SME
Nedeľa, 17. január, 2021 | Meniny má NatašaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Ktorý spisovateľ dokáže tridsať rokov písať listy jednému čitateľovi? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Nemám nič proti clanku

Ibaže tu straší tá - ov'a. Astrid Lindgren je všade vo svete len Lidgren. Máte byt konzenkventni, tak aj to druhé meno v článku by mala byt Sara Schwardtova ale tu píšete Sara Schwardt.
 
Hodnoť

no a Kúdelovej kolega z ekonomického

by mal napísať čosi o Lindgrenovej skúsenostich s daňovým systémom. Nie s Ficovým, ktorý tunajší pisálkovia SMEtiarskí zväčša kritizujú, ale s tým demokratickým švédskym, vzorovým.
Keď Lindgrenovej vyrábali dane a odvody väčšie, ako mala príjem, napísala o tom aj rozprávku...
 
Hodnoť

Ja budem stále pripomínať

jej najdôležitejšiu rozprávku pre dospelých : Pomperipossa v Monismanii , ktorá hovorí o zvrátenosti myslenia socialistov.
 

opisuješ?

Lindgénové začali vadit socani až když se jí to osobně dotklo.
Jak jsem se zmínil, napsala v roce 1976 tu pohádku Pomperipossa v Monismanii (věnované tehdejšímu ministru financí Gunnaru Strangovi) když vedle "normální" daně ve výšce 90% příjmu (důsledek vysoké progresivity daní při vysokých Lindgrenové příjmech) musela zaplatit ještě 15% z příjmu na sociální zanezpečení, tedy spolu 105%.
Vedlo to k tomu, že socani po několika desetiletích nezvítězili ve volbách.
 

momentálně mají švédští

socani už 10. premiéra...
Takže Lindgrénové kritika nevedla k trvalé změně a politika sociálního liberalismu je Švédům přece jen nejbližší.
 

neopisujem

tvoja reakcia sa mi ukazala az ked som to poslal, to sa obcas stava za dvaja ludia myslia na to iste, ked citaju nejaky clanok...ja som sa na tom zabavil.
Je to smutna rozpravka. Najstrašidelnejší je koniec, ked zistila Pomperipossa, ze jej nezostane ani 5000 korun na rok na zivobytie, lebo z prijmu za rozpravku 2.000.000 korun bude musiet odviest 2.002.000 korun, tak sa hodila na podporu:"Nuž a tak žila Pomperipossa na podpoře šťastně, dokud neumřela. A už nikdy žádné knížky nepsala."
 

ja ti nič nevyčítam

možno sme na SME len dvaja, čo to poznajú
 

ináč@

Počul som to dávno, ale akosi ma to nezaujalo.
Až keď som sa chystal do Švédska, začal som študovať ten švédsky sociálny systém, Aktiebolaget Sverige, folkhem a Lindgrénovú...
 


Najčítanejšie na SME Kultúra