SME
Nedeľa, 24. január, 2021 | Meniny má TimotejKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Vyhlásili víťaza Slovak Press Photo. Bola to jedna z mála pozitívnych fotografií (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

Co je na tej fotke vesele? je chaosna a ciernobiela, mrzuta.
 
Hodnoť

Cena za angažovanosť?

Záber je to zaujímavý, fotograf vystihol dobrý moment.
Kvôli dlhej expozícii je však snímka dosť neostrá. A nevidím dôvod, prečo nie je farebná. Čiernobiela fotografia nie ja automaticky "viac umelecká".

Komentár porotcu Štreita je však "hnus". Títo novodobí agitátori tam musia vnášať za každú cenu politiku a oceňovať musia "angažovanú tvorbu", ktorou propagujú svoju ideológiu. Táto forma pozitívnej diskriminácie "angažovanej tvorby" degraduje akúkoľvek súťaž. Praktiky rovnaké, ako komunistických agitátorov za socializmu. Že nemajú v sebe aspoň kúsok hanby. K tej minuloročnej "viťaznej" fotografii ani nemá význam sa vyjadrovať.
Za zamyslenie stojí aj anglické pomenovanie slovenskej súťaže. Ale keď už nevkus, tak kompletný.

Pre ľudí s pamäťou sú toto symboly komunizmu a totality. Nie kosák a kladivo na pomníkoch Červenej armády.
 

 

Práve preto svoje fotky http://foto-blog.sk/ do žiadnej súťaže neprihlasujem. Odmietam fotiť tak, ako to "vidí" nejaký porotca či demagóg. Fotografujem pre radosť svoju aj tých, ktorí si moje fotky prezerajú. Čo by sa hodilo politikom a politológom, je mi u zadele.
 
Hodnoť

preimernosť

priemernosť sa dnes nosí asi aj u porotcov fotografií
 
Hodnoť

 

Tiež som rád že víťazná fotografia nezobrazuje nejaký druh utrpenia ako to býva štandardne. Že by vymenili hodnotiacu komisiu?
 
Hodnoť

zdá sa

že hlavným kritériom je nezrozumiteľnosť, a "umeleckosť". Na druhej strane to možno bola jediná fotka v súťaži, ktorá nezobrazovala biedu cigánov, uhynuté zvieratá/stromy, rozpadajúce sa kostolíky, supervráskavých starcov a podobné klišé, čo vyhrávali minulé roky. Žeby posun? Že by sa to nehodilo do imidžu neuveriteľne prosperujúceho Slovenska, ktoré plnou parou Smeruje do jadra?
 


Najčítanejšie na SME Kultúra