ho osvetového centra pre agentúru SITA uviedla, že po rokoch pomerne stabilných počtov účastníkov už druhý rok rastie záujem, a to aj v skupine hranej tvorby. Je to vraj výsledok zlacnenia videotechniky a tiež nasýtenia trhu filmovania spoločenských udalostí, čo "vytlačilo časť filmárov k vlastnej tvorbe". Ako však zdôraznila, napriek tomu, že videotechnika úplne vytlačila tradičný materiál a nesúťaží žiaden celuloidový film, rozhodujúci je ľudský faktor. Poukázala na význam osobností, ktoré okolo seba sústredia podobných nadšencov a vedú ich k tvorivej činnosti, ako je tomu napríklad v Liptove. Zo Žilinského kraja tak súťaží 21 snímok, z toho 10 práve z Liptova, druhú najpočetnejšiu kolekciu - 18 diel, má Banskobystrický kraj, tretiu Košický kraj s desiatimi filmami.
Najpočetnejšie zastúpenie majú tradične amatérske snímky, ktorých je 37, deväť je od autorov do 18 rokov, šesť od nezávislých tvorcov a päť od poslucháčov filmových vysokých škôl. Amatérov navyše delia do šiestich kategórií: dokument, reportáž, experiment, hraný, animovaný a videoklip. Práce s dĺžkou od 48-sekundového Smädu Tomáša Slančíka z Liptovského Hrádku po 20-minútové dokumenty Taká bola vtedy doba od liptovského matadora Cineamy Ľubora Patscha a Actores rožňavskej dvojice Norbert Čerevka - Ondrej Potočný posudzuje porota filmových pedagógov a odborníkov z praxe. Okrem Hlavnej ceny čakajú na súťažiacich Cena primátora Banskej Bystrice a Cena generálneho riaditeľa Slovenskej agentúry životného prostredia.
Okrem desiatich blokov súťažných projekcií čaká divákov projekcia kolekcií slovenských a českých filmov súťažiacich o putovný česko-slovenský pohár, dva semináre a možnosť individuálnych konzultácií.