SME
Nedeľa, 25. október, 2020 | Meniny má AurelKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Zo 60. rokov ostala v Slovenskom národnom múzeu nuda (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

No také cigarety camelky neboli až také

bežné ako vidieť na fotke, skôr tak značky detva (najlacnejšia), bystrica a potom marsky (hotový luxus)... Síce vtedy syn vtedajšieho papaláša mal ako auto francúzsku Simcu, ale to bol skôr zázrak, mohol to mať len synček zástupcu ministra (on mohol mať nielen Simcu cabrio ako 17-ročný, on mohol všetko, ani nechodiť do školy vôbec a "zmaturovať" - zrejme vysvedčenie dostal poštou, lebo na maturitnej skúške sa auni neunúval ukázať). O Camelkách alebo Gitanes ste mohli len snívať, ak ste boli fajčiar. Tuším vtedy ani Tuzex neexistoval.
 

Viete poradit?

Neviete nahodou co su tie zltohnede "flasticky" nalavo od popolnika? (http://i.sme.sk/cdata/2/67/670...). Nasiel som to aj v "archive" po mojej babke a vobec netusim co to je.
Vopred vdaka a prajem vsetkym pekny den.
 

Benzín

do zapalovača.
 

Ahaaa!

Take jednoduche! :o)
Diky.
 

 

V druhej polovici šesťdesiatych rokov boli americké cigarety bežne k dostaniu v každej trafike.Vtedy sme ich kupovali ako kusovky , pretože dvadsiatka stála 20 korún.Okrem týchto amerík boli na trhu kubánske , KIM,Visant či extra silné Ligeros.Okrem toho bolo dostať egyptské Kleopatry , krabička 10 korún .Na trhu boli aj maďarské , napr.Fečke či bulharské Marice.No a aj sortiment našich cigariet bol viac než bohatý, už boli Sparty , dokonca aj Slávie , , Filtre , Olympie , Cley a veľa iných.No, ale vtedy ešte neboli Marsky , pretože tie sa začali vyrábať až v sedemdesiatych rokoch.Takže tvoje informácie sú nepresné a zavádzajúce.Moje poznatky vychádzajú zo skúseností vtedy silného fajčiara našťastie už bývalého.
 

Tu je dôkaz , že aj Tuzex bol

Podnik bol založený v roku 1957. Bol to podnik zahraničného obchodu so sídlom v Prahe. Predmetom podnikania bol predaj (tuzemský aj zahraničný) tovaru v drobnom za cudzie meny. Koruny česko-slovenské neboli akceptované. Na Slovensku (stav 1987) mal Tuzex predajne v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach, Martine, Michalovciach, Nitre, Piešťanoch, Poprade, Prešove, Ružomberku, Komárne, Vranove nad Topľou a Žiline.
 

Marsky boli robotnícke

Luxusné boli Sparty a tuším sa v trafikách predávali aj Marlborky. Tuzex v 60-tych existoval a predávali sa v ňom aj Simcy.
Presne takú obývačku ako je na fotke, má mama vo svojom byte. Bola vyrobená na konci 50-tych, tuším je to dizajn ktorý sa vola Brusel, podľa svetovej výstavy 58. Má tam aj televízor Ametyst, stále funkčný.

Dnes sa zase môže stať dievča inžinierkou za necelý rok.
 
Hodnoť

 

"varhanov"? To su nejaké ráčkujúce varany?
 

mne stačia tie "zápaľ ky"

aby som si vytvoril obraz o povode autora clanku, ktory kritizuje vsetko navokol
 

 

Mám pocit, že to je po česky orgán. Ale v kontexte článku to úplne sedí. To, čo sa vtedy nazývalo varhany sa tnes nazýva tušim "klávesy". Vtedy to ale nikto inak nenazval, než varhany. Boli to proste varhany. Elektrické varhany musela mať každá poriadna barová kapela..., a potom ešte podľa možnosti elektrickú gitaru. Ten, povedal by som, že až gyčový, zvuk bol nezameniteľný.
.
Jo, a s tým valčekovým vzorom na stenách, to majú tiež sätú pravdu.
 

"Barová kapela"

Zasa používam dnešný slovník.
Vtedy, keď sa povedalo kapela, tak sa myslelo na dychovku. Tí čo hrávali modernú hudbu sa volali zásadne "skupina". To pretrvavalo až do takých 80-tich rokov. Takže keď si takému Elánu v začiatkoch ich pôsobenia povedala "kapela", mohli sa aj uraziť.
 
Hodnoť

Z výstavy mám iný pocit ako autor

Ja som výstavu videl a pôsobí na mňa inak ako na autora. Nepoznám príčinu takto napísaného článku, no myslím si, že je dosť neobjektívny. O schopnostiach autora vypovedá už úroveň a kvalita ilustračných fotografií , ktoré použil(predpokladám, že je aj ich hrdým autorom. Nečudujem sa, že autor zostal utajený. Mňa by len zaujímalo, čo veľkolepé vytvoril on. Snáď sa pochváli.
 

Z recenzie mám iný pocit ako ako diskuté

Ja som čítal a pôsobí na mňa inak ako na diskutéra. Nepoznám príčinu takto napísaného príspevku, no myslím si, že je dosť neobjektívny. Nečudujem sa, že diskutér zostal utajený. Mňa by len zaujímalo, čo veľkolepé vytvoril on. Snáď sa pochváli.
:-)))))
 
Hodnoť

 

autor clanku vobec nie je utajeny... staci pozorne citat...
 
Hodnoť

 

50.000E? a to je v cene aj web stranka? :)
a pritom stacilo, aby kazdy zamestnanec priniesol 1ks zo svojho satnika, pripadne to, co ma akurat na sebe :)
 
Hodnoť

 

"Ak sa teda rozhodnete stráviť popoludnie s deťmi v múzeu, vedzte, že bude možno lepšie, ak ich potom vezmete aj k starým rodičom.

Možno ešte doma majú rovnaké veci, ako sú vystavené, a budú si pamätať, kde ich kúpili, prípadne, kto ich vyrobil. A dokonca sa toho všedného života budú môcť aj dotknúť."

heh, v tomto ma autor pravdu, na tych fotkach (po odmazani _res") som nasiel hromadu uplne rovnakeho nabytku, aky este dodnes viac nez dostojne sluzi u starych rodicov :)
 
Hodnoť

Zostavu nábytku na prvom obrázku

predávali na Obchodnej ulici v BA. Vyrábali ju v podniku MH v Bratislave. "Lavórové" kreslá mnohí hľadajú i dnes, dobre sa v nich sedí. Pripomínam si mnohé veci z obrázkov - dvojotvorovú vázu zelenej farby s dizajnom kvapiek vody, či sošky. Mám rada tieto roky - zbieram sošky, kávové súpravy návrhára Ježka, nedávno som si zohnala krásnu vázu sklárskeho výtvarníka J. Svobodu z hutného skla. Štýl Brusel dnes letí.
Pamätám si na jedno leto, keď sa objavili papierové šaty. Stáli 25 Kčs, no neujali sa - boli tvrdé.
Boli to krásne roky - bola to moja mladosť.
 
Hodnoť

"úroveň"

V jednom ostravskom obchodnom centre mali raz v rámci reklamy postavenú obývačku z podobných rokov ako je spomínaná "výstava" a musím povedať, že aj keď to bolo jednoduchšie, tak to bolo na detailnejšej a lepšej úrovni ako táto slávna tvorba SNM... Boli tam aj tapety na stenách aj dobový československý televízor, aj nábytok...
 
Hodnoť

Výstava

Peter Timföld, spoluautor, sa zasa nazdáva, že popisky sú pre laikov, ktorí prídu na výstavu, zbytočné, zahlcujúce a odborníci si vedia autorov exponátov zistiť.
Začal som týmto základným omylom , pretože čo som videl pri návšteve výstavy bolo práve to , že mladšie generácie , teda mladší ľudia čo tú dobu nezažili tápali v tom čo sa im ukazuje a skutočne by si radi prečítali nielen čo to je , ale kde sa to vyrábalo častokrát na čo to slúžilo , tak sa to zjednodušilo na ich posmešné poznámky na to čo vtedy bolo aj keď niektoré exponáty by aj dnes našli a častokrát aj nachádzajú svoje
miesto.Takto sa mi zdá a nie je to len pri tejto výstave , pozrite si v TV program noc v archíve ktorý je ladený podobným tónom, že cieľom podobných výstav nie je ukázať čo bolo , ale vysmiať sa tomu aké to bolo.Výstava sa mi v konečnom dôsledku páčila , pretože som pamätník , ale ak by som nevedel o čo ide odchádzal by som sklamaný.
 
Hodnoť

Autori si to

podľa všetkého, pekne " zjednodušili". Náytok je z 50.rokov ,a le nie zo 60.?
 


Najčítanejšie na SME Kultúra