SME
Piatok, 27. november, 2020 | Meniny má MilanKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Okrajové postavenie literárnej kritiky (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

Nesúhlasím. Ak vezmeme literárno-teoretické a historické bádanie ako "výskum", potom lit. kritika je čímsi ako "aplikáciou" (pochopiteľne, ak to nemá byť len dojmológia). Aj astronóm je hodnotený v prvom rade za akademické výstupy, nie za to, že v rámci popularizácie vysvetľuje laikom, čo to vlastne vidia na oblohe.
Okrem toho, možno by naozaj stálo za to porozmýšľať, aký dosah by malo zavedenie britského systému hodnotenia produktivity. Nie "počet zárezov", ale povedzme nech tvorivý pracovník predvedie za nejaké obdobie 5 svojich "top" produktov. Nemusia to byť články v akademických žurnáloch - ak tam bude jedna popularizačná kniha, jedno libreto výstavy a tri kritiky, tak nech je to takto. Ale potom by mal existovať spôsob, ako nezávisle posúdiť ich kvalitu.
 

 

Literarna kritika nie je "vysvetlovanie citatelom", i ked aj, ale ma ovplyvnovat predovsetkym samotne pisanie a vydavanie literatury.
 

 

Samozrejme, tá analógia nie je dokonalá. Možno skôr než tá popularizácia astronómie by sa hodilo vydávanie odborných posudkov. Na veci to však nemení nič - je to aplikácia poznatkov disciplíny vo "verejnej praxi".
 


Najčítanejšie na SME Kultúra