SME
Sobota, 23. september, 2023 | Meniny má Zdenka

Matrix Reloaded: oslepivý blafujúci svet

Na začiatku bol Neo. Ako Alenka v Krajine zázrakov sledoval bieleho králika a zistil, že skutočnosť je len obrovská ...


Ukážka velkej slávy Matrixu, špeciálnych efektov Johna Gaetu. Technológia Bullet-time čiže súboje v spomalenom čase, v ktorých dokážu postavy uhýbať letiacim guľkám, je v Matrix Reloaded omnoho dokonalejšia. Pomocou digitálnych kamier s mikroskopickým rozlíšením sa nakrútili pohyby herca Huga Weavinga prevedené do počítača. Ten mu naklonoval stovku dokonalých digitálnych dvojníkov, ktorí v reálnom čase bojujú s Neom. FOTO-REUTERS

Na začiatku bol Neo. Ako Alenka v Krajine zázrakov sledoval bieleho králika a zistil, že skutočnosť je len obrovská počítačová animácia. Zaľúbil sa do dievčaťa menom Trinity, ktorá ho zachránila, aby mohol on zachrániť svet. Film nadobudol status kultového diela a otvoril novú kapitolu dejín akčného žánru.

Teraz sa Neo vracia a s ním armáda sebareplikujúcich sa agentov a štvrťmilión „strážcov“, chobotnicovitých vojnových strojov, ktoré chcú spraviť zo zvyšku slobodného ľudstva fašírku.

Silou prvého dielu bola jemná vrstva všetko prekrývajúcej melanchólie a smútku za stratenou realitou. Bola nedokonalá, ale krásne istá. Neo (Keanu Reeves) stál odrazu zoči-voči príšernej skutočnosti - stroje prevzali moc a držia ľudí ako baterky, bezduché zdroje energie, ktorým predvádzajú virtuálnu matricu sveta, takže sa im zdá, že žijú normálny život.

Smutný hrdina

Len hlboko v podzemí v meste menom Zion žijú rebeli, ktorí ešte ako poslední kladú strojom odpor. Ich hrdinom je Morpheus (Lawrence Fishburne), ktorý podľa dávneho proroctva vidí v Neovi spasiteľa, a Trinity, ktorá Nea miluje. Film pôvabne zlepil mytologické a kristologické motívy s dokonalými špeciálnymi efektmi, mimoriadne cool dizajnom a latexovým šarmom - a zrodil smutného, pochybujúceho hrdinu.

Po štyroch rokoch je tu zas. Času je málo, lebo „strážcovia“ sa už zavŕtali do posledného slobodného mesta. Tam sa zatiaľ ešte predovšetkým diskutuje. Morpheus verí v prorockú záchranu prostredníctvom Nea, ale o politickej stratégii musí rozhodnúť či senát. Bohužiaľ, aby sme videli v Hollywoode politické debaty, stačí si priniesť z videopožičovne Star Wars. Bielovlasé autority v splývavých rúchach debatujú o záchrane ľudstva. Morpheus prehovorí k davu občanov a oznámi im, že o ich osude sa čoskoro rozhodne. Nato sa spustia bubny a telá sa lesknú potom v gigantickej technopárty. Divák čaká, kedy už konečne príde to, čo pozná: Matrix.

Po polhodine sme konečne tam. Veštica nonšalantne sediac na lavičke pri starom činžiaku povie Neovi, čo musí urobiť, aby zachránil ľudstvo: musí nájsť „kľučiara“. Úloha kľučiara, mimochodom, zostane nejasná až do konca.

Kľučiara drží pod zámkou dandy s francúzskym prízvukom. Je dosť komplikované orientovať sa v tej spleti motívov, ale časť publika možno ocení postavu slizkého Francúza, obchodníka s informáciami, s krásnou manželkou, stelesnenou mužskou fantáziou navlečenou v priliehavom krimplene s hlbokým výstrihom, ktorá nemorálneho manžela okamžite zradí za bozk s Neom. Žeby už aj v láske boli Francúzi babráci? Film dostáva spád, motívy sa zaplietajú, ale možno si ten bizarný chaos vychutnáte: nových Neových nepriateľov, bledé dvojičky s bielymi vrkočmi, ktoré sa vedia zmeniť na medúzovitých duchov, starého známeho agenta Smitha v novej forme.

Gigantická ilúzia

Predstava Matrixu stála na pocite, že sa v našej skutočnosti cítime nesvoji. Ako vo filme, v ktorom vystupujeme bez vlastnej vôle. Odpoveď súrodencov Wachovských bola, že žijeme v gigantickej ilúzii, a máme proti nej bojovať. V druhom dieli si tým už nie sme takí istí: zo všetkého najpríťažlivejšie je aj tak len virtuálne šialenstvo Matrixu.

Čo je skutočnosť a čo filmová skúsenosť? Realita obyvateľov Zionu pripomína Hviezdne vojny, ľudstvo tancuje zoči-voči smrti, diaľničnú naháňačku sme už videli v Terminátorovi, agent - vírus až priveľmi zúri, a Neo sviští vzduchom ako Superman. Ilúzia prestáva byť presvedčivá, ale nie preto, že ide z veľkej časti o počítačovú animáciu, ale pretože realita sa tu stále zráža s filmovou skúsenosťou: zdanie klame samo seba. Zostáva 136 minút svižnej zábavy, ktoré nám možno na chvíľku dajú zabudnúť skutočnosť. Celkom obyčajne.

Mytológia a Hlavné postavy v Matrix Reloaded

Thomas Anderson alias Neo (Keanu Reeves)

Priezvisko Anderson odkazuje na starú gréčtinu, v ktorej slovo andros malo význam „syn človeka“. Meno Neo znamená „nový“ a je anagramom slova vyvolený (One). Neo je vyvolená bytosť, ktorá má vyviesť ľudstvo z otroctva strojov. V duchu kresťanskej symboliky je Neo spasiteľom či mesiášom. Jeho schopnosti sú ešte znásobené. Chvíľkové zaváhanie ho však bude mrzieť.

Morpheus (Laurence Fishburne)

Podľa gréckej mytológie bol Morpheus boh snenia a syn boha spánku Hypnosa. Princíp Matrixu je vlastne sen, ktorý stroje naprogramovali, aby ho ľudia považovali za realitu. Morpheus bol do príchodu Nea najdôležitejší medzi ľuďmi, ktorí sa dostali spod kontroly strojov. Ak je Neo Ježišom Kristom, Morpheus zohráva úlohu postavy Jána Krstiteľa.

Trinity (Carrie-Ann Mossová)

Tretia hlavná postava. Jej meno pochádza z tradičnej kresťanskej symboliky Svätej trojice a nájdeme ho aj v staropohanskej mytológii, kde je rovnomenná bohyňa pannou, matkou i starenou. Trinity sa prekvapivo často oddáva milostným hrám s Neom a bojuje s nočnou morou: agenti Matrixu ju zastrelia. Láska však dokáže všetko. V Matrixe doteraz city nemali taký priestor.

Agent Smith (Hugo Weaving)

Jeho meno nie je zaťažené symbolikou. Po smrti v prvom filme sa Smith oddelí od Matrixu a naďalej pátra po Neovi. Dokáže si naklonovať stovku identických kolegov, čoho svedkom budete v masovej bitke s Neom. Niekoľkokrát prekvapivo prejaví suchý humor. Charizmatický Weaving hrá aj v inom filmovom megaprojekte: všimnite si tvár elfa Elronda v Pánovi prsteňov.

Persephone (Monica Bellucciová)

Vo filme plní rovnakú úlohu, ako jej prisúdila grécka mytológia - dcéru boha Dia a bohyne plodnosti Demeter uniesol vládca podsvetia Hádes, ktorý z nej spravil manželku a spoluvládkyňu. Zvádza Nea v prítomnosti Trinity a hrá na obidve strany.

Dvojčatá (Adrian a Neil Rayment)

Nemilosrdní zabijaci. Ide vlastne o vírusy, ktoré sa voľne pohybujú Matrixom a dokážu si ho prispôsobovať podobne ako Neo. Súrodenci, ktorí sú v reálnom živote špičkoví karatisti, hrajú hlavnú úlohu v štrnásťminútovej naháňačke na diaľnici.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. Rivalita až na dreň. Pozrite si najväčšie súboje v F1
  2. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom
  3. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom
  4. Oblačno, miestami roboti. Ďalší diel pútavého sci-fi komiksu
  5. Spoločnosť EY vyhlásila 18. ročník súťaže na Slovensku
  6. Septembrové číslo krížovkárskeho magazínu Lišiak v denníku SME
  7. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty
  8. Plánujete nové bývanie o pár rokov? Čas na jeho kúpu je teraz
  1. Hladinka smeruje do Košíc!
  2. Rivalita až na dreň. Pozrite si najväčšie súboje v F1
  3. Union zdravotná poisťovňa prináša novinku vo vzdelávaní
  4. Tento domáci nápoj vzpruží lepšie než káva, šlofík a energiťák
  5. Geniálne, čo dokáže minca v mrazničke!
  6. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom
  7. Novesta predstavuje novú kolekciu pre jeseň/zimu 2023
  8. Katolícka univerzita vykročila na ďalšiu misiu
  1. Už len dnes za vás Fellner zaplatí polovicu dovolenky 11 890
  2. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 9 571
  3. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty 6 302
  4. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom 3 734
  5. Plánujete nové bývanie o pár rokov? Čas na jeho kúpu je teraz 3 577
  6. Získajte 50% zľavu na predplatné SME.sk. Tu zistíte viac 3 229
  7. Hladinka smeruje do Košíc! 3 043
  8. Vianoce a Silvester v teple: Pätnásť tipov, kam sa vybrať 3 042
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

  1. Vladimír Hebert: Death of Love - Nešťastie v láske riešené motorovou pílou
  2. Katarína Chudá: Stredoveké rukopisy: pestrofarebné monštrá, pohromy a draky
  3. Milan Buno: Ako si získavať priateľov a pôsobiť na ľudí | 7 knižných tipov
  4. Martin Barto: Pozoruhodné kúsky z minulosti Eurovision Song Contest
  5. Samuel Ivančák: Provisorium Deža Ursinyho má 50 rokov
  6. Rudolf Schütz: Erotika a horror po taliansky (4. časť) – La bambola di Satana (1969)
  7. Milan Buno: Riskovala život, aby zachránila 2500 židovských detí | 7 knižných tipov
  8. Samuel Ivančák: The Dark Side of the Moon má 50 rokov
  1. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 63 967
  2. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 28 670
  3. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 22 547
  4. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 10 817
  5. Michael Achberger: Kľúč k rýchlemu metabolizmu: Začnite každý deň týmito raňajkovými zvykmi 10 746
  6. Ivan Mlynár: Zo skrine biskupov Slovenska vypadol ďalší kostlivec. 7 397
  7. Ladislav Matejka: Ako Slovensko vyhralo Volvo (skutočný príbeh) 7 330
  8. Adriana Boysová: Kto mrzačí naše deti? 6 604
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  4. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  5. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
  7. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
  8. Monika Nagyova: Pedagógovia aj dnes trestajú deti za to, že odmietajú jesť to, čo im nechutí.
SkryťZatvoriť reklamu