Londýn 26. mája (TASR) - Veľká Británia sa ešte len spamätáva zo šoku, ktorý vyvolalo v histórii ojedinelé hodnotenie a umiestnenie súťažného príspevku kolísky populárnej hudby na víkendovej Veľkej cene Eurovízie v lotyšskej Rige.
Triezve hlasy, podľa ktorých tak falošne zaspievaná skladba kvalít britského súťažného príspevku nemohla rátať s iným, ako veľmi negatívnym hodnotením, zostali v menšine.
Väčšina komentátorov hovorí o kontinentálnom "sprisahaní", o politickom pozadí hodnotenia v súvislosti s účasťou krajiny v protiirackej koalícii poukazujúc pritom na rôzne záujmové spoločenstvá, ktoré sú pri Grand Prix Eurovision už roky známe.
Grécko a Cyprus či škandinávske krajiny si obvykle vymieňajú značné množstvo bodov, pričom nie sú jedinými príkladmi takéhoto postupu na poli účastníckych krajín.
Historickým faktom však zostáva, že duo Jemini s piesňou Cry Baby obsadilo v Rige posledné miesto bez čo len jediného bodu, čo je pre Veľkú Britániu potupný výsledok.
Samotní interpreti hľadali v prvých reakciách vysvetlenie takisto v okolnostiach, ktoré nemajú priveľa spoločného s piesňovou súťažou. Vyhovárali sa na fakt, že im počas vystúpenia nefungovali odposluchové reproduktory, že vlastne nepočuli hudobný sprievod, ani vlastné vokály, čo spôsobilo falošnú intonáciu. Informáciu o tejto "hoci sabotáži" doplnili ešte o poznámku, že ich šatňu vraj počas súťažného večera "prekutrali" neznáme osoby.
Uznávaný britský denník Daily Telegraph však na konci geopolitickej analýzy, ktorej autor sa takisto nevyhol poukazovaniu na údajne politicky motivované rozhodnutia niektorých porôt, napísal, že výsledok z Rigy je možno dôsledkom "skutočne hroznej" produkcie dua Jemini.