SME
Pondelok, 18. január, 2021 | Meniny má BohdanaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Na stanici v Topoľčanoch sa podáva židovský chlieb na kalvínskej čipke (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

O kom a o čom hovorí Monika Kubínska?

"Hlúposť medzi ľuďmi stále pretrváva, ľudia si vytvárajú úsudky bez toho, že by podrobnejšie študovali, čo všetko s nimi súvisí. V dôsledku toho si navzájom nedôverujú, preto ani nedokážu mať zo života radosť a ešte sa v tom aj radi utvrdzujú".
Absolútne nechápem zmysel tejto časti príspevku. Čo má byť príčinou tej nedôvery? Kto má byť ten hlúpy, ktorý si vytvára úsudky... atď? O kom Monika Kubínska vie, že nedokáže mať radosť zo života? Nie je to náhodou ten, kto dnešným ľuďom vtľka neustále do hlavy, že sú rasisti, antisemiti, xenofóbi atď? Veď práve on sa neustále venuje minulosti. Je to dôkaz jeho radosti zo života?
 

 

Presne ti ktorí sa zúčastnili toho hanebného pogromu
 

A tí

účastníci "pogromu" ešte žijú? Či výčitky za "pogrom" si majú niesť ešte ďalšie 3-4 generácie?
 

 

Bohužiaľ Slováci sa ešte stále nevyrovnali so svojimi temnými stránkami a pokial to úprimne neurobia budú stále opakovať hriechy svojich otcov.Nie je dôležité ci ešte niekto z tých co hádzali kameňom ešte ale dôležité je ako vôbec k takémuto podlému činu mohlo vôbec dôjsť.
 

Aké hriechy svojich

otcov páchajú dnešní Slováci? Moji rodičia a starí rodičia sa nedopustili toho, z čoho vy a článok obviňujete vtedajších Slovákov. Vaši predkovia áno? Alebo je celý slovenský národ zodpovedný za zlá, ktoré sa stali v 2. vojne? Kolektívna zodpovednosť? Počínate si presne ako tí, ktorí zosmolili tento príspevok. Neustále pripomínať zlo 2. vojny a obviňovať zaň celý slovenský národ vtedajší aj terajší a asi aj ten, ktorý tu bude o 50 rokov. Za zločiny počas 2. vojny však boli braní na zodpovednosť konkrétni ľudia a odsedeli si svoje tresty. Ale určite nie národ, hoci potom stále niekto túži, aby to tak bolo, dokonca aj spätne! Po vojne odsúdili retribučné súdy vyše 8000 Slovákov za údajné zločiny počas 2. vojny. Kto má ešte dnes niesť zodpovednosť za zločiny 2. vojny? Snáď sa len dnešní Slováci nedopúšťajú toho, z čoho článok obviňuje vtedajších (zdá sa že všetkých) Slovákov?
 

 

Vy sám znevazujete fakty pojmom údajne zločiny z čoho jasne vyplýva ze ste sa sám s našou temnou stránkou minulosti nevyrovnal.
Podobne pogromy sa udiali aj v Polsku a v dalších častiach východnej európskeho kontinentu po vojne chápete o co tu ide ?
Je to zahanbujúce ze sa o tom ešte vôbec musí hovoriť a písať.
Topolcany a okolie boli vďaka šikovnosti židovských občanov významným centrom obchodu a priemyslu spojeným s celým svetom dnes tam nevedie ani poriadna cesta
 

Neznevažujem zločiny,

Za celým pogromom však boli pravdepodobne komunisti, ktorí mali po vojne v rukách ministerstvo vnútra a vyprovokovali pogrom falošnými podvrhnutými správami, na ktoré ľudia reagujú niekedy aj tak, ako vtedy reagovali. Viem si však predstaviť, že medzi tými, čo Židov bili, boli najaktívnejší komunistickí provokatéri, ktorí potrebovali diskreditovať Slovákov v obnovenej republike. Vy však veríte tomu, čo píšu noviny a tým, ktorí nemajú záujem na pravdivej analýze udalostí z Topoľčian. Teraz je od tej udalosti vyše 70 rokov a je na nej toľko komunistického a mediálneho balastu, že príčiny pogromu už asi nikdy nebudú pravdivo objasnené, vrátane toho, kto bol "aktívny" pri násilí. Niečo podobné sa stalo pri útoku na kanceláriu sovietskeho Aeroflotu v marci 1969, ktorý vyprovokovali agenti ŠTB. Ľudia, ktorí oslavovali výhru našich hokejistov nad Sovietmi, sa len pridali, ale kto presne a v akom rozsahu sa podieľal na násilí, sa už nikdy nezistí. Zaujímavé, že túto udalosť hodnotia najmä médiá v podstate pozitívne a to tak, že išlo o spontánny výbuch zlosti nad pokračujúcou okupáciou Československa. Čudný dvojaký meter, či nie? A ešte jedna vec - prečo by som sa ja mal vysporadúvať s udalosťou, ktorá sa stala pred 72 rokmi (mal som vtedy mínus 19 rokov) a najmä, prečo by to malo byť v súlade s vašími predstavami, alebo predstavami niekoho iného? Historické udalosti budem posudzovať ako chcem a ako ich vidím ja - bez vášho láskavého dovolenia a súhlasu.
 

 

Prosím vas co to tu kombinujete za nezmyselne konštrukcie,ľudia boli radi ze si mohli chvíľu užívať ukradnuté židovské majetky a ked zrazu zistili ze by mohli o ne prísť radi využili príležitosť udrieť si do žida co im bolo vstepovane celu existenciu Slovenského štátu.Historicke udalosti môžete posudzovať podľa svojho názoru a tam asi aj skončite buď su na stole argumenty alebo vlastne názory,v Topoľčanoch zlyhalo vsetko humanizmus,regionálna polícia aj štátna armáda,zvíťazila závisť zbabelosť a nekompetentnosť
 

Ste úplne

pod vplyvom propagandy. Mimochodom, najviac ocenení "Spravodlivý medzi národmi" v Yad Vashem na jedného obyvateľa bolo udelených Slovákom.
 

 

Vdaka týmto odvážnym ľudom ktorí sa postavili proti celoštátnej propagande a neváhali riskovať svoj život pre záchranu svojich spoluobčanov ktorí boli zbavení svojich práv na základe židovského kódexu prijatého Slovenským snemom ktorý odporoval ľudským aj božím zákonom a podpísal ho služobník boží prezident Tiso.
Krajiny vyspelejšie kde fasizmus vznikol sa správali voči svojim spoluobčanom ľudskejšie ako Slováci ktorí dokonca platili Fasistom za ich odvlečenie a zabitie.Toto považujem za unikátnu zvrátenosť
 
Hodnoť

Topolciansky pogrom

Je ukazka nasich najhorsich vlastnosti- zavist a chamtivost. Osobne tuto udalost povazujem za obrovsku ciernu skvrnu nasich dejin a uvitam akukolvek aktivitu, ktora ho verejne odsudi. Dufam, ze maju v TOpolcanoch aj pamatnik.
 


Najčítanejšie na SME Kultúra