SME
Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Slovenskí raperi podporujú českú kapelu Gipsy v prípade Zlatého slávika (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

Skúste si vygúgliť pár textov "pokrokovej" kapely Gypsy, Radka Bangu. Napríklad "Černá kronika". Tá sa im naozaj "vydarila"... Aj by som to sem skopíroval, ale vymazali by ma do konca života.
Tak aspoň: http://www.supermusic.sk/skupi...
 

you missed the point...

vulgarny nerovna sa nebezpecny! Radek Banga netvrdi, ze je lepsi nez imigranti, moslimovia, zidia, romovia atd. a, ze s nimi treba spravit poriadok. Zastancovia poriadku a velkohubych rieseni su nebezpecni!
 

 

Nehodnotím, kto je aký. Len mám pochybnosti, že tento Banga je tým, kto má právo prvý hodiť kameňom.
 

a este

ste zabudli na fakt ze aj ked je vulgarny, je tento text aj poucny.. Nelutuj dvacku do automatu a vyhnes sa dalekosiahlym problemom :-)
 
Hodnoť

 

Českú scénu vôbec nepoznám a tak som ani nevedela, kto je Ortel. Tak som si teda vygooglila texty. Prečítala som ich asi tridsať. A môžem povedať, že sú tupé, snažia sa pôsobiť naštvane a agresívne ale sú dosť plné klišé.

Nenatrafila som na nič xenofóbne ani rasistické, ani žiadne kotletoviny. Jedna hovorí o tom, že politikov treba napichnúť na trojzubec, pretože majú "v očích žiletky, na jazyku jed, mezi sebou zápletky a kolem huby med' a že potom prevezme vládu ľud. A ešte je tam jedna, asi najtupšia, o chlapíkovi, čo sa v krčme ožral, chcel zbaliť barmanku, a keď mu nedala, tak ju nadránom zabil sekerou a ***** si tým mladosť. No ale proti gustu žiaden dišputát.

Možno som len mala "šťastie" na ich slušné peničky, vôbec netuším, koľko majú albumov a čo spievajú.

Ale keď už sú tu články o tejto hroznej kapele, proti ktorej sa ohradili naši umelci, bolo by fajn odcitovať aspoň pár veršov nejakého problematického textu. Lebo takto to vyznieva ako manipulácia verejnej mienky. A ja takéto manipulácie nemám rada, ani keď sa robia s dobrým úmyslom.
 

Surana,

toto nie je len manipulácia verejnej mienky. Toto je pokus o likvidáciu slobody umeleckej tvorby. Oni chcú z verejného priestoru vyštvať všetkých, ktorí im nezobú z ruky. Tragédia je, že okrem médií sa na tom podieľajú už aj mnohí "umelci" - napríklad títo.
 

 

Aby bolo jasno: Bravčová Kotleta aj všetci podobní "politici" sa mi z hĺbky duše protivia, a takisto "umelci", ktorí šíria kotletoviny.

Práve preto beriem vážne, ak nejakú kapelu média označia za xenofóbnu a rasistickú, nehodnú ceny, kapelu, proti ktorej treba protestovať. Ak tá kapela taká je, tak okej - aj ja ten protest podporím. Ale "to predsa všetci vedia" alebo "bolo to predsa v novinách!", vágne obvinenia "hrajú pesničky s xenofóbnymi textami" mi ako dôvod nestačia.

Práve to totiž považujem za "prirodzenú hlúposť".

Je fajn, že títo raperi protestujú. A možno majú pravdu a robia to oprávnene. Ako som už povedala, nepoznám celú tvorbu tej českej kapely a neviem čo sa v tých textoch spieva. Ale práve to je problém. Že ani po prečítaní toho druhého článku to stále neviem.

A keďže neviem, proti čomu vlastne protestujú, vyznieva to iba ako marketingová póza - promptné využitie tejto aférky na vylepšenie imidžu za účelom podpory predaja knižky. Takže čo sa týka mňa, tento článok týmto raperom skôr ublížil, ako pomohol.
 

A to, že

tebe sa niekto "z hĺbky duše protiví" má byť kritériom jeho možnosti verejne sa prezentovať svojou tvorbou? Alebo o tom rozhodujú títo raperi? Oni (raperi) vedia lepšie, čo je pre druhých dobré? V dnešnej dobe niet ľahšej veci ako označiť niekoho s kým nesúhlasím, nepáči sa mi čo hrá, spieva, robí, za homofóba, xenofóba, rasistu a fašistu. Ak človek dostane túto nálepku, tak je spoločensky absolútne znemožnený, hoci to môže byť ten, kto iba pomenúva veci a problémy pravými menami. Kto reálne stojí za týmito rapermi a ich postojmi? Bežní ľudia? To ťažko. Ale stoja za nimi médiá a zábavný priemysel - a to je rozhodujúce. Oni vydávajú rozsudky. Hoci, keby mali "vydávať rozsudky" bežní ľudia, museli by raperi a im podobná háveď stiahnuť chvosty.
 

 

a predtým, ako si zareagoval, si si aj prečítal, čo som napísala, alebo si skončil hneď po prvej vete?
 

 

Prečítal som ho celý. Môj príspevok ale nebol len reakciou na teba, ale aj na širšie súvislosti, ktoré si ty zdá sa nevšímaš. Ale jednu tvoju vetu som si všimol osobitne: "Práve preto beriem vážne, ak nejakú kapelu média označia za xenofóbnu a rasistickú." A predovšetkým tá bola zdrojom mojej odpovede. Pretože ak niekto berie vážne, ak niekoho média označia za xenofóba alebo rasistu, tak tu končí každá sranda.
 

 

aha, takže prečítal a nepochopil. Beriem to vážne v tom zmysle, že chcem vidieť nejaký dôkaz.

A vďaka jednému čitateľovi ho už mám. Ide o texty pesničiek Problém, Mešita, Do země klasu a ďalších. Na ich základe si tiež myslím, že tie texty sú nielen tupé a plné lacných klišé, ale naozaj aj xenofóbne.

Škoda však, že som sa to nedozvedela od Sme. Milí Smetiari, "mienkotvorný denník" znamená prinášať ľuďom relevantné informácie, aby si mohli sami vytvoriť vlastnú mienku. Nie postaviť sa na pomyselné kancle a kázať, akú mienku majú prijať, bez jediného argumentu okrem "lebo podľa nás je správna".
 

Tu však

ide o to, že ty podľa všetkého ak "zistíš, že texty sú naozaj xenofóbne", tak "proti tomu treba protestovať". No a toto ja neberiem. Proti čomu chceš protestovať? Čo je to "xenofóbia"? Neviem, či si niekedy čítala Ústavu SR, Európsky dohovor o ľudských právach, Všeobecnú deklaráciu ľudských práv a Medzinárodný pakt o občianskych a politických právach. Všetky totiž chránia slobodu prejavu ako jednu z najvyšších hodnôt. Ale tebe, aj keď si to možno neuvedomuješ, to prekáža. Otázka pre teba: treba voči "xenofóbii" zakročiť alebo nie?
 

 

A ty si ústavu čítal?

Druhá hlava, základné práva a slobody,
článok 12
Základné práva a slobody sa zaručujú na území Slovenskej republiky všetkým bez ohľadu na pohlavie, rasu, farbu pleti, jazyk, vieru a náboženstvo, politické, či iné zmýšľanie, národný alebo sociálny pôvod, príslušnosť k národnosti alebo etnickej skupine, majetok, rod alebo iné postavenie. Nikoho nemožno z týchto dôvodov poškodzovať, zvýhodňovať alebo znevýhodňovať.

článok 19
Každý má právo na zachovanie ľudskej dôstojnosti, osobnej cti, dobrej povesti a na ochranu mena.

článok 24
Sloboda myslenia, svedomia, náboženského vyznania a viery sa zaručujú. Toto právo zahŕňa aj možnosť zmeniť náboženské vyznanie alebo vieru. Každý má právo byť bez náboženského vyznania. Každý má právo verejne prejavovať svoje zmýšľanie.

článok 33
Príslušnosť ku ktorejkoľvek národnostnej menšine alebo etnickej skupine nesmie byť nikomu na ujmu.

Tak znie slovenská ústava.

Takže ak niekto tvrdí, ako táto kapela, že moslimovia "Pro Aláhovou slávu, uříznou ti hlavu/ Mají jen o to snahu", rozčuľuje sa, že stavajú mešity a preto chcú "bičem hnát pohanskou zver", PORUŠUJE TÝM ÚSTAVU. Viacnásobne.

Ani ústava, ani Európsky dohovor o ľudských právach, ani Všeobecná deklarácia ľudských práv, ani žiadny iný slovenský či medzinárodný predpis nedovoľuje útoky na príslušníkov inej rasy, náboženstva, kultúry, národnosti, atď.

V našej ústave sa síce v článku 24, odsek 1 hovorí, že
Sloboda myslenia, svedomia, náboženského vyznania a viery sa zaručujú. Toto právo zahŕňa aj možnosť zmeniť náboženské vyznanie alebo vieru. Každý má právo byť bez náboženského vyznania. Každý má právo verejne prejavovať svoje zmýšľanie.
ALE JE TAM AJ ODSEK 4
Podmienky výkonu práv podľa odsekov 1 až 3 možno obmedziť iba zákonom, ak ide o opatrenie nevyhnutné v demokratickej spoločnosti na ochranu verejného poriadku, zdravia a mravnosti alebo práv a slobôd iných.

A keď sa pozrieš do slovenského Trestného zákonníka, nájdeš tam paragrafy 421 - 424a). Odporúčam pozorne si ich naštudovať.

Neviem, aké zákony majú v Česku, ale podľa slovenských zákonov sú viaceré texty tejto skupiny veľmi na hrane.

Takže áno, určite by som tiež protestovala, ak by takíto "umelci" získali cenu na Slovensku.
 


Najčítanejšie na SME Kultúra