
Cannes 21. mája (TASR) - Americký herec a režisér Vincent Gallo dnes vo francúzskom Cannes obhajoval scénu orálneho sexu zo svojho road movie The Brown Bunny, ktorý na 56. ročníku Medzinárodného filmového festivalu vyvolal v utorok škandál.
Štyridsaťjedenročný enfant terrible americkej kinematografie si vo svojom súťažnom filme zahral motorkára po boku Chloe Sevignyovej, s ktorou boli pri inkriminovanej scéne zavretí v oddelenej miestnosti s diaľkovo ovládanou kamerou. Gallo túto scénu označil za umelecky prijateľnú.
Režisér na dnešnej tlačovej besede informoval novinárov, že odmietol do filmu obsadiť takú známu herečku ako napríklad Winonu Ryderovú či Kirsten Dunstovú a rozhodol sa radšej angažovať úplne neznámu tvár. Jeho herecká partnerka zas prezradila, že ide o najosobnejší film, aký vo svojej kariére nakrútila.
Kritici sa v názore na Gallovu snímku rozdelili na dva tábory. Niektorí z nich sa otvorene bavili na niektorých zdĺhavých scénach a na tlačovej konferencii privítali režiséra piskotom. Gallo to však prijal s uspokojením, lebo si údajne na nepopularitu zvykol už v mladosti.
"Ja som vážny len vtedy, keď provokujem," vysvetľoval Gallo, ktorý odmietol špekulácie o tom, že chcel svojím filmom vyvolať škandál.
Naopak, súťažný film kanadského režiséra Denysa Arcanda Barbarské invázie prijalo v utorok publikum v Cannes veľmi pozitívne. Kanadská trpko-sladká komédia je ódou na lásku a život, pričom sa odohráva pri smrteľnej posteli jedného z hlavných predstaviteľov. Arcand v nej načrtol skupinový portrét plný nežnosti a ironickej satiry spoločnosti. Tento koktail, dochutený humorom a emóciami, nenechal divákov ľahostajných a tak po prvý raz od začiatku festivalu si ľudia v publiku usilovne vyťahovali vreckovky.
Na tlačovej konferencii kanadský režisér vyhlásil, že nie je naladený protiamericky, ale ani proamericky: "USA vládnu svetu a my všetci sme poddanými Impéria, či to chceme alebo nie. Iračania o tom vedia svoje," filozofoval Arcand.
"Existuje niekoľko invázií a choroba je jednou z nich, či už je to AIDS alebo SARS. Ďalej drogy, emigrácia, septembrové útoky na USA... Všetky tieto fenomény sú inváziami a my sa s nimi budeme v tomto začínajúcom storočí stretávať čoraz častejšie," dodal kanadský režisér.