
Zľava: režisér Michael Haneke, herečka Isabelle Huppertová a herec a predseda poroty Patrice Chéreau. FOTO - REUTERS
Jelinekovej získala pred dvoma rokmi v Cannes Veľkú cenu poroty a hlavná predstaviteľka, francúzska herečka Isabelle Huppertová) sa odohráva v bližšie neurčenej európskej krajine.
Film mal premiéru v Cannes mimo súťaže - nemôže súťažiť, pretože v ňom hrá predseda poroty, francúzsky divadelný a filmový režisér Patrice Chéreau. Čas vlka, podobne ako Pianistka, je nakrútený vo francúzštine, s francúzskymi hercami, a aj financovaný je najmä z francúzskych peňazí.
Podľa informácií francúzskej tlačovej agentúry AFP sa na novinárskej projekcii v Cannes utorok pedpoludním ozývalo bučanie. „Pre mňa je to vždy skôr potvrdenie úspechu,“ povedal Michael Haneke. Napokon, pobúrenie sprevádzalo aj jeho dnes už slávnu Pianistku. Filmy Michaela Hanekeho sú pre ľudí, ktorí nečakajú od jeho filmov príjemný zážitok.
Časy kríz, keď sa rozpadne štátom daný poriadok, v ľuďoch odkrývajú ich vlčiu povahu - tá je témou Hanekeho filmu. Jeho veľmi koncentrovaný, veľmi presný a zároveň veľmi brutálny filmový jazyk vždy budil podozrenie, že chce divákovi vylepiť presné zaucho.
Čas vlkov sa očakával s veľkým napätím. Princíp príbehu o tom, ako rýchlo sa stane z človeka vlk, je sám osebe dosť známy. Prvé recenzie vo filme identifikovali stopy Ionescových a Koltesových hier a ocenili hlavne počiatočné zábery v polotme, „veľmi precízne aj pri slabom svetle“, osamelosť postáv v nočnom lese, ktorý vyzerá ako väzenie, nehybnú tvár Isabelle Huppertovej, keď sa díva, ako jej zastrelia muža. (puk)