SME
Streda, 28. október, 2020 | Meniny má DobromilaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Mohol som rozprávať iba cez Vranu (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Veľmi talentovaný autor

Všetky jeho knihy sa mi veľmi páčili. Keby som ja sedel toho roku v porote Anasoft Litery, hlasoval by som za Kale topanky. Nech sa mu darí aj naďalej, slovenská literatúra má svoju kvalitu, ale potrebuje ešte viac kníh, ktoré majú istú intelektuálnu úroveň, a zároveň sú aj čítavé a vtipné. A presne také Staviarsky píše.
 
Hodnoť

Kale topanky - milá jednohubka

Po prečítaní som si takto poznamenal:

Kniha Kale topanky je akési cigánske literárne "road movie". Slovo Cigáň tu ale nenájdete, zásadne Róm, rómsky, čo je, zvlášť ak ide o východniarskych Cigáňov, trochu násilné. Vrana, žena v stredných rokoch, prišla vo vysokom štádiu tehotenstva o dieťa. Neprežila príliš príťažlivú kariéru po boku akéhosi Cigáňa, ktorý ju nútil k prostitúcii. Stretáva sa s Ferdym Sojkom, s ktorým spolu predávajú na púťach, trhoch a blšákoch. Ferdymu dlží Cigáň Giňa z Krompách istú sumu, ktorú nemá. Ponúka mu preto svoju krásnu 18 ročnú dcéru Sabinu. Ferdy obchod berie, aj Sabina je rada, lebo spočiatku s Ferdym a Vranou predávajú po blšákoch na východe a jej sa to páči. No aj Ferdy dlhuje peniaze. Cigánskym mafiánom Šmerdzacemu a Vodnému Koňovi. Tí zacítia možnosť a zo Sabiny chcú spraviť šľapku. Tá im v Košiciach uteká. Stretáva bývalého primáša Winnetoua a jeho slepého vnuka – saxafonistu Karolka. Zaľúbi sa do neho a spolu utekajú "na Čechy do Ostravy" hľadať Sabininho ujka, muzikanta Rudyho, ktorý si údajne nežije zle. No prenasledovateľa Ferdyho majú stále v pätách. Utečenci zisťujú, že Rudy odišiel hrať do Anglicka a im neostáva iné, iba sa vrátiť do Košíc. Avšak slabé srdce Karolkovho deda Winnetoua útek milovaného vnuka nevydrží a on zomiera. Zomiera aj Ferdy, ale násilne. Na smrť ho ubijú Šmerdzaci, Vodný Kôň, a Pinďo, lebo im nemôže vrátiť dlh. "Chytili iba ***** až niekde pri Plzni. Po ostatných pátrajú", oznamuje na záver rozprávačka príbehu Vrana. Tá preberá Ferdyho zásoby handier, ktoré spolu so Sabinou ďalej predávajú po trhoch. Sabina "čaká (Karolkovo) malé" a "vo februári chystá svadbu", takže tak trochu happy end nie veľmi happy životných osudov. Celkom milá jednohubka, tote Kale topanky.
 
Hodnoť

 

Dnes kúpil, počas dlhej cesty autobusom aj prečítal a vôbec neľutujem. Veľmi svieža, vtipná a krásne napísaná kniha, za ktorú autorovi ďakujem.
 


Najčítanejšie na SME Kultúra