SME
Štvrtok, 28. január, 2021 | Meniny má AlfonzKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Slovensko nenašlo nového riaditeľa SND (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

kovač a Harapes
v komisii? tak to sa necudujem ze nevybrali ....hra je rozohrana inak !!!!!
Flexi
< 1 2

ja si tiez myslim

ze MK SR uz ma svojho kandidata, ktoreho bude menovat minister priamo, narazam na vyjadrenia p.Kovaca v denniku Pravda, kde uviedol, ze su vraj na Slovensku osobnosti, pre ktorych je neprijatelne sa zucastnit konkurzu, pretoze by to chapali ako svoje osobne ponizenie. To je podla mna nespravny pohlad. Riaditel institucie, ktora spravuje takmer pol miliardy SK by mal prejst konkurzom a to najma v case, ked sa konkurzom obsadzuju aj posledne miesta predavaciek, ci sekretarok takmer v kazdej firme. To, ze je konkurz prezitkom moze tvrdit len ten, kto nespla poziadavky, t.j. bude nema vzdelanie, alebo prax, alebo nie je schopny napisat a prezentovat svoj projekt rozvoja SND. Co sa tyka zlozenia komisie - zdala sa mi dost nevyvazena (nechcem povedat, ze tendencna) z 9 ludi v komisii boli 5 zamerani na cinoherne divadlo (Jamrich, Cerny, Timkova, Podmakova, Kovac) na balet 1 (Harapes) na operu 1 Unger, ktory je opernym kritikom, ale profesiou je zubar) 1 vytvarnik a 1 ekonom. Paradoxom je, ze do konkurzu sa prihlasi uchadzaci skor z oblasti opery ati su v cinohre ovela menej zorientovani, preto je logicke, ze nemohli adekvatne odpovedat na iotazky 5 cinohercov. Zriadovatel by mal prihliadat aj v pri zostavovani komisie na vyvazenost a nestrannost. V uplynuluych rokoch boli najvacsie problemy v Opere SND a nikto v komisii operny subor nazastupoval. Skoda.
 

ja myslím, že sa mýliš

taká osobnosť ako je napríklad Peter Dvorský, robil konkurz x-krát na svetových javiskách a tam potvrdzoval svoje kvality
taká osobnosť sa naozaj nemá čo zúčastňovať takýchto konkurzov a má byť vymenovaná priamo ministrom
 
Hodnoť

Možno je to celkom inak.

Všetkými ma s ťami vymazaný predseda poradil svojmu kámovi Smol. -Pacholíčkovi, aby rýchlo odstúpil, lebo pomer síl nesvedčí ani pre jedného kandidáta. Takto sa aspoň vyhne tomu, že neuspeje. A na dlhé mesiace sa opäť zachová status quo, ktoré niektorým prenáramne vyhovuje.Aby úbohé divadlo neskolabovalo, so všetkou tou neskutočnou obetavosťou a najmä honorovanosťou , ako doteraz, pán doterajší poverený riaditeľ povedie súbory Skyllami a Chalybdami pohodlne ďalšie mesiace a mesiace...Katka5, nevyváženosť zloženia komisie, všetky podmienky konkurzu, doslova núdzový scenár, ktorý z toho vychádza a ktorý bol aj výsledkom predchádzajúceho výberu bez jasnej a pre prvý stánok národnej kultúry dôstojnej koncepcie, atď., ma len utvrdzujú v tom ,že zo strany niektorých je do celej záležitosti úmyselne a manipulatívne podsúvaný vyššie naznačený zámer. Prirodzeným dôsledkom je potom samozrejme aj fakt, že z obavy pred fiaskom sa do konkurzu neprihlasuje širší okruh uchádzačov, lebo cítia, za takýchto netransparentných podmienok je ten pocit osobného poníženia v prípade neúspechu viac ako reálny...Čím ďalej verím aj tomu, že veru nepriaznivá verejná mienka voči p. Hroncovej dobre poslúžila a bola využitá len na jej osobné odstavenie a obsadenie jej pozície, nie na reparáciu chýb, ku ktorým v riadení SND dochádzalo. Kým vôľa vnútorné pomery v divadle skutočne ozdraviť nebude absolútne reálne zvútra, ale aj zhora, aj ten sebelepší uchádzač bez dostatočnej podpory skončí ako všetci doterajší. Nie je záujem nájsť a nasledovať osobnosti, lebo by to u mnohých znamenalo stratu nekontrolovanej svojvôle, ktorá tak okato charakterizuje čoraz širší okruh činností a aktivít v divadle ! A tvoj záver o tom, že najviac sú tieto problémy okaté a aj stagnujú v opere, je len dvojnásobná škoda.
 
Hodnoť

 

a čo keby za riaditeľa SND zvolili umeleckého paholka, ktorý do spoločnosti chodí s nejakým umasteným šerblom na hlave? S tým šerblom na hlave by najlepšie reprezentoval našu kultúru a navyše by si ho v zahraničí každý všimol.
 
Hodnoť

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 

< 1 2

Najčítanejšie na SME Kultúra