanizmu
Jedným z vrcholných momentov bude Dogville Larsa von Triera, ktorý je od deväťdesiateho šiesteho hlavným metafyzikom svetovej kinematografie. Dogville sa odohráva v Rocky Mountains okolo roku 1930 – nakrúcalo sa vo švédskom štúdiu s kartónovými bralami.
Amerika ako atrapa – tento rok sa k tomu núkajú symbolické významy. Ak kedysi Hollywood staval európske mestá vo svojich štúdiách, dnes jeden z Dánov, ktorí majú povesť, že im nie je nič sväté (a zároveň všetko), simuluje v novej Európe starú Ameriku. To všetko s hollywoodskymi hviezdami ako Lauren Bacall či Nicole Kidmanová. A rozpráva príbeh – po druhý raz po Tanečnici v tme – chamtivosti, sebectva a dvojitej morálky v srdci Spojených štátov.
Môže sa Cannes tento rok stať fórom antiamerikanizmu? Organizátori festivalu, ktorý sa tradične skvie hollywoodskymi celebritami, to nechcú pripustiť. Prezident festivalu Gilles Jacob vyhlásil „Vzťahy medzi kinematografiami našich dvoch krajín sú neporušené.“ A človek zodpovedný za výber filmov Thierry Frémaux pre AFP dodal: výberová komisia videla 344 amerických produkcií. Z toho tri uznala za hodné súťaže. Z osemdesiatich piatich francúzskych filmov vybralo výberové grémium päťkrát toľko. Napriek tomu: z programu päťdesiateho šiesteho festivalu v Cannes ľahko vyčítame pokus o zmierenie medzi Hollywoodom, lojálnym k americkej vlajke a nevraživými mierotvorcami Francúzmi.
Ale aj tak sa na červenom koberci znovu budú tlačiť žiarivé hollywoodske postavy. Nicole Kidmanová sa tu zvíta s exmanželom Tomom Cruisom a jeho plameňom Penelope Cruzovou, ktorá hrá v úvodnom francúzskom filme Fanfán Tulipán. Clint Eastwood je v súťaži zastúpený svojou novou réžiou Mystic River. A Steven Soderbergh a Meg Ryanová sú členmi festivalovej poroty.
Popri obrovských bezpečnostných opatreniach sa však bude udržiavať atmosféra normálnosti. Výber súťažných snímok, ako vyhlasuje Thierry Frémaux, nie je ani „v najmenšom politický“. „Filmy, ktoré sme vybrali, sa nepokúšajú vypovedať niečo o stave sveta,“ zdôrazňuje Frémaux. S tým asi nebude súhlasiť ponurý prorok Lars von Trier.
„2003 je rokom prelomu,“ vyhlásil Frémaux, a myslel tým aj dlho očakávanú generačnú výmenu. Napríklad aj dvadsaťtriročnú iránsku režisérku Samiru Machmalbafovú, ktorá príde s prvou snímkou, nakrútenou po páde Talibanu.
Európska pýcha
Jedným zo súťažných filmov je Swimming Pool, nové dielo francúzskeho režiséra Francoisa Ozona – minulý rok po celej Európe triumfovalo jeho 8 žien. Sarah (Charlotte Ramplingová), autorka detektívok, ujde pred depresiami do vidieckeho domu svojho vydavateľa, a narazí tam na jeho rozmarnú dcéru (Ludivine Sagnierová).
Slávny Wim Wenders v hlavnom programe mimo súťaž predvedie dokument The Soul of a Man – pokornú poklonu geniálnemu bluesovému hudobníkovi.
Excentrická britská legenda Peter Greenaway vystúpi v Cannes s prvým dielom svojho diela The Tulse Luper Suitcases. „Dnes túžime po kľúčovom diele, ktoré by v budúcnosti reprezentovalo takzvanú novú gutenbergovskú revolúciu. Film je mŕtvy,“ tvrdí Greenaway. „Kino je miestom úpadku. Najradikálnejších duchov dnes priťahujú nové médiá.“ A zatiaľ čo Greenaway hlása revolúciu, nové médium, digitálny svet, je v Cannes zastúpené ako dejisko hyperzosilnených akčných dobrodružstiev v Matrix Reloaded.
56. ROČNÍK FESTIVALU V CANNES
Termín: 14. – 25. máj 2003
Súťaž: O hlavnú cenu Zlatú palmu bude súťažiť dvadsať filmov.
Porota: Patrice Chéreau bude predsedať Aishwaryi Raiovej, Miss World 1994 a kráľovnej Bollywoodu, Meg Ryanovej a Karin Viardovej. Za nezávislý „opačný tábor“ budú v porote traja filmári, ktorých canneský festival kedysi objavil: Steven Soderbergh, Bosniak Danis Tanovič a Číňan Ťiang Wen. V porote tiež bude Talian Erri De Luca a Francúz Jean Rochefort.