SME

Rakús o výučbe literatúry: Všetkým niečo a niekoľkým všetko

V osobe Stanislava Rakúsa (1940) sa spojili dva talenty: je uznávaným literárnym vedcom a nemenej uznávaným prozaikom, ktorý má v jednom i druhom žánri za sebou už po štyri knihy, ku ktorým sa teraz pripája výber Z rozprávaní, úvah a rozhovorov (Modrý ...


V osobe Stanislava Rakúsa (1940) sa spojili dva talenty: je uznávaným literárnym vedcom a nemenej uznávaným prozaikom, ktorý má v jednom i druhom žánri za sebou už po štyri knihy, ku ktorým sa teraz pripája výber Z rozprávaní, úvah a rozhovorov (Modrý Peter, Levoča 2003). Je to akási „trojčlenka“, zložená z osobných spomienok, odpovedí do ankiet a rozhovorov pre literárne časopisy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Informačne najbohatšia je prvá časť knihy, kde autor rozpráva o dedinských predkoch, najmä o otcovi, pokúša sa vtipne charakterizovať pracovné návyky a v obsiahlom príspevku sa vyznáva z priam intímneho vzťahu ku Košiciam. Kultivovane napísaná esej naplno potvrdzuje, že autor toto mesto nielen vidí, ale aj „číta“, nezaprúc v sebe estetika a beletristu: jeho nočné prechádzky striedajú návštevy cintorínov, spojené s historickými i filozofickými reflexiami; v tomto ohľade pripomína nebohého básnika Bunčáka, ktorý bol vynikajúcim znalcom cintorínov. Rakús odhaľuje poetiku Košíc, pričom nevychádza iba z jednotlivých vizuálnych dojmov, ale chápe mesto ako celistvú estetickú štruktúru.

SkryťVypnúť reklamu

Potulky po Košiciach sú už z povahy veci oveľa názornejšie než jeho potulky po svete literatúry, lebo tu sa už ocitáme v oblasti vedy a teoretického rozmýšľania. Nie, že by sa Rakús nedotýkal konkrétnych diel, no anketové otázky i otázky v rozhovoroch sú skôr všeobecnejšie, a tak i odpovede sa pohybujú v tejto polohe. Napriek tomu však formuluje zaujímavé, hoci zavše diskutabilné myšlienky, keď napríkad tvrdí, že ak by si niekto myslel, „že v čase, v ktorom padne vulgárna ideologická cenzúra, sa bude písať ľahšie a slobodnejšie, veľmi sa mýlil, lebo najväčším pánom je jeho textový umelecký cenzor“; je to pravda, lenže ju nemožno spájať s takým vonkajškovým javom ako cenzúra; patrí a vždy patrila k aktu písania a tvorivosti.

Rakús uvažuje komplexne, pretože sám je tvorcom prozaických textov a pozná všetky ťažkosti pri ich komponovaní. Práve otázka, či sa v ňom nebije literárny vedec s prozaikom, sa vynára takmer v každom rozhovore a núti opytovaného, aby sa neopakoval, ale odpovedal z hľadiska meniacej sa osobnej skúsenosti. Je totiž dôležité povedať, že začal publikovať ešte pred novembrom 1989 v oboch žánroch: prózy Žobráci vyšli roku 1976, Pieseň o studničnej vode 1979, literárnovedné štúdie Próza a skutočnosť roku 1982 a Epické postoje 1988.

SkryťVypnúť reklamu

Má teda dosť autopsie, aby mohol konfrontovať náročnosť epiky a teórie: „Literárna veda, ktorá sa tým, že je vedou, nemôže vzdať túžby po presnosti, má ešte ťažšiu úlohu ako umelecký text so svojou polyfónnou slobodou.“

Keďže Rakús je aj univerzitným profesorom, veľa priestoru venuje i pedagogike literatúry. Proces jej vyučovnia sa mu zdá prirýchly, takže niet času na selektívnu hĺbku; preto vyslovil múdru zásadu, ktorú zachováva na Prešovskej univerzite: „Dať všetkým niečo a niekoľkým všetko.“

Tento letmý pohľad na Rakúsovu knihu ani zďaleka nezachytil jej mnohovrstevnosť, ktorú treba pri čítaní postupne, pomaly objavovať, lebo aj toto dielo je určené diskurzívnemu čitateľovi, nie povrchnému hltačovi riadkov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Kultúra

Komerčné články

  1. S tanečnicou Katarínou Jakeš na výlete v Košiciach
  2. Hodnotenie profesionála: Hotely na Zakynthose prekvapia detailmi
  3. Nie je zlato ako zlato, nájdete ho pri bežnom nákupe potravín
  4. Oliver Oswald prezradil, po čom túžil už celé roky
  5. Ako zvládnuť krádež či stratu dokladov na dovolenke bez stresu
  6. Dubaj: Viac než letovisko – priestor pre život a investície
  7. Firmy otvorene o tom, kam AI pustia a kam už nie
  8. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  1. S tanečnicou Katarínou Jakeš na výlete v Košiciach
  2. Hodnotenie profesionála: Hotely na Zakynthose prekvapia detailmi
  3. LESY SR obnovili 100 km lesných ciest
  4. Nie je zlato ako zlato, nájdete ho pri bežnom nákupe potravín
  5. Oliver Oswald prezradil, po čom túžil už celé roky
  6. Dajte zabrať vášmu mozgu, preverí ho Tréning pamäti
  7. Ako zvládnuť krádež či stratu dokladov na dovolenke bez stresu
  8. Dubaj: Viac než letovisko – priestor pre život a investície
  1. Expert varuje: Takto vás podvodníci oberú o všetky úspory 15 927
  2. Firmy otvorene o tom, kam AI pustia a kam už nie 3 945
  3. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 3 686
  4. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu 3 349
  5. Hodnotenie profesionála: Hotely na Zakynthose prekvapia detailmi 3 030
  6. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 2 912
  7. Trhy, história aj all inclusive. Kam k moru v Tunisku? 2 803
  8. Nie je zlato ako zlato, nájdete ho pri bežnom nákupe potravín 2 689
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (13. - 19.6.1925)
  2. Eva Gallova: Vyšetrovanie podozrivej smrti slávneho maliara Raffaela Santi a druhý raz bol slávnostne pochovaný
  3. Daniel Bíro: Komiksy manga sú v súčasnosti tále populárne a obľúbené. Vedeli ste, že majú charakteristický štýl kresby a čítania?
  4. Melita Gwerková: Keď sa múza stane slávnejšou ako jej obdivovateľ
  5. Zuza Fialová: Viac konzumu - viac nešťastia. Súmrak modernity v dvoch zásadných knihách.
  6. Katarína Mikolášová: Banja Luka je dnes živým centrom kultúry a turistiky
  7. Adriana Boysová: Volajme ho Sam. Vypočutý Bohom.
  8. Martin Šuraba: Harry Potter: Čarodejnícky almanach
  1. Ivan Čáni: Blaha a Kaliňák junior narazili ale napriek tomu ďalej ohlupujú svoj už aj tak dostatočne ohlúpený fan club. 19 849
  2. Matúš Radusovsky: Biela pena na mede – Znak kvality alebo dôvod na obavy? 11 201
  3. Věra Tepličková: Vážený pán premiér 8 621
  4. Marcel Rebro: Dobrý vojak Pellegriny: Poslušne hlásim, že idem do vojny! 5 351
  5. Ivan Mlynár: Ficove triky sa pred zavretými dverami Friedricha Merza zmenili na Ficove tiky. 5 178
  6. Martin Fronk: Maďarský Karibik 4 994
  7. Dávid Polák: Pohoda je v pohode, nebláznite. 4 688
  8. Radovan Čipka: Skutok sa stal 4 642
  1. Roman Kebísek: Štúr na Slovanskom zjazde r. 1848: Prioritou Slovanov nie je záchrana Rakúska
  2. Post Bellum SK: Priatelia-Maďari, ktorí zohrali kľúčovú rolu počas Nežnej revolúcie
  3. Radko Mačuha: Peter Pellegrini, prezident vojny.
  4. Marcel Rebro: Za každým padlým hrdinom zostala stolička pri stole. A často aj dieťa, ktoré stratilo otca
  5. Marcel Rebro: Deti z Nikopola túžia po tábore. Autobusy však nejdú, vodiči majú strach z dronov
  6. Marcel Rebro: Majú dvadsaťštyri. Namiesto vysokej školy žijú v diere na fronte a eliminujú Rusov.
  7. Roman Kebísek: Po vyše sto rokoch preložili z francúzštiny životopis Štúra od Turcerovej
  8. Marcel Rebro: "Nas mnogo": Od Stalingradu po Bachmut — 80 rokov tej istej ruskej taktiky
SkryťZatvoriť reklamu