SME
Piatok, 22. január, 2021 | Meniny má ZoraKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Prízemná Amerika Iľfa a Petrova (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

v nasom rozvinutom kapitalizme je bezpodmienecne nutne, aby slovenski obcania dostali
"informáciu o súradniciach, podľa ktorých toto dielo vnímať v ich tvorbe."
Mohlo by sa totiz stat, ze niektore podvratne zivly by v tejto knihe mohli hladat ideologicky nevyhovujuce nazory a zaujimat politicky nespravne postoje. A nas ludovodemokraticky rozvinuty kapitalizmus si rozhodne nedame rozvracat dajakymi pisalkami zo socialistickeho rezimu. Je nezodpovedne od Spolku slovenskych spisovatelov, ze dopustili taky prehriesok voci moralke uvedomeleho budovatela rozvinuteho kapitalizmu.
Ale preco tak opatrne, slecna recenzentka? Uvod, doslov a suradnice nestacia. Kazdy, kto si tu knihu kupi, by mal povinne absolovat polhodinove skolenie, na ktorom by mu boli vysvetlene vsetky historicke realie tej doby a politicke dosledky, pokial by knihu nepochopil ideologicky spravne.
Nasu Ameriku nam nikto beztrestne kritizovat nebude!
 

Priateľu,prepáč, ale na tvoju reakcia

pripomína ľudovú múdrosť: Spadol z duba a oddýchol si.
 
Hodnoť

Ešte raz prepáč, lebo som poslal

nesprávny text, ale stále platí, že to naozaj pripomína onen pád z duba...
 
Hodnoť

Chápem kritikov prekladu,

že sa na politický podtón knihy hnevali, lebo ako keby autori občas vyzdvihovali stalinský Sovietsky zväz, dokonca Stalina samotného, a ten si to teda vôbec nezaslúžil. Ale z vyše dvestosedemdesiat stránkovej knihy som podobné, prosovietske propagandistické úvahy našiel iba v niekoľkých odstavcoch, ktoré by sa zmestili na dve strany. To jedno percento ústupkov sovietskemu režimu som ochotný brať ako úžasný úspech autorov. Iľja Iľf a Jevgenij Petrov veľmi dobre prekľučkovali stalinskou cenzúrou, keď podali obraz Spojených štátov, ktoré aj pre nie veľmi vzdelaného sovietskeho čitateľa vôbec neboli krajinou zahnívajúceho a odumierajúceho politického systému. Napriek problémom, o ktorých cestovatelia písali, bolo z knihy jasne cítiť, že USA sú riadne pulzujúca, dynamicky sa rozvíjajúca krajina, ktorá od úpadku predpovedaného Marxom a Leninom má veľmi ďaleko. A takou zostala do dnešných dní. Knihu hodnotím ako veľmi čítavý cestopis.
 


Najčítanejšie na SME Kultúra