SME
Štvrtok, 3. december, 2020 | Meniny má OldrichKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Bolo to príjemné, ba krásne rútiť sa a veriť, že to niekam smeruje (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

intelektuali

a kto su to ti intelektuali ?
 

Intelektuáli s prívlastkom komunistickí

Paradoxy :
Stalinská, gottwaldovská a novotnovská členka KSČ. Bez minimálneho odporu voči stalinskému a novotnovskému režimu. Práve naopak, činná v jeho propagandistických štruktúrach. V čase keď v žalároch sedeli a zomierali naozaj nevinní. Precitnutie nastalo až bola existenčne zomletá vlastnými súdruhmi v "normalizácii". Nie fyzicky. Len existenčne. Dnes o nej píše profilový článok normalizačný člen strany. Spolu s Feldekom v strane takmer do konca roku 1989. Len Juráňová je v tom nevinne.
Všimnite si všetkých tých Kusých, Kalinovcov, Mlynárikovcov, Šimečkovcov..... Nikto z nich verejne neľutuje, neľutoval a nekajá sa za krvavé roky 1948 - 1968. Všetci tvrdia do strany vstupovali z "nadšenia", idealizmu... (tomu sa dá aj veriť). Všetci cez stranu stúpali po spoločenskom rebríčku rokov 1948 - 1968. Všetci, aj po 44 rokoch ľutujú že ich vytlačili zo strany a z teplučkých miestečiek husákovci, biľakovci.... Nevystúpili sami od seba....
 

Čiastočne pravda

Je pravdou, že veľa dogmatikov z päťdesiatych rokov sa stalo reformátormi a potom disidentmi. Neviem, ako vysvetľujú popravy v päťdesiatych rokoch. Možno sa tvária, že verili tomu, že tí ľudia, ktorí sa naučili svoje repliky na súde naspamäť, boli naozaj vinní. Samozrejme nikto tomu nikdy neveril. Zomlelo ich to, čo vytvorili. Je to na ich svedomí. Na druhej strane sa aspoň počas normalizácie nejako vyjadrili. Ale, čo ty NEZÁBUDKA, ako si sa ty vyjadril??? Ty si sa tváril ako apolitický, ktorého sa tu nič netýka? Skvelí sú tí militantní antikomunisti, ktorí sa nimi stali až po roku 1989. Tí sú pápežskejší od pápeža.
 

V časoch stalinských procesov som nežil

v komunistickej strane som nebol a v čase Husákovej a Jakešovej normalizácie som až do roku 1989 a aj po ňom každú nedeľu a sviatok verejne chodil do kostola....Verejne. Aj vysokú som stihol za Husáka .... A hlavne sa nepretŕčam po médiách ako disident... Nepovažujem sa za disidenta ani militantného antikomunistu. Ani vtedy ani dnes.... Ak by tí dogmatici len trochu oľutovali čo sa stalo tisícom nevinných, aj ich pričinením, a teraz ticho sedeli niekde v Mníchove, Bratislave, Prahe.... užívali si pohodlných dôchodkov, ani by som necekol... Alebo už niekto od kadejakých Kalinových, Kusých, Šimečkovcov..... počul, čítal... kritiku na Gottwalda, Zápotockého, Novotného, Bacílka, Širokého, Čepičku.... ? Dajte link nech si prečítam....
 
Hodnoť

Vazena Pani,Sudruzka,Slecna autorka.....

Mam tomu rozumiet tak,ze okrem Zidov na Slovensku a v Ceskoslovensku nikto netrpel a krivda sa robila len im,alebo tomu mam rozumiet tak,ze ste toto dielo vytvorila len preto,ze sa na ne nasli peniaze.(zeby IVO)?
Ja mam pre vas zaujimavejsi pribeh,ktory pred rokmi hovoril jeden znamy Cesky reziser a scenarista zidovskeho povodu Dusan Klein,ktory sa narodil v Michalovciach v jednej televiznej relacii.
Ten je dojimavejsi.
Mozno si z neho nepamatam vsetky detaily,ale on tvrdil,ze jeho otec isiel vysondovat teren,ako utiect zo Slovensla pred nacistami pocas vojny.
Ked ho vraj chytia,nech jeho zena odide do Bratislavy a tam sa schova aj s ich dvomi detmi.
Jednym s tychto deti bol prave Dusan Klein.
Ked prisli do Bratislavy tak ich schovaval jeden katolicky farar na jednej fare v ktorej bol tiez vytvoreny sirotinec.
Dve katolicke deti si vraj nasli rodicia a odviedli,spominany farar im vraj zmenil intenditu a evidoval ich nadalej pod menami tych dvoch co tento sirotinec opustili.
Jeho matku tento Katolicky farar zamestnal tiez ako kucharku,ale musela mu slubit,ze zo svojimi synmi nebude udrziavat ziadne kontakt,aby na to neprezradilo.
Reziser Klein dalej spominal,ze im akysi obchodnik dlhoval nejake peniaze,teda jeho otcovi.
Jeho matka isla k tomuto obchodnikovi a ziadala tieto peniaze vratit.
Spominany obchodnik vedel,ze je zidovka a aby nemusel nic vracat udal ju na Gestapo.
Ked si akoze prisla pre svoje peniaze uz ju tam Gestapo cakalo,zatkli ju a vysetrovali.
Nakoniec zistili tento podvod ich poslali do koncentraku aj s bratom a mamou a toho farara popravili.
Po vojne ich oslobobili a boli v pohode.
Kde je pointa??????
Nuz pointa je v tom,ze Pan reziser Klein sa malom zo slzami v ocich stazoval ako ukrutne dusevne v tom katolickom sirotinci trpel lebo sa tam musel naucit katolicke modlitby a musel sa ich denne modlit.....tam jeho pribeh konci ! ! !
Ja sa pytam,aky ma tento zid charakter,ked sa stazuje na to,ze sa musel modlit a ako pri tom dusevne trpel a vobec sa nevyjadruje o tom,ze kvoli zachrane jeho rodiny prisiel tento dobrak farar o zivot lebo ho za to nacisti poravili.O tom ze mu je toho farara luto ani nemukol.
Co je tento tvor,za charakter ??? Alebo netvor????

Predpokladam,ze tento prispevok "SME" vymaze,lebo im to bude rusit akysi kodex.
 
Hodnoť

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 
Hodnoť

Každá revolúcia požiera svojich

*** tak aj komunistická *** Slánsky a keďže bol žid k nemu pridali ďalších.
Husáka a partiu zase ako nacionalistov a šup k nemu zopár slovenských vysokopostavených komunistov (Šmidke, Novomeský) potom zase londýňanov a tak dookola ...
Pani Kalinová patrila k tým čo sa v strane prebudili a o zmenu sa pokúsili v r.1968 a zmenu podporovali.
Tí čo tu rozprávajú, že čo sa neozvala za Gotwalda, tak tie roky teroru asi nezažili. Veď sám Gotwald sa triasol od strachu kedy soviet-radcovia ukážu na neho a utápal sa v alkohole ... Prečo jeden-dva týžne po návrate zo Stalinovho pohrebu mreli súdruhovia vedúci tajomníci spriatelených strán ako na bežiacom páse ešte nikto to poriadne nevyšetril a neosvetlil !!!
Poznám dve panie čo pracovali v BA u dvoch levov. Raz mesačne prišiel na týždeň zo sojuzu tzv. RADCA a po nociach sa konali súdy.
Sadzby od 12 rokov vyššie. Prečo sa o tom nepíše, veď tí ľudia čo tam asistovali pri vyšetrovačkách ešte žijú!!! a pokojne s dobrou penziou dožívajú ...
To by si dovolila Kalinová a im podobní protestovať ??? Veď práve tie procesy im otvorili oči !!!
 
Hodnoť

Netreba urážať autorku.

Dvadsiate storočie bola veľmi zložitá doba. Dúfajme, že ju raz objektívne, bez emócii, nenávisti a jednostrannosti zhodnotia historici. Bežní ľudia sa vyjadrujú rôzne a odlišne. Obyčajne podľa rozprávania a subjektívnych skúseností, či majetkových pomerov svojich predkov. Ako sledujem debaty, trpeli v nej tak komunisti, ako ich odporcovia nekomunisti, súkromnohospodariaca stredná vrstva, ale aj nič nevlastniaci roľníci, či bíreši, robotníci, ľudia majetní, ako aj Židia, účastníci SNP, ľudia veriaci, ale aj ateisti, Slováci, aj obyvatelia Slovenska s neslovenskou národnosťou atď. Niektorí chápu ako zlé zriadenie socializmus, iní kapitalizmus. Dve vojny priniesli utrpenie, krivdu a zmätky takmer všetkým. Profitujú a to zo všetkých vymenovaných skupín len šíbrí, karieristi, ľudia bez chrbtovej kosti a charakteru.
 


Najčítanejšie na SME Kultúra