SME
Streda, 27. január, 2021 | Meniny má BohušKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Silný príbeh bez účinku (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Ten film to basnicka

Klamlivý film ktorý idealizuje súrodencov Bielskich a ich oddiel “Jerozolime”. Vo filme sa nehovorí o brutálnych prepadnutiach (tzv. “bimboskach”) okolitých dedín, pri ktorých dochádzalo ku krádežiam potravín a iných prostriedkov. Nehovorí sa ani o háreme Bielskeho , ktorý si vytvoril v Jerozolime a v ktorom boli najkrajšie dievčatá, ktorým Bielski za „služby“ garantoval pohodlný život v lese. Partizáni Bielskeho sa zúčastnili na vyvraždení 130 osôb z mestečka Naliboki, v ktorm obyvatelia vytvorili domobranu nedovoľujúcu okrádať mestečko.
Bohatstvo „Jerozolimy“ bolo vytvorené na úkor ostatných obyvateľov. Raz za týždeň tu pristávalo lietadlo z Moskvy privážajúce noviny a propagandistické materiály a odvážajúce pálenku, slaninu a klobásy miestnej výroby.
Brutalita židovských partizánov voči miestnym obyvateľom zašla tak ďaleko, že vedenie poľskej podzemnej armády AK požiadalo sovietov, aby zabránili tzv. “bimboskam”, čiže akciám získavania potravín od okolitých sedliakov a neposielali židovských partizánov, ktorí sa voči miestnym sedliakom správali obzvlášť brutálne(vraždy a znásilnenia).
Bielski zachránil židov, ale treba tiež povedať o temnej stránke tejto histórie.
 


Najčítanejšie na SME Kultúra