SME
Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Peter Kalmus: Naposledy som kosáky a kladivá odstraňoval v roku 1989 (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

Pán Kalmus, palec hore a moje podpora! Zjavne nie je náhoda, že si polícia na pokyn niekoho otiera o Kalmusa nohy ... ak chcú chytať skutočných kriminálnikov, myslím si že stačí len natiahnuť ruky a niekoho sa im určite chytiť podarí.

A ešte jedna poznámka:

"Pomník prežil tvrdé päťdesiate roky, kosáky a kladivá na ňom prvý raz občania demolovali v auguste 1968 pri invázii sovietskych vojsk na naše územie." V akom zmysle tvrdé? Pre samotný pomník asi ťažko, určite pri ňom mentálne onanovali všetci lokálni aparátčici a ich podržtašky. Pre každého odporcu rozpelešenej totality určite, ale vtedy by odstránenie týchto symbolov znamenalo určite ťažký žalár, takže sa nečudujme, že sa začali odstraňovať až s príchodom "spriatelených" vojsk ... A k symbolom na hroboch sa tak či tak najlepšie vyjadril Karel Kryl https://www.youtube.com/watch?...

Kalmus má svätú pravdu, tí vojaci umierali na správnej strane v boji s fašizmom, nie za budovanie boľševizmu (ten ukázal svoju skutočnú tvár ruka v ruke s postupom ČA a kreatúrami typu Vaš a jemu podobnými tovariščmi z NKVD)

3/3
 

 

Velmi dobre, strucne, vystizne a pravdivo napisane. Lepsie sa to napisat neda.
Vdaka za link na Karla Kryla. Tuto baladu pochopi najlepsie kazdy, kto tu barbarsku dobu zazil. Aj ja som jeden "zo svedkov doby"!
 

Odísť by mali ľudské symboly socializmu!

a ako prvý Pobirmovaný súdruh komunista.
 
Hodnoť

akosi neviem prísť na to

Aký je rozdiel medzi symbolmi "bývalého CCCP" a symbolmi "bývalého nacistického Nemecka". Okrem toho, že za propagácie jedného stíhajú ako za propagáciu hnutí adt. a za poškodenie alebo odstránenie symbolov CCCP sa vedú súdne spory za ich "poškodzovanie". Nie je náhodou zákonom zakázané propagovanie oboch týchto zločineckých režimov? Teda malo by aj potieranie a odstraňovanie všetkých ich symbolov. Nie ako samozrejmosť predvádzanie sa jednych pri výročiach pred nimi. Alebo napríklad ako na Zvonárskej krčma zameraná vybavením vyslovene na staré komunistické relikvie. Argument akejsi recesie v tomto prípade vôbec neobstojí. Ak by takúto "recesiu" si chcela dovoliť náprotivná strana, alebo prevádzať takéto "oslavy" reakcie a opatrenia by boli asi úplne opačné ako v prípade prvých.
Aj práve týmto, že sa rovnako nepotierajú všetke zločinecké režimy, ku ktorým jeden aj druhý patril sa poskytuje možnosť radikalizovania v spoločnosti.
Ako keby sa niekto zámerne robil hluchým a slepým a to vyhovovalo.
Len poznámka na záver. Pomníky, ktoré po vojne v strede miest stavali ruskí boľševici, boli stavané z istým politickým zámerom. Od ktorého neskôr upustili. Žiadne politické symboly zločineckých organizácii nepatria na verejné priestranstvá. Nebohí patria na cintoríny.
Na tom košickom je o padlých vojakov bývalej Červenej armády dobre a pietne postarané. Za nimi vyššie pred viac ako polstoročím boli neudržiavané priestranstvá. Tie potom planírovali aby zriadovali nové hrobové miesta. Veľmi dobre si pamätám, ako mi v tých časoch teta, ktorá mala o cintoríne prehľad pri spoločných návštevách nebohých na cintoríne na moje udivenie, prečo je to také zanedbané a neskôr pri rušení a planírovaní celých plôch zbežne dala na známosť, že sú tam hroby nemeckých padlých vo vojne.
Vojak ako vojak. Každý by si mal zaslúžiť rovnakú úctu a pietu. Tak ako každá ideologia, ktorá ich do vojny nahnala, rovnaké odsúdenie , potrestanie a zatratenie.
 

 

Chapeau! – obzvlast za "poznamku na zaver". Neveril som, ze sa takychto myslienok, pisanych „zo slovenskeho pera“, niekedy dozijem. Je opravdu najvyssi cas, takuto tematiku diferencovane a s nadhladom posudzovat. Dakujem Vam!
 

 

ak by ti ten nemecký vojak vystrieľal celú rodinu, tak by si o piete a úcte nepísal!
 

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 

 

ak by nebolo zbabelých francúzov a britov roku 1938, tak žiadna vojna byť nemusela! ale čítam, že ty máš radšej vrahov tvojej rodiny, ako týcj, čo ťa oslobodili od tých vrahov! lebo ak by ťa neoslobodili, tak tu dnes nevypisuješ, lebo by si trčal v nemeckom lágri za uralom a džavotal po nemecky!
 

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 
Hodnoť

a nechcel by p. Kalmus

radsej odstranovat nezamestnanost, nízke platy, zlé pracovne podmienky, drahé a nedostupné byvanie, vystahovalectvo, regionalne rozdiely, drahé energie a energeticku chudobu, rastucu zadlzenost domacností, zlú demografiu, zdefraudovany socialny system a bezdomovectvo, zhorsovanie kvality vzdelania a zlé postavenie ucitelov, chradnuci stav verejnej infrastruktury vratane nemocnic, sportovisk, skol, telocvicni, ciest.. odstranovat oligo-renty, legalizovanu uzeru, danovu optimalizaciu, roznu ekonom. kriminalitu, degresívny nepravodlivy danovy system, rastucu socialno-majetkovu stratifikaciu a hierarchizaciu, narast psychickych poruch, civilizacnych ochoreni a rast zavislosti na drogach, nedostatok statnych skolok v mestach, rastuce naklady mladych rodin na vychovu deti a pod. ?
 

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 

hmm, Ty máš le problém ...

Neviem načo ho riešiš, každý máme chyby, určite aj Ty. A ak sa máš lepšie ako on, nestojí Ti to zato, aby si o neho zavadil. Ale falošné obvinenie ktorým ho obvinili, môže postihnúť každého. Preto je dôležité, aby sa také veci nestávali.
 
Hodnoť

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 

 

To či je umelec, alebo nie, nechaj na znalých. Ty sa tomu nerozumieš, rovnako ako ja. Ak sa ľuďom páči jeho tvorba, je to ich vec.

Ale chlap je hodný úcty, nespráva sa predposr... ako typický Slovák. Gardisti a komunisti boli na Slovensku väčšinou jedni a tí istí ľudia. Ako správni Slováci mali dobrý čuch na to, v akej uniforme budú môcť kradnúť ..... :-D Vivat zlodejina!!! :-)
 


Najčítanejšie na SME Kultúra