SME
Nedeľa, 29. november, 2020 | Meniny má VratkoKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Najlepšia poviedka Martinus Cena Fantázie 2013 (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

doba telefónová????

Skutočne nechápem načo sa ma pýtate na telefónne číslo.
Chcete zmenožniť hlasovanie ľuďom, ktorí nesypú peniaze do papúľ telefónnych operátorov?
Fantázii bez ťažkostí poskytnem kontaktné údaje, ale rozhodne nie cestou portálu ako je SME.sk.
 

doba slabikarova

Ak spravne pozeram, tak telefonne cislo nie je povinny udaj, takze nabuduce radsej dvakrat citaj a potom pis.
 

zle pozeráš

Po mojej reakcii to ako povinný údaj zrušili. Kapišto?
 
Hodnoť

Pozor, predvolebná kampaň!

Vážení spolufinalisti aj náhodní okoloidúci - priznám sa rovno - som autorom tretej súťažnej poviedky.
Blahoželám finalistom k finále. Určite to nie je náhoda, že ste sa dostali až sem. Viete písať, ste silná konkurencia.
Tento príspevok preto mienim ako počiatok odbornej diskusie k finále a tak trochu aj ako predvolebnú kampaň.

Poviedka č. 1 - Úryvok z rozsiahlejšieho (historického) cyklu.
Gregorko - ako som už uviedol vyššie - písať vie. Aj keď jeho metóda napodobenia starobylých textov jednoduchým prehodením slovosledu vety časom omrzí. Rovnako ako stereotypne používaná šoková metóda, keď po uhladenom a vznešenom texte nasledujú napríklad zaparené gule.
Ale to, že Gregorko písať vie ešte neznamená, že vie písať fantazy! Je nám všetkým jasné, že vedomosti Slovače o dejinách Balkánu počas vlády Žigmunda Luxemburského sú trestuhodne nedostatočné, a v tejto oblasti urobil Gregorko (a vysvetlivky kurzívou) kus poctivej práce. Ale prečo to u Joviša prihlásil do súťaže ako fantazy, keď sa v jeho texte fantazy vyskytuje v stotine homeopatického množstva??? Navyše si Gregorko odhryzol priveľký kus. Poviedka na pätnásť strán, ktorá sa odohráva v rozmedzí piatich - možno siedmych rokov? Letom - svetom...

Poviedka č. 2 - Wall-E
Ženská sci-fi? Nie je to náhodou niečo ako černošský plavec? Kulisy z prvej časti filmu Wall-E v ktorých sa odohráva ten najbanálnejší príbeh z červenej knižnice na svete - nedá mi neodcitovať doslovne: "Mladý doktorand zbierajúci údaje v teréne pre svoju prácu, so žiarivými dobráckymi očami, rukami so štíhlymi dlhými prstami, ktoré pevne stisli jej podávanú ruku a tým najkrajším a najúprimnejším úsmevom, do ktorého sa zaľúbila skôr, ako jeho majiteľ stihol vysloviť nahlas prvé slovo." Technické detaily sú nevierohodné, nelogické, alebo sú kombináciou oboch týchto možností. Napríklad - planéta pokrytá anorganickým odpadom (väčšina ľuďmi produkovaného odpadu je predsa organického pôvodu), podkožné pumpy (načo - nebolo by jednoduchšie vyrábať jedlo z anorganického odpadu vo veľkom v továrňach), zakázané organické jedlo (prečo???), evolúcia anorganického života v ráde storočí (evolúcia pracuje v rádoch milónov rokov) atď. Pointa je predvídateľná a poviedke chýba akýkoľvek konflikt alebo dokonca záporný hrdina.

Poviedka č. 3 - AI
Rozmontovanie láskavo ponechám svojim kolegom finalistom. Pre vás okoloidúcich je dôležité zapamätať si iba jedno - hlasujte za ňu prosím.

Pokračovanie nasleduje...
 
Hodnoť

Porkačovanie...

Poviedka č. 4 - Deň nezávislosti
Hrozné mená - zabilo by autora, keby sa tá zbytočná postava, ktorú je možné úplne vyškrtnúť nevolala Veronique Zhang, ale Veronika Zánová? Ale najneuveriteľnejší sú tí mimozemšťania. Majú päťsto kíl, plutvy a žiabre - mne to evokuje akúsi morskú korytnačku. Morské korytnačky žijú osamotene, občas sa združujú do kŕdľov. Ale v Dni nezávislosti bol Roj, tak teda Roj. Roj tiahne vesmírom a využíva planéty až na dreň. Ale ako - pýtam sa - to s tými plutvami dokážu. Ako pod vodou rozložili oheň, vytavili kovy, postavili lode? Človeku obdarenému vizuálnou predstavivosťou musí byť čudné, keď si predstaví - opäť citujem doslovne: "Starší z Roja udierajú sotva narodené deti po hlavičkách, ich krv a mozog striekajú na pôrodné pláže. Niektorí, nechápajúc čo sa deje, sa namáhavo odrážajú slabými plutvami smerom k moru, ale márne. Tyče dopadajú a drvia im lebky." Odhliadnuc od toho že z textu nie je jasné, kto tu koho vlastne masakruje, vyvstáva aj otázka, ako v tých plutvách tie tyče držali. A pointa... Príslušník rasy, ktorá vyhladila už množstvo planét má natoľko slabý žalúdok (alebo čo), že sa pri pohľade na to čo postváralo vo svojich dejinách ľudstvo sám vyhodí do priestoru...

Poviedka č. 5 - Duchárska historka z 19. storočia
Ďalšia ženská sf. Zatiaľ čo sa v Poviedke č. 2 autorka aspoň snažila opísať nejaké technologické kulisy budúcnosti, táto autorka na to úplne rezignovala. Asi má v práci vedy dosť. Ale čitateľ siaha po diele s nálepkou sf s určitými očakávaniami. Čaká popis vývoja techniky z netradičného uhla pohľadu, chce nahliadnuť do budúcnosti, chce s autorom hrať intelektuálnu hru. Nech sa nikto na mnňa nehnevá, ale osobne si myslím, že budúcnosť pilotovaných kozmických letov nikdy nebude závislá na spoltergeistovaní pilota. Ako vraví Jára Cimrmam - fúkaním cigaretového dymu do umývadla sa zlato vyrobiť nedá. Aj tu nájdeme logické chyby. Keď sa vymení prvý pilot s náhradníkom - aká vznikla škoda? Podľa autorky na tridsaťročný splátkový kalendár.
A keď aj tu očešeme kulisy až na kostru, opäť nájdeme červenú knižnicu. Síce trocha rafinovanejšiu (milostný trojuholník), ale o nič menej banálnu. Celé je to zabalené do slovníka z devätnásteho storočia. Kto sa dnes vyjadruje štýlom citujem: "Kde by sa v tomto vesmírnom rekte vzali návštevníci z iných svetov?!"

A na záver ešte niečo k drogám a telepatii.
Drogy sú zlé a telepatia je paveda.
To je všetko.
Teraz hlasujte podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia.
 

Ďalšia hlúpa reklama?

Hm, takže Ing. Ladislav Kravčík, autor poviedky Ai, sa rozhodol kompenzovať svoj "nedostatok priateľov na facebooku" o ktorom plakal na inej stránke (http://www.lucialackovicova.sk...) tým, že nakydká trošku blatka na ostatných súťažiacich.
Aké šťastie preňho, že charakter na písanie nepotrebuje. Ostáva len otázka, či sa mu takto podarí zarobiť tie peniaze, kvôli ktorým sa súťaže zúčastnil.
 

 

pan Kravcik, to naozaj?
 

 

nic v zlom, ale pre mna bola c. 3 asi najslabsia. ja to vidim takto 4.5.1.2.3.
 
Hodnoť

Moje hodnotenie

Neviem, či niekto stojí o poznámky od čitateľa, ale ak náhodou áno, tak mu niečo veľmi skromné poskytnem.
S výhradami kvikveka, o nedostatku logiky v niektorých poviedkach/2. a 4./ možno úplne súhlasiť.
Takže:
1.Kosovski božur: Súhlasím s nízkym podielom fantastiky. Okrem toho sa v nej podľa mňa poskytlo príliš veľa miesta úvodu a ten záverečný akčný moment bol slabou náplasťou za stratený čas /nejako nedokážem oceniť informačný prínos z histórie/. Jednoznačne však vedie v majstrovstve slova, čo trošku zmierňuje výčitku s dlhým úvodom.
2.Zabiť za kus plastu: príliš jednoduché až otrepané, príjemne napísané.
3.Ai: Páčila sa mi, hoci občas som sa musela veľmi sústrediť a to nemám rada. /Neotrepaný námet, príjemne napísané/.
4.Otázka porozumenia: Tie logické nedostatky sú problém. Ale všetko ostatné hodnotím jednotkou. /Neotrepaný námet, príjemne napísané/.
5.Letec do večnosti: Áno, tu by som takmer nehovorila o fantázii a áno, reakcii okolia som neuverila./Príjemne napísané/.
 

 

Sice si hovorim, ze ak autor musi vysvetlovat svoje dielo, tak niekde urobil chybu - teraz asi urobim vynimku. Pretoze som tu Otazku porozumenia napisal - a to, co bolo oznacene za logicke chyby, v skutocnosti chyby ani nie su.

Prirodzene som si uvedomoval od zaciatku problemy, ktore so sebou nesie inteligentny vodny tvor, co bolo vyriesene nasledujucim sposobom:

- Hned v druhom odstavci je napisane: "Rassfieh zložil svoje predné končatiny, roztiahol plutvy". Predne koncatiny, pretoze v plutvach nic udrzat nie je mozne. A biologicky je mozne mat ako koncatiny, tak aj plutvy. Cize kvikvekov postreh nebol postaveny na prenikavom usudku, ale skor na slendrianskom citani ;)

- Na konci poviedky sa pise: "Starší z Roja udierajú sotva narodené deti po hlavičkách, ich krv a mozog striekajú na pôrodné pláže." Vyhradne vodny zivocich, trebars treska, by prirodzene na plaz neliezla ani nahodou. A tak ako bolo povedane v samotnej poviedke, islo o obojzivelny druh, nie cisto vodny. A obojzivelny druh, ktory ma predne koncatiny - bez problemov moze ako do koncatin uchopit naradie, tak aj zalozit ohen.

Pricom vramci scifi by neboli potrebne ani tieto barlicky. Podrobnu fyziologiu mimozemstanov som povazoval za podruznu zalezitost, rovnako ako historiu ich vyvoja. Jednoducho by to nemalo na samotny dej nijaky vplyv, len by sa tym zapisalo niekolko stran navyse. Dalo by sa to rozpisat na 5-nasobny rozsah, kde by bolo vsetko do detailov vyriesene, ale vysledkom by bola asi strasna nuda.

A pripomienka tykajuca sa vyberu mien snad naozaj nie je mienena vazne :)

A vdaka za precitanie ;)
 

upresnenie

Je dobré (a autori to majú radi) ak čitatelia nejakým spôsobom poskytujú spätnú väzbu.

Rád by som poznal význam niektorých vyjadrení.

Vetu: "Súhlasím s nízkym podielom fantastiky" som si preložil ako: "súhlasím s tvrdením, že poviedka obsahuje príliš málo fantastiky".
Pri porovnaní 2. a 3. poznámky som v rozpakoch - jedno je príliš jednoduché, na druhé sa miestami treba príliš sústrediť. Vadia odchýlky od priemeru bez ohľadu na znamienko?
Význam slov: "tu by som takmer nehovorila o fantázii" mi úplne uniká. Čo tým chcela čitateľka povedať?
 

Vysvetlenie

Nie som veľmi skúsená v hodnotení čohokoľvek, čo som prečítala, vyjadrujem len okamžité pocity.
Takže
2.Zabiť za kus plastu: dej sa dá určiť dopredu, celá poviedka mi vyznela, akoby som ju už mnoho krát čítala. Bola ale celkom zručne napísaná a to bol dôvod, prečo som ju dočítala až do, pre mňa už dávno známeho, konca.

3.Ai: niekedy sa mi to zdalo až odborné, ale to je len absolútne môj subjektívny pohľad na vec. Také poviedky dosť často nedočítam. Pri tejto sa to ale nestalo, pretože aj napriek tomuto drobnému hendikepu/zdôrazňujem, že len pre mňa/, sa mi páčila natoľko, že som to dočítala. Hlavná postava ma oslovila a bola mi sympatická, a tak si myslím, že sa niečo/????/ autorovi skrátka podarilo.

5.Letec do večnosti: celé to na mňa pôsobilo skôr ako psychologická dráma a fantastika tam, z môjho hľadiska, vytvárala len nie veľmi farebné kulisy.

Je to lepšie?
 
Hodnoť

Kde sú výsledky

Je mi ľúto, že sa v tejto sekcii ešte neobjavili výsledky Ceny fantázie 2013. Nakoniec som si ich musela nájsť na úplne inom mieste v článku úplne iného online časopisu :-( Aktualizáciu tam pridali už dnes 7:15 ráno. Chcela som tu uviesť aj odkaz, ale sme.sk mám rada a tak to zatiaľ nechám tak. Snáď to tu časom doplníte.
 
Hodnoť

slaboducha otazka

Mozem si dovolit zrejme slaboduchu otazku? Ktory expert mi vie vysvetlit, ako sa urcuje, co je prilis malo fantastiky? Alebo vedeckej fantastiky? Lebo z tychto komentarov, co tu citam akoby vyplyvalo, ze je to jedno z najpodstatnejsich hodnotiacich kriterii. Len potom nerozumiem, preco nevyhravaju poviedky s elfami s tymi najspicatejsimi usami pripadne s tymi najlejzrovatejsimi fotonovymi torpedami...
Proste ja osobne totokriterium absolutne nemam. Akonahle sa v texte objavi hocico co odporuje nasmu sucasnemu pohladu na svet (telepatia, upir, gumidzus...), tak to inde ako do fantasy/sf zaradit neviem. Je na tom nieco zle?
 

 

Ono to nebude az taky velky problem - v kazdom pade totiz nejde o "univerzalny" nazor, ze fantastika musi byt zakonite kopcom nabuchana tymi najfantastickejsimi rekvizitami. Ide naozaj len o cisto osobne vnimanie a ani vsetky komentare nie su v tomto duchu (ze vadi "primalo" fantastiky).
Uznavam, ze niekto moze od historickej fantasy ocakavat viac, nez je v podstate historicky pribeh, kde fantasy rekvizity tvoria len mensinu - ale niekto iny ma zase presne opacny nazor (mimochodom, ved aj popularna MArtinova seria Piesne Ohna a Ladu ma fantastiky minimum). Navyse to, ze "Bozura" vybrala porota do finale tiez svedci o tom, ze nehodnotili len kvantitu fantasy prostriedkov, ale to, ako sa im paci poviedka ako celok.
 


Najčítanejšie na SME Kultúra