SME

Matrix Reloaded: oslepivý blafujúci svet

Na začiatku bol Neo. Ako Alenka v Krajine zázrakov sledoval bieleho králika a zistil, že skutočnosť je len obrovská ...

Ukážka velkej slávy Matrixu, špeciálnych efektov Johna Gaetu. Technológia Bullet-time čiže súboje v spomalenom čase, v ktorých dokážu postavy uhýbať letiacim guľkám, je v Matrix Reloaded omnoho dokonalejšia. Pomocou digitálnych kamier s mikroskopickým rozlíšením sa nakrútili pohyby herca Huga Weavinga prevedené do počítača. Ten mu naklonoval stovku dokonalých digitálnych dvojníkov, ktorí v reálnom čase bojujú s Neom. FOTO-REUTERS

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na začiatku bol Neo. Ako Alenka v Krajine zázrakov sledoval bieleho králika a zistil, že skutočnosť je len obrovská počítačová animácia. Zaľúbil sa do dievčaťa menom Trinity, ktorá ho zachránila, aby mohol on zachrániť svet. Film nadobudol status kultového diela a otvoril novú kapitolu dejín akčného žánru.

SkryťVypnúť reklamu

Teraz sa Neo vracia a s ním armáda sebareplikujúcich sa agentov a štvrťmilión „strážcov“, chobotnicovitých vojnových strojov, ktoré chcú spraviť zo zvyšku slobodného ľudstva fašírku.

Silou prvého dielu bola jemná vrstva všetko prekrývajúcej melanchólie a smútku za stratenou realitou. Bola nedokonalá, ale krásne istá. Neo (Keanu Reeves) stál odrazu zoči-voči príšernej skutočnosti - stroje prevzali moc a držia ľudí ako baterky, bezduché zdroje energie, ktorým predvádzajú virtuálnu matricu sveta, takže sa im zdá, že žijú normálny život.

Smutný hrdina

Len hlboko v podzemí v meste menom Zion žijú rebeli, ktorí ešte ako poslední kladú strojom odpor. Ich hrdinom je Morpheus (Lawrence Fishburne), ktorý podľa dávneho proroctva vidí v Neovi spasiteľa, a Trinity, ktorá Nea miluje. Film pôvabne zlepil mytologické a kristologické motívy s dokonalými špeciálnymi efektmi, mimoriadne cool dizajnom a latexovým šarmom - a zrodil smutného, pochybujúceho hrdinu.

SkryťVypnúť reklamu

Po štyroch rokoch je tu zas. Času je málo, lebo „strážcovia“ sa už zavŕtali do posledného slobodného mesta. Tam sa zatiaľ ešte predovšetkým diskutuje. Morpheus verí v prorockú záchranu prostredníctvom Nea, ale o politickej stratégii musí rozhodnúť či senát. Bohužiaľ, aby sme videli v Hollywoode politické debaty, stačí si priniesť z videopožičovne Star Wars. Bielovlasé autority v splývavých rúchach debatujú o záchrane ľudstva. Morpheus prehovorí k davu občanov a oznámi im, že o ich osude sa čoskoro rozhodne. Nato sa spustia bubny a telá sa lesknú potom v gigantickej technopárty. Divák čaká, kedy už konečne príde to, čo pozná: Matrix.

Po polhodine sme konečne tam. Veštica nonšalantne sediac na lavičke pri starom činžiaku povie Neovi, čo musí urobiť, aby zachránil ľudstvo: musí nájsť „kľučiara“. Úloha kľučiara, mimochodom, zostane nejasná až do konca.

SkryťVypnúť reklamu

Kľučiara drží pod zámkou dandy s francúzskym prízvukom. Je dosť komplikované orientovať sa v tej spleti motívov, ale časť publika možno ocení postavu slizkého Francúza, obchodníka s informáciami, s krásnou manželkou, stelesnenou mužskou fantáziou navlečenou v priliehavom krimplene s hlbokým výstrihom, ktorá nemorálneho manžela okamžite zradí za bozk s Neom. Žeby už aj v láske boli Francúzi babráci? Film dostáva spád, motívy sa zaplietajú, ale možno si ten bizarný chaos vychutnáte: nových Neových nepriateľov, bledé dvojičky s bielymi vrkočmi, ktoré sa vedia zmeniť na medúzovitých duchov, starého známeho agenta Smitha v novej forme.

Gigantická ilúzia

Predstava Matrixu stála na pocite, že sa v našej skutočnosti cítime nesvoji. Ako vo filme, v ktorom vystupujeme bez vlastnej vôle. Odpoveď súrodencov Wachovských bola, že žijeme v gigantickej ilúzii, a máme proti nej bojovať. V druhom dieli si tým už nie sme takí istí: zo všetkého najpríťažlivejšie je aj tak len virtuálne šialenstvo Matrixu.

SkryťVypnúť reklamu

Čo je skutočnosť a čo filmová skúsenosť? Realita obyvateľov Zionu pripomína Hviezdne vojny, ľudstvo tancuje zoči-voči smrti, diaľničnú naháňačku sme už videli v Terminátorovi, agent - vírus až priveľmi zúri, a Neo sviští vzduchom ako Superman. Ilúzia prestáva byť presvedčivá, ale nie preto, že ide z veľkej časti o počítačovú animáciu, ale pretože realita sa tu stále zráža s filmovou skúsenosťou: zdanie klame samo seba. Zostáva 136 minút svižnej zábavy, ktoré nám možno na chvíľku dajú zabudnúť skutočnosť. Celkom obyčajne.

Mytológia a Hlavné postavy v Matrix Reloaded

Thomas Anderson alias Neo (Keanu Reeves)

Priezvisko Anderson odkazuje na starú gréčtinu, v ktorej slovo andros malo význam „syn človeka“. Meno Neo znamená „nový“ a je anagramom slova vyvolený (One). Neo je vyvolená bytosť, ktorá má vyviesť ľudstvo z otroctva strojov. V duchu kresťanskej symboliky je Neo spasiteľom či mesiášom. Jeho schopnosti sú ešte znásobené. Chvíľkové zaváhanie ho však bude mrzieť.

SkryťVypnúť reklamu

Morpheus (Laurence Fishburne)

Podľa gréckej mytológie bol Morpheus boh snenia a syn boha spánku Hypnosa. Princíp Matrixu je vlastne sen, ktorý stroje naprogramovali, aby ho ľudia považovali za realitu. Morpheus bol do príchodu Nea najdôležitejší medzi ľuďmi, ktorí sa dostali spod kontroly strojov. Ak je Neo Ježišom Kristom, Morpheus zohráva úlohu postavy Jána Krstiteľa.

Trinity (Carrie-Ann Mossová)

Tretia hlavná postava. Jej meno pochádza z tradičnej kresťanskej symboliky Svätej trojice a nájdeme ho aj v staropohanskej mytológii, kde je rovnomenná bohyňa pannou, matkou i starenou. Trinity sa prekvapivo často oddáva milostným hrám s Neom a bojuje s nočnou morou: agenti Matrixu ju zastrelia. Láska však dokáže všetko. V Matrixe doteraz city nemali taký priestor.

SkryťVypnúť reklamu

Agent Smith (Hugo Weaving)

Jeho meno nie je zaťažené symbolikou. Po smrti v prvom filme sa Smith oddelí od Matrixu a naďalej pátra po Neovi. Dokáže si naklonovať stovku identických kolegov, čoho svedkom budete v masovej bitke s Neom. Niekoľkokrát prekvapivo prejaví suchý humor. Charizmatický Weaving hrá aj v inom filmovom megaprojekte: všimnite si tvár elfa Elronda v Pánovi prsteňov.

Persephone (Monica Bellucciová)

Vo filme plní rovnakú úlohu, ako jej prisúdila grécka mytológia - dcéru boha Dia a bohyne plodnosti Demeter uniesol vládca podsvetia Hádes, ktorý z nej spravil manželku a spoluvládkyňu. Zvádza Nea v prítomnosti Trinity a hrá na obidve strany.

Dvojčatá (Adrian a Neil Rayment)

Nemilosrdní zabijaci. Ide vlastne o vírusy, ktoré sa voľne pohybujú Matrixom a dokážu si ho prispôsobovať podobne ako Neo. Súrodenci, ktorí sú v reálnom živote špičkoví karatisti, hrajú hlavnú úlohu v štrnásťminútovej naháňačke na diaľnici.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Mladým sa nič nechce? Rodičia často netušia, ako deti na sebe pracujú
  2. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  3. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  4. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  5. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  6. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  7. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  8. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  1. Stanovisko LESY Slovenskej republiky, š. p.
  2. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  3. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné?
  4. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  5. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  6. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook
  7. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  8. Tajomstvo najšťastnejších krajín sveta
  1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 14 926
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 4 399
  3. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 3 665
  4. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné? 3 525
  5. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože 2 948
  6. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo 2 896
  7. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 2 515
  8. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta 2 403
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Mulder a Scullyová opäť hľadajú mimozemšťanov a tentoraz aj strateného syna.

Hudbu pre televízne produkcie začal skladať koncom 70. rokov.


TASR
Americký herec a producent Michael Douglas na filmovom festivale v Karlových Varoch.

Prelet nad kukučím hniezdom má 50 rokov.


ČTK 5
Jiří Bartoška bol riaditeľom filmového festivalu v Karlových Varoch, ktorý zomrel v máji.

Na úvod si prídu pre ocenenia dvaja zahraniční hostia.


TASR

Gallagherovci po rozpade skupiny založili svoje vlastné kapely.


TASR
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (13. - 19.6.1925)
  2. Eva Gallova: Vyšetrovanie podozrivej smrti slávneho maliara Raffaela Santi a druhý raz bol slávnostne pochovaný
  3. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  4. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  5. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  6. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  7. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  8. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  1. Ivan Čáni: Všetci držme huby a nechajme Roberta Fica pracovať! Lebo len on JEDINÝ vie, čo je najlepšie. 27 451
  2. Radko Mačuha: Oslobodenie prichádza z Východnej. 19 141
  3. Michael Achberger: Prestaňte držať diéty! Týchto 7 návykov vám predĺžia život aj zlepšia postavu 18 430
  4. Janka Bittó Cigániková: Cirkev na gynekológii? Žiaľ, Cigániková nepreháňala 17 722
  5. Dušan Koniar: V roku 1989 mala ČSSR 3315 vlastných tankov 10 784
  6. Janka Bittó Cigániková: Zdravotníctvo má liečiť, nie financovať cirkev 7 670
  7. Vladimír Bojničan: Z Devína sa stáva festival kléro-fašistických príšer 5 550
  8. Ján Valchár: Poslušne hlásim, som doma! 5 540
  1. Radko Mačuha: Oslobodenie prichádza z Východnej.
  2. Věra Tepličková: Východná alebo Keď má orientácia na všetky štyri svetové strany trhliny
  3. Marcel Rebro: Nad Kyjivom znovu tma: keď rakety vyvracajú slovenské lži
  4. Roman Kebísek: Kuzmány, Radlinský, Štúr, Pauliny-Tóth chceli ruštinu ako spoločný jazyk Slovanov
  5. Post Bellum SK: Nicholas Winton zomrel pred desiatimi rokmi. Jeho príbeh zostáva inšpiráciou dodnes
  6. Roman Kebísek: Britka objavila hrob Adele Harms, modelky maliara Schieleho
  7. Věra Tepličková: Čím väčšia škola, tým lepšie výsledky...
  8. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú.
SkryťZatvoriť reklamu