SME
Nedeľa, 29. november, 2020 | Meniny má VratkoKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Sándor Márai - Rukojemník dejín (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

dobry clanok, vdaka za tip, nieco si od neho zozeniem a precitam. len na okraj: pod fotkou, kde je stary pan v ciernej baretke (?), mate uvedeny zly datum narodenia (1900 a nie 1910) ;).
 
Hodnoť

Košice

Bolo by namieste výraznejšie v článku spomenúť , že Márai sa narodil a časť života prežil v Košiciach a niekoľko jeho próz sa v Košiciach odohráva. A že je teda aj náš spisovateľ, nielen maďarský.
 

 

Márai mal saské korene, jeho manželka bola židovka, cítil sa Maďarom a písal po maďarsky. V Košiciach žil do 1918, teda žil v Uhorsku, nie na Slovensku.
Bolo by väčším prínosom pre slovenskú kultúru, keby slovenský národ podporoval svojich umelcov a nie privlastň oval si cudzích.
 

OK:)

Som Košičan a mnohí z nás ho považujú za svojho. Do Košíc chodia turisti z celého sveta sa pozrieť na miesta, o ktorých čítali v jeho knihách. Preto ho považujem aj za svojho a nášho. Určite je aj súčasťou našej kultúry a nemusíme si ju pritom deliť na "slovenskú" a neslovenskú, iba preto, že tentoraz Košice patria Slovensku. Vtedy sme boli jednou krajinou.
 
Hodnoť

Dobrý text

Fakt, dnes sa vydarilo.
 
Hodnoť

Márai sa zmárnil,

rovnako ako polovica mojich oblúbených spisovatelov. Dokelu, mám smrtelne nebezpečnú zálubu.
 
Hodnoť

 

Vynikajuce!

Srdecna vdaka.
 


Najčítanejšie na SME Kultúra